29 kwietnia 2025 roku w naszej szkole w klasach I-VIIII odbyły się warsztaty z zakresu nauk przyrodniczych. Fundacja na Rzecz Rozwoju Edukacji Dziecięcej realizuje projekt unijny "Mobilne Laboratoria". Dzieci wykonały eksperyment z wykorzystaniem cyfrowych rejestratorów danych. W trakcie zajęć uczniowie zapoznali się z urządzeniami służącymi do cyfrowej rejestracji m. in.: szybkości reakcji.
Fundacja FRED - warsztaty z zakresu nauk przyrodniczych
- 17
Realizacja programu w oddziale przedszkolnym: „Czyste powietrze wokół nas”
Przedszkole jest miejscem, w którym dzieci nie tylko zdobywają podstawową wiedzę, ale także uczą się dbać o środowisko naturalne. W trosce o zdrowie maluchów oraz o przyszłość naszej planety, w naszym przedszkolu zrealizowano program edukacyjny: „ Czyste powietrze wokół nas”. Celem programu było kształtowanie proekologicznych postaw oraz podnoszenie świadomości dzieci na temat ochrony powietrza. W ramach programu przeprowadzono szereg zajęć edukacyjnych, które tłumaczyły dzieciom, jak powstaje zanieczyszczone powietrze i dlaczego jest ono szkodliwe dla zdrowia. Zajęcia, zabawy, rozmowy, filmy i prace plastyczne były prowadzone w sposób, który angażował dzieci i zachęcał je do aktywnego udziału. Przedszkolaki, poprzez zabawę i interaktywne zajęcia, przyswoiły ważne zasady ekologiczne, które będą mogły wprowadzić w życie w swoich domach.
K. Wasyliszyn
7
Akcja Sprzątanie Świata
Z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi 24 kwietnia 2025 r. w Szkole Podstawowej w Żydowie odbyła się akcja Sprzątania Świata. To już 32 edycja tej inicjatyw. Celem akcji jest inspirowanie do kulturowego obcowania z naturą i podkreślanie problemu śmiecenia.
5
Obchody Dnia Ziemi w klasie drugiej – edukacja przez zabawę i twórczość
W klasie drugiej obchody Dnia Ziemi były wyjątkową okazją do zgłębienia tematu ochrony środowiska w sposób angażujący, kreatywny i dostosowany do wieku uczniów. Dzieci uczestniczyły w różnorodnych działaniach, które pozwoliły im lepiej zrozumieć, jak ważna jest troska o naszą planetę i co każdy z nas może zrobić, by jej pomóc. Zajęcia rozpoczęły się od prezentacji multimedialnej, która w przystępny sposób wyjaśniała, dlaczego warto dbać o Ziemię. Uczniowie dowiedzieli się, jak codzienne nawyki mogą wpływać na środowisko – od oszczędzania wody, przez segregację śmieci, po wybór ekologicznych środków transportu. Następnie dzieci rozwiązywały tematyczne ćwiczenia, krzyżówki oraz uczestniczyły w zabawach interaktywnych, które utrwalały zdobytą wiedzę. W ramach działań plastycznych uczniowie wykonali własne lapbooki poświęcone Dniu Ziemi. Każdy lapbook był pełen kolorowych ilustracji, ciekawostek oraz eko-porad. Powstała również gazetka tematyczna która ozdobiła szkolny korytarz. Znalazły się w niej informacje o Dniu Ziemi oraz hasła promujące ekologiczne postawy. Na zajęciach świetlicowych dzieci pisały listy z życzeniami do Ziemi – pełne serdeczności, troski i obietnic dbania o planetę. Obchody Dnia Ziemi w klasie drugiej były nie tylko czasem nauki, ale też refleksji i wspólnej zabawy.
19
Akcja Społeczno-Edukacyjna Żonkile
Zapewne zauważyliście, że wielu uczniów ma dzisiaj przypięty papierowy żonkil. To znak, że kolejny już rok uczestniczymy w Akcji Społeczno Edukacyjnej Żonkile. 19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. W dniu 2 października 1940 roku podpisano rozporządzenie o utworzeniu getta w Warszawie. Tę decyzję poprzedziły liczne represje wobec ludności żydowskiej. W getcie Niemcy stłoczyli 460 tysięcy osób. Większość była pozbawiona środków do życia, cierpieli wskutek niedoboru żywności, chorób i trudnych warunków sanitarnych. Ludność zmuszano do niewolniczej pracy. Za najmniejsze przewinienie groziła śmierć. Na porządku dziennym były doraźne egzekucje, pobicia i rabunki. Na początku 1942 roku Niemcy przystąpili do ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej. W bydlęcych wagonach upychano po 100 – 120 osób, opieszałych bito kolbami karabinów i wieziono do obozu zagłady w Treblince, gdzie mordowano ludzi w komorach gazowych. Dziennie Niemcy wysyłali na śmierć kilka tysięcy osób. W atmosferze terroru , strachu narodził się pomysł zbrojnego oporu. O świcie 19 kwietnia 1943 roku niemieckie oddziały, które wkroczyły do żydowskiej dzielnicy napotkały zbrojny opór mieszkańców. Walki trwały do połowy maja. 16 maja wysadzono Wielką Synagogę co było symbolem zdławienia powstania. Przeżyli nieliczni, ci którzy kanałami wydostali się poza teren getta i pojedynczy Żydzi, którzy przetrwali w ruinach , schronach i piwnicach. Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej Marek Edelman do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod pomnik Bohaterów Getta, by złożyć żółte kwiaty i oddać hołd poległym towarzyszom. Akcja Żonkile nawiązuje do tej tradycji .Przypinając żółty kwiat pokazujemy, że łączy nas pamięć o wydarzeniach 1943 roku. Ten gest nie ma na celu wyrażenia poparcia dla jakichkolwiek ideologii, państw czy narodów. Jest wyrazem naszej pamięci o tych, którzy w beznadziejnej sytuacji walczyli o człowieczeństwo.
D. Koman
1
Dzień otwarty w Elizce
Czas biegnie coraz szybciej. Wiosna zagościła na dobre. Przed klasą 8 wielkie wyzwania, życiowe wybory. Niedługo egzamin ósmoklasisty. Przychodzi też pora na wybór szkoły średniej. Niewątpliwą pomocą w tym zakresie jest możliwość odwiedzenia szkół średnich na miejscu. 11 kwietnia uczestniczyliśmy w dniu otwartym w ZSP nr 2 w Bartoszycach. Spotkaliśmy zarówno nauczycieli jak też uczniów tej szkoły. Zwiedzaliśmy wraz z nimi szkołę. Poznaliśmy ofertę edukacyjną szkoły. Niewątpliwie taka wizyta ułatwi nam dokonania wyboru szkoły średniej.
D. Koman
*
Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej
11 kwietnia 2025 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Henryka Dąbrowskiego w Żydowie przebiegał pod znakiem czytelnictwa. Odbyła się tego dnia lekcja biblioteczna, a mianowicie uroczyste pasowanie uczniów pierwszej klasy na czytelników biblioteki szkolnej, którą przygotowała pani Joanna Borys. Uroczystość przebiegła w kameralnym gronie. Nie było to jednak takie proste zadanie – zwłaszcza dla kandydatów na czytelników. Dzieci musiały zdać trudny egzamin, by zostać prawdziwymi czytelnikami. Brały udział w przygotowanych przez bibliotekarza konkurencjach. Uczniowie zgadywali, o jakie pojęcia związane z biblioteką, pracą bibliotekarza oraz literaturą chodzi. Wykazały się tu dużą wiedzą i znajomością biblioteki. Nie obyło się bez czytelniczych zgadywanek – rymowanek, na które dzieci odpowiadały bezbłędnie. Wynotowano najważniejsze zasady obowiązujące w bibliotece oraz podczas użytkowania książek. Aby pasowanie nabrało mocy, podopieczni złożyli uroczystą przysięgę „na encyklopedię”. Po krótkim przedstawieniu uczniom zasad funkcjonowania biblioteki szkolnej, zapoznaniu z regulaminem i księgozbiorem, wszyscy zostali pełnoprawnymi czytelnikami. Na pamiątkę tego wydarzenia wychowankowie otrzymali słodkości oraz pierwsze książki i zakładki. Dodatkowo złożyli podpisy pod przyrzeczeniem w kronice czytelników, które stanie się piękną pamiątką z tej uroczystości.
Choć wychowankowie książki wypożyczają i czytają od wielu już miesięcy, to pełnoprawnymi czytelnikami zostali właśnie 11 kwietnia. Cała uroczystość przypieczętowana została wypożyczeniem przez uczniów już nie pierwszych w ich szkolnej karierze książek. Tym miłym akcentem pożegnali się na krótko z biblioteką. Mamy nadzieję, że zapał do czytania naszych uczniów rozkwitnie jeszcze bardziej, a otrzymana lekcja zostanie na długo w ich pamięci. Może do biblioteki zajrzą również ci z klas starszych…
Borys Joanna
18
Projekt edukacyjny „Moje ciało” – nauka przez zabawę i działanie
W ostatnim tygodniu uczniowie klasy drugiej wzięli udział w wyjątkowych lekcjach w ramach projektu „Moje ciało”. Zajęcia miały na celu poszerzenie wiedzy dzieci na temat budowy ludzkiego ciała, zasad zdrowego stylu życia oraz kształtowanie odpowiedzialności za własne zdrowie. Podczas pierwszych zajęć dzieci z ogromnym zainteresowaniem poznawały tajniki ludzkiego ciała. Dowiedziały się, jaką rolę pełnią najważniejsze narządy, jak zbudowany jest szkielet i dlaczego serce jest jednym z najważniejszych mięśni w naszym organizmie. Dzięki interaktywnym materiałom, modelom anatomicznym i ciekawostkom, nauka stała się prawdziwą przygodą. Kolejne lekcje poświęcone były tematom związanym ze zdrowym stylem życia. Uczniowie uczyli się, jak ważne są: odpowiednia dieta, ruch, sen oraz higiena osobista. Rozmawiali o wpływie emocji na zdrowie, o tym, dlaczego warto unikać używek i jak radzić sobie ze stresem. Jednym z głównych przesłań projektu było uświadomienie dzieciom, że każdy z nas ma wpływ na swoje zdrowie. Wspólnie zastanawialiśmy się, jakie codzienne wybory pomagają nam czuć się dobrze i mieć energię do nauki i zabawy. Dzieci wykazały się dużą kreatywnością, tworząc plakaty promujące zdrowy styl życia. Zwieńczeniem projektu było wspólne przygotowanie klasowego śniadania. Dzieci przyniosły zdrowe produkty: owoce, warzywa, pieczywo pełnoziarniste, sery, jogurty naturalne. Samodzielnie przygotowały kolorowe kanapki, sałatki i koktajle. Było smacznie, zdrowo i wesoło! Śniadanie stało się okazją nie tylko do wspólnego posiłku, ale też do rozmów o tym, jak ważne są codzienne zdrowe nawyki.
Projekt „Moje ciało” był świetnym przykładem nauki poprzez działanie. Dzięki niemu dzieci zdobyły cenną wiedzę, rozwijały swoje umiejętności społeczne i – co najważniejsze – przekonały się, że troska o zdrowie może być ciekawa i przyjemna.
25
„Szkolimy się”
W spotkaniach organizowanych w ramach międzyszkolnych sieci współpracy projektu edukacyjnego „Aktywna Tablica”, nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Jana Henryka Dąbrowskiego w Żydowie oraz Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Wojciechach spotkali się na szkoleniu pod tytułem: „Możliwości i wykorzystanie Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej w pracy nauczyciela”. Szkolenie odbyło się w sali informatycznej SP Żydowo, miało charakter warsztatowy i przebiegło w miłej atmosferze – integracji przy kawie i cieście. Było to kolejne spotkanie w ramach sieci współpracy. Poprzednie odbyło się w Wojciechach i dotyczyło narzędzia jakim jest Canva. Kolejne już niebawem, bo 20 maja.
Joanna Borys
4
„Godzina dla Młodych Głów”
W II półroczu, we wszystkich klasach kontynuujemy realizację programu profilaktycznego "Godzina dla Młodych Głów". Podczas zajęć realizujemy tematy, które mają na celu rozwijanie umiejętności emocjonalnych i społecznych uczniów oraz wspieranie ich zdrowia psychicznego. Problemy, poruszane podczas lekcji wychowawczych są ściśle związane z wyzwaniami, z którymi dzieci i młodzież mierzą się w dzisiejszym, cyfrowym świecie oraz z rozwijaniem umiejętności zarządzania emocjami i bezpieczeństwem zarówno w środowisku offline, jak i online. W ostatnim czasie zrealizowaliśmy tematy: „Ja i moje relacje w środowisku online i offline” oraz „Ja i moje bezpieczeństwo offline i online”. Wykonywaliśmy ćwiczenia dotyczące higieny cyfrowej oraz profilaktyki e- uzależnień, które miały na celu nauczyć nas odpowiedzialnego korzystania z technologii oraz budowania zdrowych nawyków związanych z czasem spędzanym w Internecie. Ponadto pracowaliśmy nad wyznaczaniem granic, rozróżnianiem sytuacji wyrażania własnego zdania od hejtu oraz uświadomiliśmy sobie jak ważne jest umiejętne reagowanie na przemoc oraz cyberprzemoc. Nabywaliśmy kompetencje w zakresie rozpoznawania zagrożeń oraz komunikowania swoich granic w świecie rzeczywistym i w Internecie.
Magda Zienkiewicz
12
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
Na całym świecie 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który został ustanowiony przez ONZ. Głównym przesłaniem tego dnia jest podnoszenie świadomości społecznej na temat spektrum autyzmu. W tym roku kolory kampanii to różowy i niebieski. Jeszcze do niedawna uważano, że autyzm dotyczy głównie chłopców (diagnozowany był u nich niemal cztery razy częściej niż u dziewcząt) - dlatego kolorem-symbolem autyzmu został niebieski. Tymczasem najnowsze badania pokazują, że autyzm w takim samym stopniu dotyka mężczyzn i kobiet. Diagnozy stworzone na kanwie badań, w których dominowali autystyczni chłopcy, nie uwzględniają różnic płci. Dlatego tak ważne jest, aby dostosować proces diagnozy do potrzeb dziewcząt i kobiet. Stąd symboliczna zmiana kolorów i dodanie koloru różowego.
W naszej szkole uczniowie zostali wprowadzeni do tematu autyzmu poprzez różnorodne działania, tj. definiowanie pojęć- niepełnosprawność, autyzm poprzez „burzę mózgów”, obejrzenie filmów edukacyjnych, nt. niepełnosprawności oraz bajki terapeutycznej. Interesującym punktem zajęć była prezentacja alternatywnych sposobów komunikowania się. Uczniowie nauczyli się wielu gestów Makaton, które będą mogli wykorzystać w kontakcie z niemówiącymi rówieśnikami.
Na korytarzu szkolnym przygotowano tematyczną gazetkę ścienną. Uświadomiła ona wszystkim uczniom czym jest autyzm, jak pomóc osobom z niepełnosprawnością oraz jak zachowywać się w kontaktach z nimi. Dzieci dowiedziały się, że osoby ze spektrum autyzmu, chociaż wyglądają zupełnie zwyczajnie, to odbierają świat inaczej niż większość z nas.
Podsumowaniem obchodów Dnia Świadomości Autyzmu było rozstrzygnięcie szkolnego konkursu plastycznego, nt. „Kolory Autyzmu: Zrozumieć i Wspierać”. Uczniowie za pomocą różnorodnych technik plastycznych wykonali plakaty promujące postawę akceptacji, zrozumienia oraz wsparcia wobec osób z autyzmem.
Wszystkie podjęte działania miały na celu podniesienie świadomości naszych uczniów na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na problemy i potrzeby osób z autyzmem. Sądząc po zachowaniu uczniów działania przyniosły zamierzone efekty.
Magda Zienkiewicz
17
Zdrowo, smacznie, kreatywnie – klasa 8 przygotowuje zdrowe śniadania!
Najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia jest śniadanie. Ważne jest aby było pożywne i zdrowe. Dzięki wiośnie możemy delektować się smakiem warzyw i owoców z własnego ogródka. Często uczniowie jako śniadanie wybierają batonika lub paczkę chipsów. Uczniowie klasy 8 postanowili dać przykład innym uczniom i przygotowali zdrowe śniadanie. W szkolnej stołówce przygotowano: sałatki warzywne i owocowe, wrapy śniadaniowe oraz owsianki. Klasa 8 nie tylko nauczyła się, jak przygotować zdrowy posiłek, ale też udowodniła, że gotowanie może być pełne śmiechu i dobrej zabawy.
6
Realizacja programu „ Mamo, tato, wolę wodę”.
W przedszkolu z radością zrealizowaliśmy program edukacyjny „Mamo, tato, wolę wodę”, który ma na celu promowanie zdrowych nawyków picia wody wśród dzieci oraz uświadamianie rodzicom, jak ważne jest wprowadzenie nawyku regularnego spożywania wody od najmłodszych lat. Głównym celem programu było zachęcenie dzieci do picia wody jako najzdrowszego napoju, który wpływa korzystnie na zdrowie, koncentrację i codzienne samopoczucie. Wpływa na prawidłowy rozwój organizmu oraz na naukę odróżniania wody od napojów słodzonych i gazowanych. Program „ Mamo, tato, wolę wodę” zrealizowany został w kilku etapach, które obejmowały zarówno zajęcia edukacyjne, jak i działania praktyczne. Jesteśmy przekonani, że działania podjęte w ramach tego programu przyniosą długofalowe korzyści dla naszych podopiecznych oraz ich rodziców.
K. Wasyliszyn
1
Wyjątkowa Wycieczka Klas 0-IV do Ośrodka Aktywnego Wypoczynku „GWAREK” – Pogoń za Wielkanocnym Zającem
Dnia 31 marca 2025 roku uczniowie klas 0-IV wzięli udział w wyjątkowej wycieczce do Ośrodka Aktywnego Wypoczynku „GWAREK” w Pięknej Górze k/Giżycka. Celem tej niezwykłej wyprawy było uczestnictwo w edukacyjnych zajęciach „Pogoń za Wielkanocnym Zającem”, które odbywały się w wiosennym i świątecznym klimacie. Była to nie tylko okazja do dobrej zabawy, ale także do poznania wielkanocnych tradycji w niestandardowy sposób. Zajęcia „Pogoń za Wielkanocnym Zającem” miały na celu integrację dzieci, rozwijanie ich pasji oraz zapewnienie aktywnego i kreatywnego spędzenia czasu. Uczniowie poprzez zabawę z Kurczakami oraz różnorodne gry i zadania poznawali wielkanocne zwyczaje i celebrowali ten magiczny czas wspólnie z kolegami i koleżankami z klasy. Dzieci chętnie i z wielkim zaangażowaniem uczestniczyły w przygotowanym programie, który obejmował:
-
LaboJAJOratorium – W specjalnym laboratorium dzieci wcieliły się w młodych naukowców. Fartuch, okulary i otwarty umysł były przepustką do świata nauki, gdzie eksplorowały, badały, eksperymentowały i odkrywały wszystkie tajemnice jajek!
-
Kurka wodna – Podwodna przygoda pełna zagadek i misji. Uczestnicy poznali niezwykłe stworzenia i pomogli odnaleźć zaginionego kurczaka.
-
Wielkanocna Chata – Wizyta na mazurskiej wsi, gdzie dzieci mogły poczuć klimat tradycyjnego wiejskiego życia i sprawdzić swoją znajomość wielkanocnych tradycji.
-
Witajcie w naszej bajce! – Baśniowy świat legend i opowieści. Dzieci poznały legendę o złotym jaju i odkryły, co jest prawdziwym bogactwem w życiu.
-
Leśna pracownia – Wielkanocne warsztaty artystyczne, podczas których uczestnicy mogli rozwijać swoje talenty i tworzyć własnoręcznie małe dzieła sztuki.
-
Komnata Wielkanocnego Zajączka – Tajemnicza wyprawa do podziemnego mieszkania Wielkanocnego Zajączka, pełna niespodzianek i zagadek.
Wycieczka do Ośrodka Aktywnego Wypoczynku „GWAREK” była niezapomnianą przygodą, która połączyła edukację, zabawę i integrację. Dzieci wróciły pełne pozytywnych emocji, nowych doświadczeń i pięknych wspomnień. „Pogoń za Wielkanocnym Zającem” to doskonała inicjatywa, która w kreatywny sposób wprowadziła najmłodszych w atmosferę Świąt Wielkanocnych.
19-
Inspirujące Warsztaty dla Uczniów – Wzmacnianie Empatii i Krytycznego Myślenia
Dnia 19 marca 2025 roku nasza szkoła miała zaszczyt gościć specjalistki z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Bartoszycach, które przeprowadziły niezwykle wartościowe i inspirujące warsztaty dla naszych uczniów. Pani mgr Joanna Ewa Motylewska, ekspertka w dziedzinie oligofrenopedagogiki oraz socjoterapii, zorganizowała zajęcia dla uczniów klas IV-VI pod hasłem „Każdy inny - każdy ważny”. Warsztaty te pełne były emocji i zaangażowania, co doskonale ilustrują zdjęcia, które utrwaliły te wyjątkowe chwile. Uczniowie mieli możliwość odkrywania, jak różnorodność w grupie wpływa na nasze życie i relacje, a także jak kluczowe jest akceptowanie siebie oraz innych. Zajęcia skupiały się na rozwijaniu empatii, wrażliwości na potrzeby innych oraz budowaniu poczucia własnej wartości.
W klasach VII-VIII warsztaty prowadziła Pani mgr Barbara Zegler, psycholog i terapeuta TSR. Uczniowie klasy VII uczestniczyli w zajęciach dotyczących BOTÓW, TROLLI i FAKE-NEWSÓW, które koncentrowały się na krytycznym myśleniu oraz weryfikowaniu informacji w internecie. Dzięki tym zajęciom zdobyli cenną wiedzę na temat dezinformacji oraz umiejętności niezbędnych do analizy fałszywych informacji i narzędzi ich weryfikacji.
Klasa VIII skoncentrowała się na temacie stresu egzaminacyjnego, co okazało się niezwykle wartościowe w kontekście nadchodzących wyzwań. Uczniowie nabyli wiedzę na temat efektywnych strategii radzenia sobie ze stresem, co w znaczący sposób przyczyni się do ich sukcesów w przyszłości.
Czas spędzony na warsztatach był nie tylko przyjemny, ale także edukacyjny. Uczniowie z entuzjazmem uczestniczyli w zajęciach, dzielili się swoimi przemyśleniami oraz doświadczeniami. Na zakończenie warsztatów podziękowali prowadzącym za inspirujące spotkanie, które z pewnością pozostanie w ich pamięci. Dzięki tym zajęciom uczniowie zdobyli nowe umiejętności oraz wiedzę, które będą mogli wykorzystać w codziennym życiu oraz w relacjach z rówieśnikami.
mgr Monika Adamczuk
8
Gminne Eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”
Dnia 28 marca 2025 roku w Domu Kultury w Wojciechach odbyły się gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Turniej miał na celu popularyzację wiedzy na temat ochrony przeciwpożarowej wśród dzieci i młodzieży, a także promowanie zasad postępowania w sytuacjach zagrożenia pożarowego. Uczestnicy mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę z zakresu technik pożarniczych, szeroko rozumianego ratownictwa oraz historii i tradycji ruchu strażackiego.
W zawodach wzięło udział 20 uczniów z gminnych szkół, którzy zostali podzieleni na dwie grupy wiekowe: pierwsza grupa to uczniowie klas I-IV, a druga obejmowała uczniów klas V-VIII. Naszą szkołę dumnie reprezentowali uczniowie z drugiej grupy wiekowej: Jan Bała, Nataniel Biały, Magdalena Flis oraz Dawid Rurka.
Szczególne gratulacje należą się Magdalenie Flis z klasy VIII, która zdobyła drugie miejsce w eliminacjach. Dzięki temu osiągnięciu, Magdalena będzie miała szansę uczestniczyć w powiatowych eliminacjach, które odbędą się 25 kwietnia 2025 roku w Górowie Iławeckim.
Po zakończonych testach, strażak prowadzący wyjaśnił uczestnikom poprawne odpowiedzi na pytania, co z pewnością wzbogaciło ich wiedzę i umiejętności. Na zakończenie turnieju wręczono dyplomy za udział oraz nagrody dla laureatów.
Wydarzenie to miało na celu nie tylko rywalizację, ale również rozwijanie empatii i zrozumienia wśród młodych ludzi, poprzez promowanie postaw niosących pomoc innym. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i trzymamy kciuki za Magdalenę oraz innych zwycięzców w nadchodzących eliminacjach powiatowych!
mgr Monika Adamczuk
Powitanie wiosny, Światowy Dzień Wody oraz Światowy Dzień Zespołu Downa w Szkole Podstawowej w Żydowie!
21 marca 2025 roku uczniowie naszej szkoły mieli wyjątkową okazję powitać wiosnę, uczestnicząc w szeregu tradycyjnych i nowoczesnych inicjatyw, które łączyły edukację, ekologię i promowanie różnorodności.
Uroczystość rozpoczęła się od przedstawienia "Mitu o Demeter i Korze". Uczniowie wcielili się w role bohaterów mitologii greckiej, opowiadając historię o cyklu życia, odrodzeniu i przemianie. Ta starożytna opowieść idealnie wpisała się w klimat nadchodzącej wiosny, symbolizując nowe początki i ciągłą odnowę natury.
W ramach obchodów Światowego Dnia Wody dzieci wzięły udział w akcji rozdania wody. Każdy uczestnik otrzymał małą butelkę źródlanej wody, co miało symbolizować wspólne zaangażowanie w ochronę naszych zasobów naturalnych oraz przypominać, jak ważny jest dostęp do czystej wody dla wszystkich.
Kolejnym punktem programu była akcja związana z obchodami Światowego Dnia Zespołu Downa. Uczniowie zostali nagrodzeni słodkościami za przyjście do szkoły w skarpetkach nie do pary. Ten nietypowy strój miał głębsze znaczenie – symbolizował trzeci chromosom w 21. parze, odpowiadający za występowanie zespołu Downa, i miał przypominać, że różnorodność, odmienność i akceptacja są wartościami, które wzbogacają naszą społeczność.
Na zakończenie dnia odbyło się symboliczne spalenie Marzanny, rytuał żegnania zimy i przywitania wiosny. Po tej tradycyjnej części uroczystości cała społeczność szkolna zasiadła do wspólnego grilla, gdzie serwowano kiełbaski. Był to czas integracji, radości i wspólnego celebrowania nadejścia cieplejszych.
Powitanie wiosny w Szkole Podstawowej w Żydowie było wydarzeniem pełnym symboliki i pozytywnej energii. Dzięki połączeniu tradycyjnych rytuałów, nowoczesnych akcji proekologicznych oraz promowania idei różnorodności, uczniowie nie tylko przywitali nowy sezon, ale również nauczyli się ważnych wartości, takich jak akceptacja i szacunek dla każdego. Wspólne przeżywanie tych chwil na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników, przypominając, że każda odmienność to element, który buduje bogactwo naszej społeczności.
49
Życie bez retuszu - spotkanie z Mają Antosik
Konferencja “AUTYZM MOIMI OCZAMI” - Bartoszyce
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie