*
Jasełka w Szkole Podstawowej im. Jana Henryka Dąbrowskiego w Żydowie
- 25
Kolędowanie dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Jana Henryka Dąbrowskiego w Żydowie w Domu Pomocy Społecznej w Szczurkowie!
W dniach poprzedzających Święta Bożego Narodzenia, społeczność uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej im. Jana Henryka Dąbrowskiego w Żydowie zorganizowała wyjątkową akcję kolędowania, która miała na celu nie tylko radosne świętowanie, ale także niesienie ciepła i świątecznego ducha mieszkańcom Domu Pomocy Społecznej w Szczurkowie. To spotkanie, pełne wzruszeń i ciepłych chwil, odbyło się w atmosferze tradycji, która na stałe wpisała się w bożonarodzeniowe zwyczaje.
W Polsce jednym z najpiękniejszych zwyczajów związanych z Bożym Narodzeniem są jasełka, czyli przedstawienia ukazujące narodziny Jezusa. Jasełka mają głęboko zakorzenioną tradycję, sięgającą średniowiecza, i są one nie tylko elementem obrzędów religijnych, ale także sposobem przekazywania wartości związanych z tym wyjątkowym świętem. W wielu szkołach, parafiach oraz domach kultury organizowane są przedstawienia, które przyciągają uwagę nie tylko dzieci, ale również dorosłych.
Dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Jana Henryka Dąbrowskiego w Żydowie również kultywują tę piękną tradycję. Co roku uczniowie przygotowują jasełka, które są wystawiane dla społeczności lokalnej. W tym roku jednak postanowili zrobić coś wyjątkowego – odwiedzić mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Szczurkowie i zaprezentować im swoje artystyczne wystąpienie. Dzięki temu tradycja jasełek i kolędowania zyskała nowy wymiar – stała się mostem łączącym pokolenia i środowiska, w których codzienne życie toczy się w odmiennych okolicznościach.
W ramach przygotowań dzieci zaprezentowały swoje umiejętności wokalne - przygotowały piękne kolędy, które zaśpiewały dla mieszkańców DPS w Szczurkowie. Kolędowanie, obok jasełek, jest kolejnym ważnym elementem tradycji bożonarodzeniowych w Polsce. Wspólne śpiewanie kolęd wprowadza nas w świąteczny nastrój, przypominając o duchowym wymiarze tych szczególnych dni. Dzieci, śpiewając znane utwory, jak "Cicha noc" czy "Lulajże, Jezuniu", stworzyły atmosferę, która na długo pozostanie w sercach słuchaczy.
Kolędowanie to nie tylko śpiew, ale także wyraz radości, którą chcemy dzielić się z innymi. Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Szczurkowie, z wzruszeniem i uśmiechami na twarzach, przyjęli dzieci z otwartymi ramionami. Ciepłe słowa i podziękowania, które padły po występach, były najlepszym dowodem na to, jak ważne są takie spotkania. Dla starszych osób była to chwila wytchnienia od codziennych trosk, a dla dzieci – niezapomniane przeżycie, które uczy szacunku do tradycji i wartości rodzinnych.
Spotkanie zakończyło się poczęstunkiem, rozmowami i tradycyjnymi życzeniami bożonarodzeniowymi. Uczniowie, wyrazili życzenia pokoju, zdrowia, miłości i radości, które są nieodłącznym elementem świąt. Ponadto przekazano dar w postaci paczki ze słodyczami, którą zorganizowali uczniowie i nauczyciele szkoły. "Niech te Święta będą pełne miłości i spokoju, a nadchodzący Nowy Rok niech przyniesie radość i spełnienie marzeń" – życzyli uczniowie i dyrekcja, przekazując tym samym pozytywną energię i nadzieję na lepsze jutro.
Takie wydarzenia, jak to zorganizowane przez dzieci ze Szkoły Podstawowej w Żydowie, są nie tylko pięknym akcentem w okresie świątecznym, ale także ważnym elementem wychowawczym. Uczą empatii, współczucia i szacunku do drugiego człowieka. Kolędowanie, jasełka i wspólne świętowanie sprawiają, że Boże Narodzenie staje się czasem, który łączy pokolenia i pozwala na chwilę zapomnienia o codziennych troskach.
Kolędowanie w Domu Pomocy Społecznej w Szczurkowie to piękny przykład tego, jak tradycja i radość mogą budować mosty między różnymi pokoleniami, przynosząc radość nie tylko dzieciom, ale i starszym osobom, które dzięki takim wydarzeniom poczuły się ważne i kochane.
Joanna Borys
19
WESOŁYCH ŚWIĄT - KARTKI OD UCZNIÓW KL.V
- 2
Program profilaktyczny Godzina dla Młodych Głów "Moje Granice"!
- 25
Realizacja programu profilaktycznego "Dziel się uśmiechem"
Z inicjatywy PCK w naszej szkole realizowano program „Dziel się uśmiechem”. Przystąpili do niego uczniowie kl. I – III. Program "Dziel się uśmiechem" powstał we współpracy Polskiego Czerwonego Krzyża i firmy Mars Polska. Do programu włączyło się również Polskie Towarzystwo Stomatologiczne oraz Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej. Celem projektu jest edukacja dzieci w wieku szkolnym w zakresie prawidłowej higieny jamy ustnej. Dzieci pod kierunkiem wychowawców uzupełniali samodzielnie zeszyty ćwiczeń. Korzystali z plansz z modelem szczęki oraz grafiku mycia zębów, który następnie uczniowie uzupełniali w domu. Wysłuchali także pogadanek na temat budowy, roli i funkcji zębów. Poruszona została również kwestia próchnicy oraz sposoby zapobiegania chorobom zębów: prawidłowe ich szczotkowanie, przybory do utrzymania czystości zębów, właściwe odżywianie. Uczniowie z ogromnym zaciekawieniem i zaangażowanie brali udział w zajęciach. Zdobyta wiedza płynąca z programu zostanie z dziećmi na długie lata i zachęci je do dzielenia się uśmiechem w dorosłym życiu. Wszak dziecięcy uśmiech to jedno z najpiękniejszych zjawisk na świecie. Jest synonimem szczęścia i radości. Aby był także symbolem zdrowia, od najmłodszych lat warto dbać o budowanie odpowiednich nawyków.
4
Szkolenie "Praca z uczniem z obniżonymi możliwościami poznawczymi"
Szkolenie z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej dla pracowników!
- 14
Obchody Dnia Tabliczki Mnożenia w naszej szkole – mamy nowych Mistrzów!
15 listopada 2024 roku Szkoła Podstawowa im. Jana Henryka Dąbrowskiego w Żydowie zakończyła akcję obchodów Dnia Tabliczki Mnożenia. Był to wyjątkowy dzień, który stał się podsumowaniem naszych matematycznych zmagań i okazją do świetnej zabawy.
Kulminacją tych działań było wielkie odpytywanie, które odbyło się w piątek, 15 listopada. Pytania dotyczyły znajomości tabliczki mnożenia. Uczniowie musieli obliczyć przykłady z tabliczki mnożenia w zakresie 100, w jak najkrótszym
Najlepsi matematycy zostali nagrodzeni tytułem Mistrza Tabliczki Mnożenia Szkoły Podstawowej w Żydowie w roku 2024. W tym roku laureatami zostali:
- Klasy młodsze (IV - V): Wiktor Maranowski i Nataniel Biały
- Klasy starsze (VI - VIII): Gabriela Zajchowska i Wojciech Rurka
E. Knap
4
Spektakl teatralny pt. ,,Wymarzona Gwiazdka Rudolfa"
11 grudnia 2024 r. dzieci obejrzały przedstawienie teatralne pt. „Wymarzona Gwiazdka Rudolfa” w wykonaniu Teatru Magik z Białegostoku. Zabawne przygody sympatycznego i poczciwego renifera wprowadziły dzieci w świąteczny klimat jednocześnie kształtując takie wartości jak tolerancja w stosunku do innych, akceptacje odmienności w wyglądzie i zachowaniu oraz życzliwe i serdeczne podejście do drugiego człowieka.
6
ŚWIĄTECZNE PIERNIKI - WARSZTATY
- 14
Mikołajki w Szkole Podstawowej w Żydowie!
- 40
W Bezledach uczniowie klas II-III rywalizowali w Gminnym Mikołajkowym Turnieju Sportowym.
- 8
POWIATOWY KONKURS PLASTYCZNY „PRZYJAŹŃ BEZ GRANIC – CZŁOWIEK I ZWIERZĘ”
Dnia 20 listopada 2024 r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Bartoszycach odbyło się posiedzenie komisji, która dokonała wyboru najciekawszych prac nadesłanych na Powiatowy Konkurs Plastyczny „PRZYJAŹŃ BEZ GRANIC – CZŁOWIEK I ZWIERZĘ”. Na konkurs wpłynęło 169 prac. W kategorii A (5-6 lat) – 41; w kategorii B (7-9 lat) – 73; w kategorii C (10-12 lat) – 41; w kategorii D (13-15 lat) – 14.
Z naszej szkoły czworo uczniów zdobyło nagrody:
KATEGORIA B - wiek 7 – 9 lat
I miejsce - Stanisław Piechota
III miejsce - Antonina Kowalczyk
KATEGORIA C - wiek 10– 12 lat
I miejsce - Dominika Miłkowska
Wyróżnienie - Wiktor Maranowski
Nagrodzonym uczniom serdecznie gratulujemy!
Klasa I realizuje projekt edukacyjny, pt. „Natalka i Antek w Świecie Wielkiej Matematyki”- moduł II
Listopad to miesiąc, w którym klasa 1 realizowała II moduł projektu edukacyjnego: ,,Natalka i Antek w świecie wielkiej matematyki”. Projekt ten wprowadza uczniów w świat matematyki poprzez odkrywanie jej w codzienności dziecka. Tym razem wspólnie odkrywaliśmy matematykę na zakupach realizując moduł: ,,MATEMATYKA W SKLEPIE”. W trakcie zajęć sprawdzaliśmy, jak praktyczne umiejętności nabywane podczas nauki matematyki przydają się podczas dokonywania zakupów, a także przygotowywania posiłków. Zajęcia prowadzone były podczas wizyty w sklepie spożywczym oraz podczas warsztatów kulinarnych i wykonywaniu zadań praktycznych. Te formy zajęć były doskonałą okazją do odkrycia obecności matematyki w codziennym życiu. Dokonując zakupów w sklepie, uczyliśmy się odczytywać wagę produktów potrzebnych do wykonania zdrowego śniadania, a podczas płacenia wykonywaliśmy szereg obliczeń pieniężnych /porównywaliśmy ceny poszczególnych produktów, obliczaliśmy wartość zakupów. Zajęcia te były jednocześnie doskonałą okazją do rozwijania umiejętności i kompetencji społecznych. Mieliśmy okazję zaprezentować właściwą postawę i zasady kulturalnego zachowania się w miejscu publicznym. Efektem finalnym było przygotowanie zdrowych kanapek z zakupionych produktów. Ponadto podczas zajęć uczniowie poznali zasady kupowania ubrań i butów – mierzyli swój wzrost i porównywali go z informacjami zawartymi na metkach swoich ubrań, mierzyli również swoje stopy i poznali zasady kupowania odpowiedniego do długości stopy rozmiaru buta. Po zakończeniu realizacji modułu wszyscy otrzymali naklejkę potwierdzającą udział w projekcie.
Magda Zienkiewicz
10
Spotkanie z poezją i muzyką!
29 listopada w ciepłej, kameralnej atmosferze odbyło się w naszej szkole spotkanie z poezją i muzyką. Zaproszenie od nauczycielek - Magdy Zienkiewicz i Anny Murawskiej przyjęły wyjątkowe osoby: Pani Aneta Przybyłek – poetka z Bartoszyckiej Grupy Literackiej Barcja i Pani Katarzyna Sznitowska – skrzypaczka i bibliotekarka. Podczas wywiadu przeprowadzonego przez uczennice klasy ósmej dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji o poezji, muzyce i bibliotece. Pani Aneta Przybyłek zaprezentowała swoje wiersze, a Pani Katarzyna Sznitowska zagrała na skrzypcach. Poruszające wiersze i muzyka wprawiły wszystkich w zadumę i zachwyciły swoim pięknem. Pod koniec spotkania Pani Dyrektor Joanna Borys podziękowała gościom, okazało się również, że niektórzy z naszych uczniów poszukują już swoich artystycznych dróg. Spotkanie utwierdziło ich w przekonaniu, że warto rozwijać swoje pasje i dążyć do samorealizacji.
Bartoszycka Grupa Literacka Barcja – relacja ze spotkania: https://www.facebook.com/barcja?locale=pl_PL
Anna Murawska
14
Program profilaktyczny Godzina dla Młodych Głów "NAZWIJ POTRZEBY"
W listopadzie 2024r., w klasach I-III odbyły się drugie zajęcia w ramach Programu profilaktycznego Godzina dla Młodych Głów: „Nazwij potrzeby". Program ten jest częścią projektu MŁODE GŁOWY Fundacji UNAWEZA założonej przez Martynę Wojciechowską. Sam projekt jest reakcją na dynamiczny wzrost zachowań samobójczych w Polsce. Ma on na celu wsparcie dzieci i młodzieży, a także nauczycieli i nauczycielek w działaniach z obszaru profilaktyki zdrowia psychicznego.
8
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie