• Aktualności

            • Razem w klasie

            • 29 listopada 2023 r. w klasie pierwszej odbyły się zajęcia integrujące grupę „Razem w klasie”, które poprowadziła p. Elżbieta Żuławska. Celem zajęć było budowanie poczucia bezpieczeństwa dzieci i rozwijanie relacji w klasie oraz wzmacnianie poczucia własnej wartości. Głównym bohaterem tego dnia był Miś najlepszy przyjaciel, który pomagał dzieciom sprostać misiowym wyzwaniom. Zajęcia bardzo podobały się dzieciom. Dziękujemy p. Eli za wspólnie spędzony czas.

            • ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

            • Dnia 24 listopada 2023 r. wszystkie misie i  inni pluszowi przyjaciele dzieci, opuścili swoje zaciszne pokoiki i przybyli wraz z uczniami klasy pierwszej do szkoły. Na korytarzu  zrobiło się kolorowo i „misiowo". Pluszowe maskotki towarzyszyły swoim opiekunom w czasie przerw i na lekcjach.  Tego dnia dzieci zapoznały się z historią pluszowego misia. A zaczęło się to tak… W 1902 r. prezydentowi USA Teodorowi Roosveltowi wystawiono na strzał niedźwiadka. Mimo, że Prezydent był zapalonym myśliwym, nie dopuścił do zastrzelenia przestraszonego małego niedźwiadka. Świadkiem tego zdarzenia był rysownik Clifford Berryman, który opublikował w waszyngtońskich gazetach komiks. Miś z obrazka wyglądał jak rasowy "pluszak", toteż   Morris Michtom,  właściciel sklepu z zabawkami,  postanowił wyprodukować i sprzedawać sobowtóra. Za zgodą Prezydenta, nazwał go "Teddy's Bear" - miś Teddy'ego. Nazwa ta do dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów. Od tej pory rozpoczęło się „misiowe” szaleństwo, które trwa do dziś. W 2002 roku w setną rocznicę powstania maskotki ustanowiono Światowy Dzień Pluszowego Misia. 

            • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

            • W dniach 13 – 17 listopada w naszej szkole została przeprowadzona akcja „Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia”

              Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Natomiast dorośli mogą dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia.

              W trakcie całego tygodnia, na lekcjach matematyki, rozwiązując łamigłówki matematyczne, uczniowie przypominali sobie tabliczkę mnożenia. Wykonane zostały plakaty promujące akcję i powołano egzaminatorów do sprawdzania wiedzy z tabliczki mnożenia całej społeczności szkolnej. 

              W piątek 17 listopada odbyła się kulminacja całej akcji. „Tabliczkowa wiedza” sprawdzana jest w niecodzienny sposób – podczas krótkich egzaminów z tabliczki mnożenia. Egzaminatorami byli uczniowie klasy piątej. Stworzą oni specjalne Komisje oraz Patrole Egzaminacyjne. Zaopatrzeni w losy przepytywali starszych kolegów oraz dorosłych. Ci, którym udało się rozwiązać przykłady tabliczki mnożenia w ustalonym czasie otrzymali imienny Certyfikat Eksperta Tabliczki Mnożenia. Pięć uczniów, którym udało się w najkrótszym czasie sprostać zadaniu zostało nagrodzonych drobnymi upominkami.

              Pomimo towarzyszącemu stresowi przy rozwiązywaniu przykładów tabliczki mnożenia wszyscy uczestnicy dobrze się bawili a klasa piąta świetnie  sprawdziła się jako uczniowie prowadzący całą akcję.

              Elżbieta Knap

            • Przygotowania do Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia w Naszej Szkole

            • Dnia 15 listopada uczniowie klasy piątej przygotowywali plakaty mające zdobić korytarz naszej szkoły w związku ze zbliżającymi się obchodami Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Pracując w grupach okazali się nie tylko kreatywni ale mieli także okazję powtarzać tabliczkę mnożenia i dzielenia w zakresie 100. W ramach tej akcji zrealizowali także zadania „ Laboratoriów Przyszłości”.

                                                                                                                 Elżbieta Knap

            • „Dziel się uśmiechem" – program w kl. I - III

            • Z inicjatywy PCK w naszej szkole realizowano program „Dziel się uśmiechem”. Przystąpili do niego uczniowie kl. I – III. Program "Dziel się uśmiechem" powstał we współpracy Polskiego Czerwonego Krzyża i firmy Mars Polska. Do programu włączyło się również Polskie Towarzystwo Stomatologiczne oraz Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej. Celem projektu jest edukacja dzieci w wieku szkolnym w zakresie prawidłowej higieny jamy ustnej. Dzieci pod kierunkiem wychowawców uzupełniali samodzielnie zeszyty ćwiczeń. Korzystali z plansz z modelem szczęki oraz grafiku mycia zębów, który następnie uczniowie uzupełniali w domu. Wysłuchali także pogadanek na temat budowy, roli i funkcji zębów. Poruszona została również kwestia próchnicy oraz sposoby zapobiegania chorobom zębów: prawidłowe ich szczotkowanie, przybory do utrzymania czystości zębów, właściwe odżywianie. Uczniowie z ogromnym zaciekawieniem i zaangażowanie brali udział w zajęciach. Zdobyta wiedza płynąca z programu zostanie z dziećmi na długie lata i zachęci je do dzielenia się uśmiechem w dorosłym życiu. Wszak dziecięcy uśmiech to jedno z najpiękniejszych zjawisk na świecie. Jest synonimem szczęścia i radości. Aby był także symbolem zdrowia, od najmłodszych lat warto dbać o budowanie odpowiednich nawyków.

            • „Szkolenie z samoobrony kobiet”

            • Kampania "Biała Wstążka" to międzynarodowa kampania skierowana do mężczyzn, mająca na celu walkę z przemocą wobec kobiet oraz wspieranie działań na rzecz jej przeciwdziałania.

              Kampania zrodziła się w Kanadzie w 1991 r. Rozpoczyna się 25 listopada w Międzynarodowym Dniu Przeciw Przemocy Wobec Kobiet, a jej koniec przypada na 10 grudnia w Międzynarodowym Dniu Praw Człowieka. Podkreśla ona, że przemoc wobec kobiet jest łamaniem podstawowych praw człowieka.

              Biała wstążka symbolizuje zobowiązanie do przerwania milczenia w kwestiach przemocy wobec kobiet i powstrzymania się od wszelkich form jej stosowania. Przyjęcie i noszenie podczas kampanii przez mężczyzn BIAŁEJ WSTĄŻKI pokazuje, że mężczyźni wspierają kobiety i również są przeciwni stosowaniu wobec nich przemocy.

              W ramach kampanii odbyło się w naszej szkole praktyczne szkolenie z samoobrony dla kobiet, w którym udział wzięła damska część kadry pedagogicznej i Rady Rodziców naszej szkoły. Szkolenie przebiegało w żywej, miłej atmosferze, przyniosło dużo praktycznej wiedzy.

              Dodatkowo w ramach udziału w kampanii planowany jest szereg działań profilaktycznych, wśród których, oprócz dnia drzwi otwartych w naszej szkole, organizowane będą pogadanki wychowawców klas i przedstawiciela Policji na temat zapobiegania różnym formom przemocy domowej i innej, pedagogizacja rodziców poprzez uświadomienie ich, gdzie mogą szukać pomocy w przypadku doznania form przemocy oraz konkurs plastyczny dotyczący źródeł pomocy osobom pokrzywdzonym.

              Już dzisiaj zapraszamy wszystkich na dzień drzwi otwartych – 8.12.2023 r. w godzinach 9.00-13.00 w murach naszej szkoły.

                                                                                                                     Joanna Borys

            • Lampo, Leonardo i Mona Lisa- klasa trzecia zwiedza Włochy

            • Klasa trzecia na przełomie października i listopada wyruszyła w wirtualną podróż
              do Włoch. Do podróży zainspirowała nas lektura, pt. „O psie który jeździł koleją” Romana Pisarskiego. Przygodę rozpoczęliśmy wspólnie z Lampo- głównym bohaterem opowieści. To ten wspaniały i wyjątkowy pies był naszym przewodnikiem po jakże ciekawym kraju jakim są Włochy. Podróżując razem z Lampo poznaliśmy wiele ciekawych miejsc oraz postaci, nie tylko bohaterów lektury, ale również znanych na całym świecie. Na pamiątkę po podróży przygotowaliśmy książkę związaną z omawianą lekturą, w której umieściliśmy wiele rozwiązanych zadań, krzyżówek, łamigłówek, opisów bohaterów oraz opowiadań związanych z przygodami Lampo. Po podróży  koleją, dzięki realizacji „Kompasu kreatywności”- programu rozwijania kreatywności i kompetencji wielokulturowych poznaliśmy charakterystykę geograficzną Włoch, kulturę kraju oraz podstawy włoskiego alfabetu i języka. Ciekawym punktem „podróży” było poznanie historii pizzy, kulinarnego symbolu Włoch. Wykazaliśmy się ogromną kreatywnością pisząc opowiadanie, wyjaśniające „Dlaczego pizza jest okrągła?”. W dalszej podróży, zaciekawiła nas postać Leonarda da Vinci oraz jego obraz „Mona Lisa”, który jest prawdopodobnie najsłynniejszym obrazem na świecie. Dowiedzieliśmy się co oznacza powiedzenie „być jak człowiek renesansu”- takim człowiekiem był właśnie sam Leonardo da Vinci- był nie tylko malarzem, ale także rzeźbiarzem, muzykiem i wynalazcą. Z zamiłowania był kucharzem i cukiernikiem, potrafił wymyślać wspaniałe, oryginalne potrawy. I to właśnie od Leonarda wzięło się to powiedzenie, które oznacza być człowiekiem wszechstronnym, o wielu zdolnościach. Co ciekawe Leonardo da Vinci, robiąc notatki, pisał od tyłu do przodu, więc jego zapiski najlepiej zapisać w lustrze. W ten oto sposób napisany list otrzymaliśmy od malarza. Aby go odczytać potrzebowaliśmy lustra. Rozszyfrowaliśmy zadanie, które bardzo chętnie wykonaliśmy. Naszym pomysłom nie było końca… Napisaliśmy komiksy, które wyjaśniają zagadkę „Dlaczego Mona Lisa na obrazie uśmiecha się tak tajemniczo?”.

              Na zakończenie naszej inspirującej podróży czekała nas wielka niespodzianka. Samodzielnie wykonaliśmy przepyszne pizze. Wykorzystaliśmy do tego zdania sprzęt zakupiony w ramach programu #Laboratoria przyszłości.

              Podróż po Włoszech- mimo, że tylko wirtulana była bardzo ciekawa i inspirująca. Był to czas pełen wrażeń i oryginalnych pomysłów. Liczymy, że gdy dorośniemy odwiedzimy ten kraj osobiście, a podczas zwiedzania przypomnimy sobie o Lampo, Mona Lisie i Leonardzie da Vinci poznanych w szkolnej ławce.

              Magda Zienkiewicz

            • "Plastusiowy Pamiętnik" - lekcja biblioteczna

            • W tym roku swoje 87. urodziny obchodzi jedna z najbardziej popularnych postaci literatury dziecięcej – Plastuś. Z tej okazji zorganizowano lekcję biblioteczną w oddziale przedszkolnym naszej szkoły.

              „Trzeba dzieciom dać serce, piękno i uśmiech,

              aby nauczyły się kochać ludzi i wszystko, co je otacza.

              I aby omijał je smutek”

                                                                                                          Maria Kownacka

              Przedszkolaki chętnie wysłuchały krótkiego fragmentu na temat tego,
              w jakich okolicznościach powstał „Plastusiowy pamiętnik” - Marii Kownackiej. Opowiadały również, skąd wziął się Plastuś, kto go wymyślił
              i ulepił z plasteliny. Nieodłącznym elementem spotkania było głośne czytanie – tym razem były to oczywiście fragmenty „Plastusiowego pamiętnika”. 

              Ukoronowaniem zajęć były ćwiczenia plastyczne, podczas których dzieci stworzyły własne Plastusie.

               

                                                                                                  Joanna Borys

            • Gminne Zawody w Biegach Przełajowych!

            • W Gminnych zawodach w Biegach Przełajowych, bardzo dobrze zaprezentowali się uczniowie naszej szkoły, zdobywając wiele czołowych miejsc, m. in. : Anna Jasiukiewicz 3 miejsce, Sebastian Sieminski 2 miejsce, Oskar Księżnik 2 miejsce. Serdecznie gratulujemy!

              A. Binięda

            • Uroczysty apel - 11 Listopada Narodowe Świeto Niepodległości

            • Co roku z okazji Narodowego Święta Niepodległości organizujemy w naszej szkole uroczysty apel. To ważna data dla każdego Polaka. Radosna to data, bo przecież przyniosła upragnioną wolność. W tym roku i my postanowiliśmy świętować radośnie. Młodzi strzelcy i legioniści, którzy o niepodległość tak ofiarnie walczyli, spełnili marzenia kilku pokoleń Polaków. Kiedy szli na bój, towarzyszyły im pieśni i piosenki. Pozwalały przetrwać trudy walki, dodawały otuchy, rozweselały. W taki właśnie sposób postanowiliśmy świętować rocznicę niepodległości – poprzez śpiew. Nasze wspólne śpiewanie to hołd, jaki składamy tym, którzy wywalczyli przed laty wymarzoną niepodległość. To także nasza radość, że mamy dziś wolną Polskę. Śpiewając, kolejny raz przeżyliśmy wzruszenie i radość z faktu, że po 123 latach niewoli, nasza ojczyzna powróciła na mapę Europy.

                                                                                                                  Elżbieta Kubiszewska

            • „Sock puppets”- „Pacynki ze skarpetek”

            • Na przełomie października i listopada klasa 4 na języku angielskim realizowała projekt- „Sock puppets”. Projekt miał na celu naukę mówienia w języku  angielskim z wykorzystaniem samodzielnie wykonanych pacynek.

              Podczas zajęć uczniowie rozwijali kreatywność, umiejętność pracy w zespole oraz kształcili sprawność układania dialogów w języku angielskim.

              Pierwszym krokiem było zaprojektowanie i wykonanie pacynek z wykorzystaniem różnych materiałów takich jak stare skarpetki, guziki, skrawki materiałów, itp. Uczniowie wykorzystywali podczas pracy pistolety na klej pozyskane przez szkołę w ramach programu- Laboratoria przyszłości. Dzieci wykazały się dużą pomysłowością, każda praca była inna.

              Na kolejnej lekcji uczniowie w parach układali dialogi z wykorzystaniem pacynek oraz prezentowali je przed klasą. Utrwalali wcześniej poznane zwroty dotyczące przedstawiania się

              i zadawania pytań na bliskie im tematy, a przy tym dobrze się bawili.

               

              Jolanta Milewska

            • Konkurs "CZUJKA na straży Twojego bezpieczeństwa"

            • W związku z rozpoczynającym się sezonem grzewczym Starosta Bartoszycki oraz Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Bartoszycach ogłaszają konkurs "CZUJKA na straży Twojego bezpieczeństwa".

               

              Adresatami konkursu są uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

               

              Celem konkursu jest:

              - rozpowszechnianie wiedzy z zakresu bezpieczeństwa pożarowego, zagrożeń związanych z zatruciem tlenkiem węgla, pożarami w obiektach mieszkalnych, a także zaktywizowanie społeczeństwa do samodzielnego poszukiwania informacji i utrwalania wiedzy w tym zakresie:

              - rozwijanie zdolności plastycznych,

              - rozbudzanie twórczej inwencji oraz kreatywności dzieci i młodzieży.

               

              Konkurs obejmuje cztery kategorie:

              - uczniowie klas I-III szkół podstawowych,

              - uczniowie klas IV-VI szkół podstawowych,

              - uczniowie klas VII-VIII szkół podstawowych,

              - uczniowie szkół ponadpodstawowych.

               

              Dla najlepszych prac w każdej kategorii  przewidziane są nagrody rzeczowe oraz możliwość spędzenia dnia w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bartoszycach, podczas którego uczestnicy będą mogli zapoznać się z funkcjonowaniem komendy i uczestniczyć w zajęciach realizowanych w ramach doskonalenia zawodowego strażaków Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej.

               

              Prace wraz z dokumentami przyjmowane będą do dnia 30 listopada 2023 r. w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bartoszycach.

               

              Regulamin konkursu znajduje się na stronie internetowej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bartoszycach:

              "CZUJKA na straży Twojego bezpieczeństwa" - KONKURS - Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Bartoszycach - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

               

              Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie.

              -----------------

              Z poważaniem

              asp. Sylwia Koziatek-Koreńczuk

              Starszy inspektor sztabowy

              Tel. 477 329 100

               

            • Światowy Dzień Zwierząt

            • 4 października obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt. Kolejny już raz społeczność naszej szkoły wzięła udział w charytatywnej akcji zbiórki karmy dla zwierząt ze schroniska w Sędławkach, pod hasłem: „One czekają na naszą pomoc”. Dzięki dużemu zaangażowaniu zebraliśmy wiele kilogramów karmy. Wszystkie dary zostały przekazane w ręce opiekunów schroniska. Dziękujemy serdecznie wszystkim uczniom i rodzicom za włączenie się w zorganizowaną akcję charytatywną.

               

                                                                                                                  Elżbieta Kubiszewska

            • LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

            •          Udział w programie „Laboratoria Przyszłości” dają szanse na zorganizowanie ciekawych zajęć, angażujących uczniów oraz sprzyjających odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

                       Wykorzystując urządzenia elektryczne zakupione w ramach projektu  „Laboratoria  Przyszłości” uczniowie klasy V na lekcjach wychowania do życia w rodzinie PUDEŁKA WSPOMNIEŃ. Ozdobione własnoręcznie i według własnego pomysłu pudełko jest jak kapsuła czasu - można umieścić w nim zdjęcia, notatki, listy, drobne przedmioty i zajrzeć do nich wszystkich po latach, by wspomnieniami przenieść się w przeszłość! Będzie to z całą pewnością niepowtarzalne i bardzo wzruszające doświadczenie.

                                                                                                              Elżbieta Kubiszewska

            • PAMIĘTAMY O ZMARŁYCH - KLASOWE WYJŚCIA NA CMENTARZ

            • Uczniowie naszej szkoły pod opieką wychowawców w minionych dniach odwiedzali cmentarz, miejsce spoczynku bliskich zmarłych. Spacer po cmentarzu wprowadził w nastrój refleksji, zadumy oraz wspomnień o osobach bliskich, których już niestety z nami nie ma. W ciszy i spokoju, jakim emanuje to miejsce, uczniowie mogli zapalić znicze. Niewątpliwie takie wyjścia na miejsca pamięci to jedna z ważniejszych lekcji wychowawczych. Dzieci na lekcjach poznawały tradycje, zwyczaje związane ze świętem zmarłych. Dbały również o właściwe zachowanie się na cmentarzu, by nie zakłócać spokoju zmarłych i osób odwiedzających to miejsce.

            • Jesienne kompozycje z kasztanów i nie tylko…

            • Jest coś magicznego w rześkim powietrzu, kolorowych liściach i przygodach związanych ze zbieraniem kasztanów, które przynosi jesień. Drugoklasiści postanowili utrzymać tę atmosferę. Zgromadzone kasztany, żołędzie, liście i inne ciekawe elementy posłużyły jako dekoracja jesiennego świecznika.

              Do wykonania prac użyte zostały pistolety na gorący klej z zasobów programu Laboratoria Przyszłości.

              Anna Murawska