• Aktualności

            • Makieta średniowiecznej osady. Laboratoria przyszłości w klasie 2.

            • W ramach lekcji związanych z historią powstania państwa polskiego uczniowie klasy II wykonali makietę średniowiecznej osady.

              Odkrywanie przeszłości okazało się bardzo ciekawe, a realizacja projektu przyniosła wykonawcom dużo satysfakcji. Dzieci rozwijały umiejętność współpracy w grupie. Szybko powstawały nowe pomysły, których realizacja wymagała dużego zaangażowania i precyzji. Dzięki temu udało się bardziej szczegółowo przedstawić wygląd dawnej osady. Wszyscy uczniowie byli bardzo kreatywni. Powstała wspaniała makieta, którą można podziwiać na korytarzu szkolnym. Do wykonania makiety posłużyły pistolety na gorący klej z zasobów Laboratorium Przyszłości.

              Anna Murawska

            • Konkurs na najpiękniejszą pisankę w klasie 5!

            • „Zwyczaj malowania jaj wielkanocnych był powszechny w narodzie" — pisze Gloger w „Encyklopedii staropolskiej” i podaje różne sposoby, do dziś zresztą stosowane, przygotowywania pisanek i kraszanek.

                          Klasa 5 na zajęciach z wychowawcą spróbowała swoich sił w ozdabianiu jaj wielkanocnych. Dzieci stosowały różne techniki i wykorzystywały sprzęt zakupiony w ramach projektu- „Laboratoria przyszłości”. W trakcie pracy dzieci opowiadały o tradycjach świątecznych w ich domach. Był również słodki poczęstunek.

                          W efekcie powstały interesujące i kolorowe pisanki. Każde jajko było jedyne i niepowtarzalne. Widać było zaangażowanie i trud włożony przez ich autorów.  Wspólnie wybraliśmy najciekawsze prace. W tym konkursie jednak nie było przegranych, gdyż wszyscy uczniowie otrzymali nagrody.

              Jolanta  Milewska

            • „Drugie śniadanie Mistrza”- realizacja programu Junior-Edu-Żywienie w klasie trzeciej!

            • Nawyki żywieniowe, wypracowane w dzieciństwie, często są kontynuowane w życiu dorosłym. Dlatego istotne jest, aby już od najmłodszych lat kształtować je w sposób prozdrowotny. W tym celu Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało program edukacji żywieniowej uczniów szkół podstawowych pn. Junior-Edu-Żywienie (JEŻ).

              W ramach promocji zdrowego żywienia trzecioklasiści samodzielne przygotowali pyszne i zdrowe kanapki. Podczas zajęć dzieci przypomniały sobie zasady higieny i bezpieczeństwa, których należy przestrzegać podczas posługiwania się nożem, po czym wszyscy przystąpili do przygotowania stanowisk pracy i zabrali się do pracy. Można śmiało powiedzieć, że zadanie zostało wykonane doskonale, a do jego wykonania okazały się być niezbędne przybory kuchenne zakupione w ramach programu MEN #Laboratoria Przyszłości. Kanapki były nie tylko smaczne i zdrowe, ale też pięknie ozdobione. Okazało się też, że dzieci jednak lubią warzywa, a najlepiej smakują kanapki wykonane własnoręcznie. Dzieci przy robieniu kanapek kształciły odpowiednie nawyki żywieniowe, dbałość o higienę podczas sporządzania posiłków oraz rozwijały kreatywność i wyobraźnię.

              Magda Zienkiewicz

            • Laboratoria przyszłości - założenie hodowli roślin, kanapki w klasie I

            • Uczniowie klasy pierwszej podczas realizacji tematyki „ogródek na parapecie” założyli hodowlę rzeżuchy i szczypiorku oraz rozmawiali na temat wartości odżywczych kiełków i warzyw. Korzystając ze sprzętu zakupionego w ramach programu #Laboratoria przyszłości dzieci wykonały pod kierunkiem wychowawcy kanapki wykorzystując do ich przyrządzenia kolorowe warzywa. Degustując kanapki wszyscy uczniowie doszli do wniosku, że pokarmy pełne warzyw są nie tylko zdrowe, ale również smaczne.

            • #LaboratoriaPrzyszłości - klasa pierwsza!

            • W ramach przedświątecznych przygotowań uczniowie klasy 1 wykonali stroiki wielkanocne. Do ich przygotowania użyli między innymi pistoletów do klejenia na gorąco, które zostały zakupione w ramach projektu - Laboratoria Przyszłości.

            • Wiosenne, kolorowe i zdrowe kanapki w oddziale przedszkolnym!

            • W naszym oddziale wiosna zagościła już na dobre, podczas piątkowych zajęć przedszkolaki z grupy kotki przygotowały wiosenne kanapki. Na stołach zagościły: pomidorki, ogórki, sałata, szczypiorek, kiełki, rzodkiewki, papryka, wędlina, ser i jajka. Dzieci z zaangażowaniem wzięły się do pracy. Przygotowane kanapki miały mnóstwo witamin i wszystkim smakowały. 

              Dzieci podczas zajęć utrwalały znajomość zdrowych produktów, ćwiczyły posługiwanie się nożem, a także uczyły się jak zachować bezpieczeństwo i higienę. 

              Marlena Masiulis-Szymanowicz 

            • Dzień Gofra w oddziale przedszkolnym!

            • "Międzynarodowy Dzień Gofra" - obchodzimy 25 marca, z tej okazji przedszkolaki z grupy kotki przygotowały pyszne gofry. Podczas zajęć dzieci poznały zasady bezpiecznego korzystania ze sprzętu kuchennego, utrwalały zasady zachowania się przy stole podczas posiłków, z pomocą pań przygotowały ciasto na gofry. Kiedy gofry były już gotowe każdy mógł je samodzielnie udekorować. Degustacja gofrów dostarczyła dzieciom ogromnej radości.

              Marlena Masiulis-Szymanowicz 

            • Pierwszy Dzień Wiosny w Naszej Szkole!

            • 21 marca uczniowie i pracownicy naszej szkoły, w sposób nietuzinkowy, a także aktywny pożegnali tegoroczną zimę. Zamieniliśmy się rolami. Uczniowie mieli okazję wcielić się w rolę nauczycieli, prowadząc przygotowane przez siebie lekcje, nauczyciele natomiast mogli przypomnieć sobie jak to jest znowu usiąść w szkolnej ławce.

              Uczniowie bardzo dobrze wywiązali się ze swojego zadania. Prowadzone lekcje przygotowane były w sposób profesjonalny oraz ciekawy.

              Kolejnym punktem Dnia Wagarowicza w szkole był ekscytujący mecz piłki siatkowej drużyny uczniów z drużyną nauczycieli i przedstawicielek Policji. Obie drużyny walczyły zaciekle, ale szala zwycięstwa przechyliła się na stronę nauczycieli.

              Na koniec dnia szkolnego wszyscy poszliśmy korowodem dokonać tradycji palenia Marzanny. Spłonęły aż trzy kukły reprezentujące najzimniejsze, zimowe miesiące, więc mamy nadzieje, że wkrótce przywitamy piękną, wiosenną pogodę.

              E. Knap

            • Dzień liczby Pi i Międzynarodowy Dzień Matematyki!

            • W naszej szkole , jak co roku, zaakcentowany został ważny dzień dla matematyki. 14 marca, na lekcjach matematyki przypominaliśmy, co to jest za liczba, której nazwa to „Pi” oraz wykonywaliśmy indywidualną kolorowankę obrazującą tą niezwykłą liczbę. Ogłoszony został CHELLANGE na zapamiętanie jak największej ilości cyfr stanowiący rozwinięcie dziesiętne Pi.

              Najwięcej ich zapamiętali uczniowie klasy VI: Dominika Miłkowska i Wojciech Rurka – po 24. Gratulacje należą się, także uczniom klasy III : Lenie Kowalskiej i Krzysiowi Winkowskiemu, którym udało się zapamiętać po 14 cyfr.

              E. Knap

            • Klasa VI robi Marzanny – Realizacja zadań „ Laboratoria Przyszłości”

            • W tym roku uczniowie klasy VI podjęli się zadania zrobienia Marzanny, aby następnie, wraz ze wszystkimi uczniami, ostatecznie pożegnać odchodzącą zimę.  Szóstoklasiści wykonali zadanie ambitnie i kreatywnie , gdyż w wyniku ich zaangażowania powstały trzy kukły reprezentujące najzimniejsze miesiące zimy: Grudzień, Styczeń i Luty. Przy okazji , kolejny raz, została zrealizowana idea „ Laboratoriów Przyszłości”.

              E. Knap

            • LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI – EKOLOGICZNY STWOREK

            •          Udział w programie „Laboratoria Przyszłości” to szansa na zorganizowanie ciekawych zajęć sprzyjających odkrywaniu talentów, pomysłowości i kreatywnego działania uczniów. Wykorzystując urządzenia elektryczne zakupione w ramach projektu  „Laboratoria  Przyszłości” uczniowie klasy V na lekcjach techniki wykonali kolorowego stworka z niepotrzebnych już plastikowych opakowań, butelek, zakrętek. Pomysłowość uczniów w ponownym wykorzystaniu zgromadzonych wcześniej odpadów z tworzyw sztucznych dała efekt w postaci oryginalnych, kolorowych ekostworków.

              Elżbieta Kubiszewska

            • Laboratorium Przyszłości – pizza w wykonaniu klasy 4.

            •     Pizza to potrawa pochodzenia włoskiego, która zdobyła ogromną popularność na całym świecie. Wśród uczniów klasy IV również ma wielu zwolenników, dlatego 13 marca postanowiliśmy przygotować pizze korzystając ze szkolnego sprzętu zakupionego w ramach Laboratoriów Przyszłości. Mali kucharze byli świetnie przygotowani – przynieśli domowej roboty ciasto i wielki wybór apetycznych dodatków. Popisali się również jeśli chodzi o kształt pizzy, gdyż oprócz klasycznej, okrągłej tworzyli pizze kwadratowe, owalne, a nawet pizzerinki zawijane jak faworki!

              Mam nadzieję, że ta apetyczna lekcja przyniosła im wiele radości i zachęciła do rozwijania swoich umiejętności kulinarnych.

              Ewa Hadała

            • „Eko- oczyszczalnia”- realizacja projektu „Aktywni Błękitni” w klasie III

            • Jak oczyścić brudną wodę?- to pytanie było jednym z tematów zajęć realizowanego przez nas projektu „Aktywni Błękitni- Wody Polskie”. Podczas zajęć, mieliśmy okazję zastanowić się nad tym, jak ważnym elementem dla życia ludzi, roślin i zwierząt jest woda i jakie skutki, nie tylko dla człowieka, ale dla całej planety może wywołać jej brak. Ponadto przeanalizowaliśmy skąd bierze się woda w naszych kranach i jakie etapy musi przejść, aby nadawała się do użytku. Pracując w grupach wykonaliśmy własne filtry do oczyszczania brudnej wody i sprawdziliśmy czy naprawdę działają. Oczywiście, wszystkie oczyściły zanieczyszczoną wodę, co zrobiło na nas ogromne wrażenie. Dzięki podjętym działaniom i doświadczeniu uświadomiliśmy sobie zagrożenia związane z brakiem czystej wody i wszyscy zastanowiliśmy się jak można ją oszczędzać. Z pewnością wdrożymy do swojej codzienności dobre nawyki oszczędzania wody.

              Magda Zienkiewicz

            • #Laboratoria Przyszłości - gofry klasa siódma

            • Gofry czyli rodzaj pulchnego lub chrupkiego wafla powstały w Belgii. Na początku były znane jako słodka przekąska. Obecnie podaje się je również na słono. Można je spożywać na śniadanie, obiad lub kolację. Najpopularniejsze dodatki do gofrów to np. cukier puder, konfitury owocowe, świeże owoce, bita śmietana i polewa czekoladowa. Gofry zdobyły taką popularność na całym świecie, że 25 marca co roku obchodzimy ich święto. Dzień gofrów to wspaniała okazja, aby cieszyć się tą pyszną potrawą, dzieląc się nią z rodziną i przyjaciółmi. Z okazji Tłustego Czwartku uczniowie klasy 7 upiekli słodkości.

              D. Koman

            • Mistrzostwa Polski Juniorów w piłce siatkowej

            • 7 marca uczniowie klasy VII w ramach lekcji WF wybrali się do Bartoszyc, gdzie odbywają się Mistrzostwa Polski Juniorów w piłce siatkowej. Nasi uczniowie mieli okazję obejrzec spotkanie, którego stawką był awans do najlepszej czwórki w kraju, pomiędzy drużynami z Krakowa i Warszawy. Przy gorącym dopingu do półfinału awansowali siatkarze z Warszawy. Zawodnicy (być może wśród nich byli przyszli reprezentanci Polski?) pokazali ogromne umiejętności siatkarskie, a Nasi uczniowie mogli podpatrzeć ciekawe zagrania siatkarzy, które być może przydadzą się podczas zaplanowanego meczu między Uczniami a Nauczycielami pierwszego Dnia Wiosny!

              A. Binięda

            • Olsztyn na wesoło!

            • W dniu 6 marca 2024 r., dzieci z klas O-III wyruszyły do stolicy Warmii i Mazur.

              Wycieczka rozpoczęła się od obejrzenia seansu w Planetarium, który był doskonałym uzupełnieniem astronomicznej wiedzy uczniów. W samym planetarium zachwycił dzieci na pewno jego ogrom oraz wiele rzutników, kul, monitorów i innego sprzętu multimedialnego. Mieliśmy okazję obejrzeć film pt. „Polaris". Opowiadał on o przygodach pingwina i niedźwiedzia polarnego, którzy w rzeczywistości nie mają okazji się spotkać, ponieważ mieszkają na odległych biegunach. Tu jednak poznajemy ich razem. Przyjaciele postanawiają wspólnie rozwikłać pewną zagadkę. Niczym prawdziwi naukowcy stawiają pytania, hipotezy i sprawdzają je, obserwując różne zjawiska. Naukowa przygoda prowadzi ich do budowy obserwatorium i statku kosmicznego. Obserwując z kosmosu Ziemię, Marsa i Saturna poznają sekrety planet, ich podobieństwa i różnice. „Polaris” to mądry i piękny animowany film, który poprzez wciągającą historię wprowadza pojęcia ruchu obrotowego Ziemi, poznaje z różnymi rodzajami ciał kosmicznych i wprowadza najważniejsze elementy metody naukowej. Film poprzedzony był też warsztatami na temat konstelacji gwiezdnych oraz przepiekną ich prezentacją na wielkim 12 metrowym, półokrągłym ekranie. Po przeżyciach w Planetarium nadszedł czas na wizytę w Warmiolandii. Warmiolandia jest salą zabaw wyposażoną w zjeżdżalnie, trampoliny, mini gokarty, ściankę wspinaczkową, domki edukacyjne i inne atrakcje. Wycieczka do Olsztyna dostarczyła dzieciom wielu niezapomnianych wrażeń i emocji. Uczniowie wrócili do domu zmęczeni, ale zadowoleni z tak udanej wyprawy.

            • „Wszystkie zasady żywieniowe znam, bo o zdrowie swoje mocno dbam! Aktywnością fizyczną organizm hartuje i zalecenia Talerza Zdrowego Żywienia, chętnie stosuję!”

            • Regulamin konkursu plastycznego

              pt. „Wszystkie zasady żywieniowe znam,

              bo o zdrowie swoje mocno dbam!

              Aktywnością fizyczną organizm hartuje

              i zalecenia Talerza Zdrowego Żywienia, chętnie stosuję!”

               

              I. Tematyka konkursu:

              Zadaniem uczestników konkursu jest wykonanie pracy plastycznej, dowolną technikąna papierze w formacie A3, której tematyką są zalecania Zdrowego Żywienia (Talerz Zdrowego Żywienia).

               

              II. Cele konkursu:✓ Promowanie zdrowego odżywiania.

              ✓ Uświadamianie jak ważne jest spożywania wartościowych posiłków.✓ Pobudzanie w uczniach chęci tworzenia własnego stylu życia jako człowieka zdrowegoi aktywnego.✓ Uświadomienie zagrożeń dla zdrowia.✓ Promowanie zachowań prozdrowotnych wśród uczniów.✓ Wzmocnienie zaangażowania w dążeniu do utrzymania swojego zdrowia nanajwyższym poziomie.✓ Stworzenie możliwości wykazania się przez uczniów wiedzą prozdrowotnąi przedstawienia jej w formie plastycznej.✓ Prezentacja i popularyzacja plastycznej twórczości dzieci.

               

              II. Organizator konkursu:

              • Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Bartoszycach.

               

              III. Adresaci konkursu:

              Uczniowie klas IV-VI szkół podstawowych z powiatu bartoszyckiego.

               

              IV. Czas trwania konkursu:

              Od  01.03.2024 r. do 29.03.2024 r.

               

              V. Przedmiot i przebieg konkursu:

              1. Przedmiotem konkursu jest wyłonienie i nagrodzenie na zasadach określonych w dalszej części Regulaminu uczestników konkursu, którzy wykażą się kreatywnością i stworzą najciekawszą, autorską, pracę dotyczącą zaleceń Zdrowego Żywienia (Talerz Zdrowego Żywienia).

              Autorem pracy może być tylko jedna osoba.

               Każdemu uczestnikowi przysługuje zgłoszenie najwyżej jednej pracy.

               

              1. Przygotowane prace  należy przesłać na adres :

              Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bartoszycach, ul. Bohaterów Warszawy 12, 11-200 Bartoszyce (podpisane imieniem i nazwiskiem uczestnika konkursu) wraz z wypełnionym załącznikiem   ( nr 1- dla uczestnika  niepełnoletniego, załącznik nr 2 - karta zgłoszeniowa), w terminie do 29.03. 2024 r.

               

              1. Konkurs rozstrzygnie komisja, w skład której wejdą:
              • Przewodniczący komisji - Magdalena Dmitruk/ Promocja Zdrowia i Oświata Zdrowotna – PSSE w Bartoszycach;
              • Członek komisji – Anna Krawczyk/ Higiena Dzieci i Młodzieży – PSSEw Bartoszycach.
              • Członek komisji – Anna Szulżycka/ Higiena Żywności, Żywienia i Przedmiotów Użytku – PSSE w Bartoszycach.

              Prace konkursowe spełniające wymagania formalne, tzn.:

              • przesłane w terminie przewidzianym w regulaminie,
              • zgodne z tematyką i wytycznymi konkursowymi,
              • z dołączonym odpowiednim i  wypełnionym załącznikiem (załącznik nr 1 – dla osoby niepełnoletniej , załącznik nr 2 - karta zgłoszeniowa).

               

              1. Kryteria oceny prac konkursowych:
                • zgodność pracy z regulaminem i tematyką konkursu (0-5pkt),
                • pomysłowość, kreatywność, wykonanie (0-5 pkt),
                • walory estetyczne (0-5 pkt).
              2. Komisja spośród nadesłanych prac wybierze trzech zwycięzców (I, II, III miejsce), których wyróżni nagrodami, ufundowanymi przez Państwowego Powiatowego  Inspektora Sanitarnego w Bartoszycach.
              3. Nagrody będzie można odebrać w Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznejw Bartoszycach.
              4. Informacja o laureatach konkursu zostanie zamieszczona na stronie internetowejoraz Facebooku Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Bartoszycach.

               

              VI. Prawa autorskie i dane osobowe

              Przedmiotem Konkursu mogą być jedynie prace będące wynikiem indywidualnej pracy twórczej uczestników, które nie naruszają praw osób trzecich.

              Z chwilą zgłoszenia pracy do konkursu uczestnicy  wyrażają  zgodę na korzystanie z tej pracy przez Organizatorów dla celów konkursowych.

              Z chwilą ogłoszenia wyników konkursu i wyłonienia laureatów konkursu następuje ostateczne przeniesienie z uczestników konkursu na Organizatora praw autorskich do korzystaniai rozporządzania zwycięskimi i wyróżnionymi pracami. Laureatowi konkursu, poza uprawnieniem do uzyskania nagrody określonej w Regulaminie, nie przysługują żadne inne roszczenia do Organizatora. Na warunki te Uczestnik wyraża zgodę poprzez przystąpienie do Konkursu.

               

              VII. Postanowienia końcowe

              Organizator zastrzega sobie prawo do opublikowania imion i nazwisk uczestników konkursu.

              Poprzez przystąpienie do konkursu uczestnicy wyrażają zgodę na warunki zawarte w regulaminie.

              Decyzja komisji konkursowej, co do wyboru pracy jest ostateczna i nie podlega odwołaniu.

              Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmiany nagród na równorzędne lub do zmiany podziału nagród w związku z ustaleniami, podjętymi w czasie obrad komisji konkursowej.

              Niniejszy regulamin jest jedynym określającym zasady konkursu.

              Wszystkie kwestie, których nie obejmuje niniejszy regulamin ustala organizator.

              Organizator nie zwraca nadesłanych prac, ani materiałów o których mowa w regulaminie.

               

              Regulamin dostępny jest na  stronie internetowej oraz Facebooku PSSE w Bartoszycach. (https://www.gov.pl/web/psse-bartoszyce /https://www.facebook.com/profile.php?id=100072517980038)