PIKNIK RODZINNY
Akcja - "Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci".
Serdecznie dziękujemy wszystkim Rodzicom, Uczniom, Pracownikom oraz Przyjaciołom szkoły za zaangażowanie w akcję - "Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci". Z Waszą pomocą zebraliśmy 850 kilogramów elektrośmieci. To bardzo dobry wynik.
Spotkanie z leśniczym - Leśnictwo Dąbrówka!
W ramach działań w zakresie doradztwa zawodowego oraz programu „Aktywni Błękitni” dzieci z klas I, II, III i IV 27 maja 2024 roku wybrały się na spotkanie z leśniczym Panem Edwardem Mularczykiem do pobliskiej leśniczówki. Pan leśnik opowiedział o swojej pracy oraz zapoznał uczniów z podstawowymi funkcjami lasu. Omówił cykl życia lasu oraz czynności leśników związane z gospodarką leśną, jak również ochroną przyrody. Las to także magazyn wody. Pan Leśniczy przypomniał o tym ważnym znaczeniu lasu. Lasy przyczyniają się do utrzymania równowagi ekosystemów i zapobiegają suszom czy powodziom. Poznaliśmy zadania, jakie pełni leśnik w lesie. Jest on gospodarzem, opiekunem wszystkiego, co ożywione i nieożywione w lesie. Rozmawialiśmy o zagrożeniach, które człowiek stwarza dla lasu i jak ich unikać. Ważną część lasu stanowią jego mieszkańcy. Okazało się też, że nie wszystkie zwierzęta lasu z naszego terenu są dzieciom znane. Największym zaskoczeniem były korniki, które utknęły w pułapce feromonowej. Pan Leśniczy w bardzo ciekawy sposób przedstawił dzieciom wiadomości o tych groźnych dla lasu owadach. Wystarczyło tylko kilka cieplejszych dni, żeby kornik stał się bardzo aktywny. Widać to po ilości owadów w pułapkach feromonowych, które zostały wyłożone na początku maja żeby monitorować stan zagrożenia. Na zakończenie spotkania był czas na pytania i odpowiedzi. Pan Leśniczy wręczył dzieciom opaski odblaskowe. My również podziękowaliśmy za żywą lekcję przyrody.
23
TEATRZYK PT. ''PO POLSCE PODRÓŻE MAŁE I DUŻE''
- 5
Projekt -„ Coś z niczego”!
Klasa 6 na języku angielskim realizowała projekt dotyczący ponownego wykorzystania materiałów odpadowych takich jak: plastikowe butelki i woreczki, kartony. Inspiracją do tego stał się tekst w j. angielskim dotyczący recyklingu. Uczniowie dowiedzieli się, jakie ciekawe produkty mogą powstać z zużytych korków, butelek czy słoików. Podczas kilku kolejnych lekcji dzieci z zapałem tworzyły przeróżne produkty według własnego pomysłu. Powstały między innymi: samochód, robot, dom, samolot, zwierzęta. Każdy projekt był oryginalny i wykonany z pełną starannością. Na koniec uczniowie prezentowali swoje prace oraz opisywali je w języku angielskim. Realizacja tego projektu nie tylko wpłynęła na poszerzenie słownictwa i kompetencji językowych uczniów, ale również rozwijała kreatywność oraz postawę dbania o naszą planetę.
Jolanta Milewska
9
Klasa 5 robi zdrowe przekąski!
Uczniowie klasy 5 w ramach programu-Laboratoria przyszłości robili zdrowe przekąski. Lekcja zaczęła się od omówienia korzyści płynących z jedzenia owoców i warzyw. Wszyscy byli zgodni, że zdrowe odżywianie daje moc. Rozmawiali też o zawodzie kucharza i wymieniali nazwiska znanych kucharz. Następnie przystąpili do kucharzenia według wcześniej przygotowanych przepisów. Pracowali w 4 grupach. Przygotowali sałatkę owocową, sałatkę warzywną, koktajl oraz szaszłyki. Praca przebiegała sprawnie, wszyscy byli bardzo zaangażowani. Efektem końcowym były zdrowe przekąski, bardzo kolorowe i apetyczne. Zajęcia zakończyły się wspólną degustacją oraz częstowaniem pracowników szkoły.
Jolanta Milewska
3
Spotkanie z funkcjonariuszem Straży Miejskiej!
23 maja 2024 roku Komendant Straży Miejskiej w Bartoszycach Jerzy Szostak, odpowiadając na zaproszenie Pani Dyrektor Joanny Borys, przeprowadził w naszej szkole pogadanki edukacyjne. W klasach młodszych z zakresu bezpieczeństwa natomiast w klasach starszych na temat zawodu strażnika miejskiego. Spotkania odbyły się w miłej atmosferze z aktywnym udziałem uczniów. Serdecznie dziękujemy Panu Komendantowi Straży Miejskiej za wizytę w naszej placówce i przeprowadzenie ciekawych pogadanek.
9
Wycieczka do Bartoszyc!
Jednym z zadań realizowanych w ramach programu edukacyjnego „Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie” była wycieczka klas 4 – 7 do Stacji Uzdatniania Wody i ujęcia wody w Bartoszycach. Wycieczka odbyła się 20 maja 2024 roku. Po obiekcie oprowadzał nas i bardzo ciekawie opowiadał pan Paweł. Uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych informacji o zaopatrywaniu w wodę naszego miasta i najbliższych okolic. Zobaczyliśmy, jak wygląda jedyne ujęcie wody zaopatrujące miasto w wodę. Mieliśmy okazję zobaczyć, co dalej dzieje się z wodą nim trafi do naszych domów. Ze studni woda trafia na Stację Uzdatniania Wody, gdzie poddawana jest jedynie procesom napowietrzania i filtracji. Po uzdatnieniu woda magazynowana jest w krytych zbiornikach ziemnych a następnie z wykorzystaniem pomp podnoszących ciśnienie wtłaczana do sieci wodociągowej. Wycieczka okazała się bardzo pouczająca. To był dopiero pierwszy etap naszej wycieczki. Czeka nas jeszcze spotkanie z przewodnikiem pania Danutą Koman i zwiedzanie miasta – poznanie największych zabytków Bartoszyc. Zwiedzanie miasta było doskonałą okazją do edukacyjnej gry terenowej. Warunkiem wykonania zadań było uważne słuchanie i oglądanie historycznych obiektów Bartoszyc. Poznaliśmy historię lokacji miasta i jego najstarsze zabytki. Mieliśmy okazję wejść do Bramy Lidzbarskiej i zobaczyć mechanizm zegara, który wybija kwadranse i godziny mieszkańcom Bartoszyc. Jak na każdej wycieczce na zakończenie musiał być czas na odpoczynek i na lody.
Elżbieta Kubiszewska
18
DZIEŃ IDOLA!
26 kwietnia w naszej szkole odbył się konkurs kostiumowy pod nazwą „ Dzień Idola”. Tego dnia chętni uczniowie mieli możliwość zaprezentowania się w przygotowanych przez siebie strojach osób, które uważają za swoich idoli lub po prostu, w przygotowanych własnoręcznie ciekawych kostiumach.
Kolejnym etapem zabawy było głosowanie wszystkich uczniów szkoły i jej pracowników na najtrafniejsze przebranie. Wszystkie przebrania okazały się pomysłowe, więc ciężko było podejmować decyzję, kto zasłużył na zdobycie miejsc, na podjum konkursu. Społeczność szkolna zadecydowała w sposób następujący:
I miejsce – Tomasz Pietraniuk , kl VII (SkibidiToilet)
II miejsce – Mikołaj Komarzewski , kl V (Cristiano Ronaldo)
III miejsce – Antonina Kowalczyk (Julia Żugaj), Antoni Barna, kl VI (Ronaldo Nazario), i Konrad Kozdroń, kl V (Batman).
Wszystkim uczestnikom należały się gratulacje i wszyscy otrzymali drobne upominki.
E. Knap
3
Konkurs literacko-ekologiczny IV edycji ,,Tu jest moja mała ojczyzna".
Szanowni Państwo!
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie literacko-ekologicznym, już IV edycji ,,Tu jest moja mała ojczyzna".Tym razem zadaniem konkursowym będzie stworzenie przewodnika rowerowego po małej ojczyźnie.
Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych klas IV-VIII województwa warmińsko-mazurskiego.
Terminy konkursu:
- zgłoszenie- do końca maja 2024 r.
- przesłanie prac – do października 2024 r.
- rozstrzygnięcie konkursu – listopad 2024 r.
Szczegóły na plakacie i w regulaminie.
karta_zgloszenia_i_karta_rodo_Tu_jest_moja_mala_ojczyzna.pdf
OBÓZ JĘZYKOWY
Zajęcia kulinarne w klasie III!
„Pieczemy gofry!”
09 maja 2024r. pięknie zapachniało w naszej szkole. To dzieci z klasy III przyrządzały pyszne gofry.
Aby gofra zjeść, najpierw trzeba go upiec… A do tego potrzebne jest ciasto i „gofrownica”. W takim przypadku niezbędnym okazał się sprzęt zakupiony w ramach programu MEN #LaboratoriaPrzyszłości, w który wyposażona jest nasza pracownia gastronomiczna. Najpierw przypomnieliśmy sobie zasady bezpiecznego korzystania ze sprzętu kuchennego oraz instrukcję obsługi urządzenia do wypiekania gofrów. Następnie z wielkim zapałem zabraliśmy się do pracy: odmierzaliśmy składniki, wsypywaliśmy do miski i mieszaliśmy używając robota kuchennego. Upieczone gofry były przepyszne!!!Było słodko, smacznie i zdrowo, a głównymi dodatkami do gofrów były owoce, bita śmietana i cukier puder.
Magda Zienkiewicz
5
Laboratoria Przyszłości – eksperymenty fizyczne i chemiczne
Klasa druga przeprowadziła doświadczenia pozwalające ustalić jak można wytworzyć napięcie elektryczne. Powstawanie napięcia między elektrodami wbitymi w cytrynę lub w ogórek dzieci odczytywały z woltomierza zakupionego w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Dzieci poznały dzięki temu zasadę działania akumulatora. W innych doświadczeniach dzieci poznały podstawy unoszenia się ciał w powietrzu oraz warunki pływania ciał w wodzie. Ostatnie doświadczenie „wulkan” okazało się wspaniałą zabawą. Dzieci obserwowały wchodzenie w reakcje chemiczne wody z różnymi materiałami. Dzieci lubią odkrywać – w ten sposób poznają otaczający je świat. Poprzez nowe doświadczenia nie tylko wzbogacają swoją wiedzę, ale i doskonale się bawią.
Anna Murawska
6
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie