WESOŁYCH ŚWIĄT - KARTKI OD UCZNIÓW KL.V
- 2
Program profilaktyczny Godzina dla Młodych Głów "Moje Granice"!
- 25
Realizacja programu profilaktycznego "Dziel się uśmiechem"
Z inicjatywy PCK w naszej szkole realizowano program „Dziel się uśmiechem”. Przystąpili do niego uczniowie kl. I – III. Program "Dziel się uśmiechem" powstał we współpracy Polskiego Czerwonego Krzyża i firmy Mars Polska. Do programu włączyło się również Polskie Towarzystwo Stomatologiczne oraz Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej. Celem projektu jest edukacja dzieci w wieku szkolnym w zakresie prawidłowej higieny jamy ustnej. Dzieci pod kierunkiem wychowawców uzupełniali samodzielnie zeszyty ćwiczeń. Korzystali z plansz z modelem szczęki oraz grafiku mycia zębów, który następnie uczniowie uzupełniali w domu. Wysłuchali także pogadanek na temat budowy, roli i funkcji zębów. Poruszona została również kwestia próchnicy oraz sposoby zapobiegania chorobom zębów: prawidłowe ich szczotkowanie, przybory do utrzymania czystości zębów, właściwe odżywianie. Uczniowie z ogromnym zaciekawieniem i zaangażowanie brali udział w zajęciach. Zdobyta wiedza płynąca z programu zostanie z dziećmi na długie lata i zachęci je do dzielenia się uśmiechem w dorosłym życiu. Wszak dziecięcy uśmiech to jedno z najpiękniejszych zjawisk na świecie. Jest synonimem szczęścia i radości. Aby był także symbolem zdrowia, od najmłodszych lat warto dbać o budowanie odpowiednich nawyków.
4
Szkolenie "Praca z uczniem z obniżonymi możliwościami poznawczymi"
Szkolenie z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej dla pracowników!
- 14
Obchody Dnia Tabliczki Mnożenia w naszej szkole – mamy nowych Mistrzów!
15 listopada 2024 roku Szkoła Podstawowa im. Jana Henryka Dąbrowskiego w Żydowie zakończyła akcję obchodów Dnia Tabliczki Mnożenia. Był to wyjątkowy dzień, który stał się podsumowaniem naszych matematycznych zmagań i okazją do świetnej zabawy.
Kulminacją tych działań było wielkie odpytywanie, które odbyło się w piątek, 15 listopada. Pytania dotyczyły znajomości tabliczki mnożenia. Uczniowie musieli obliczyć przykłady z tabliczki mnożenia w zakresie 100, w jak najkrótszym
Najlepsi matematycy zostali nagrodzeni tytułem Mistrza Tabliczki Mnożenia Szkoły Podstawowej w Żydowie w roku 2024. W tym roku laureatami zostali:
- Klasy młodsze (IV - V): Wiktor Maranowski i Nataniel Biały
- Klasy starsze (VI - VIII): Gabriela Zajchowska i Wojciech Rurka
E. Knap
4
Spektakl teatralny pt. ,,Wymarzona Gwiazdka Rudolfa"
11 grudnia 2024 r. dzieci obejrzały przedstawienie teatralne pt. „Wymarzona Gwiazdka Rudolfa” w wykonaniu Teatru Magik z Białegostoku. Zabawne przygody sympatycznego i poczciwego renifera wprowadziły dzieci w świąteczny klimat jednocześnie kształtując takie wartości jak tolerancja w stosunku do innych, akceptacje odmienności w wyglądzie i zachowaniu oraz życzliwe i serdeczne podejście do drugiego człowieka.
6
ŚWIĄTECZNE PIERNIKI - WARSZTATY
- 14
Mikołajki w Szkole Podstawowej w Żydowie!
- 40
W Bezledach uczniowie klas II-III rywalizowali w Gminnym Mikołajkowym Turnieju Sportowym.
- 8
POWIATOWY KONKURS PLASTYCZNY „PRZYJAŹŃ BEZ GRANIC – CZŁOWIEK I ZWIERZĘ”
Dnia 20 listopada 2024 r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Bartoszycach odbyło się posiedzenie komisji, która dokonała wyboru najciekawszych prac nadesłanych na Powiatowy Konkurs Plastyczny „PRZYJAŹŃ BEZ GRANIC – CZŁOWIEK I ZWIERZĘ”. Na konkurs wpłynęło 169 prac. W kategorii A (5-6 lat) – 41; w kategorii B (7-9 lat) – 73; w kategorii C (10-12 lat) – 41; w kategorii D (13-15 lat) – 14.
Z naszej szkoły czworo uczniów zdobyło nagrody:
KATEGORIA B - wiek 7 – 9 lat
I miejsce - Stanisław Piechota
III miejsce - Antonina Kowalczyk
KATEGORIA C - wiek 10– 12 lat
I miejsce - Dominika Miłkowska
Wyróżnienie - Wiktor Maranowski
Nagrodzonym uczniom serdecznie gratulujemy!
Klasa I realizuje projekt edukacyjny, pt. „Natalka i Antek w Świecie Wielkiej Matematyki”- moduł II
Listopad to miesiąc, w którym klasa 1 realizowała II moduł projektu edukacyjnego: ,,Natalka i Antek w świecie wielkiej matematyki”. Projekt ten wprowadza uczniów w świat matematyki poprzez odkrywanie jej w codzienności dziecka. Tym razem wspólnie odkrywaliśmy matematykę na zakupach realizując moduł: ,,MATEMATYKA W SKLEPIE”. W trakcie zajęć sprawdzaliśmy, jak praktyczne umiejętności nabywane podczas nauki matematyki przydają się podczas dokonywania zakupów, a także przygotowywania posiłków. Zajęcia prowadzone były podczas wizyty w sklepie spożywczym oraz podczas warsztatów kulinarnych i wykonywaniu zadań praktycznych. Te formy zajęć były doskonałą okazją do odkrycia obecności matematyki w codziennym życiu. Dokonując zakupów w sklepie, uczyliśmy się odczytywać wagę produktów potrzebnych do wykonania zdrowego śniadania, a podczas płacenia wykonywaliśmy szereg obliczeń pieniężnych /porównywaliśmy ceny poszczególnych produktów, obliczaliśmy wartość zakupów. Zajęcia te były jednocześnie doskonałą okazją do rozwijania umiejętności i kompetencji społecznych. Mieliśmy okazję zaprezentować właściwą postawę i zasady kulturalnego zachowania się w miejscu publicznym. Efektem finalnym było przygotowanie zdrowych kanapek z zakupionych produktów. Ponadto podczas zajęć uczniowie poznali zasady kupowania ubrań i butów – mierzyli swój wzrost i porównywali go z informacjami zawartymi na metkach swoich ubrań, mierzyli również swoje stopy i poznali zasady kupowania odpowiedniego do długości stopy rozmiaru buta. Po zakończeniu realizacji modułu wszyscy otrzymali naklejkę potwierdzającą udział w projekcie.
Magda Zienkiewicz
10
Spotkanie z poezją i muzyką!
29 listopada w ciepłej, kameralnej atmosferze odbyło się w naszej szkole spotkanie z poezją i muzyką. Zaproszenie od nauczycielek - Magdy Zienkiewicz i Anny Murawskiej przyjęły wyjątkowe osoby: Pani Aneta Przybyłek – poetka z Bartoszyckiej Grupy Literackiej Barcja i Pani Katarzyna Sznitowska – skrzypaczka i bibliotekarka. Podczas wywiadu przeprowadzonego przez uczennice klasy ósmej dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji o poezji, muzyce i bibliotece. Pani Aneta Przybyłek zaprezentowała swoje wiersze, a Pani Katarzyna Sznitowska zagrała na skrzypcach. Poruszające wiersze i muzyka wprawiły wszystkich w zadumę i zachwyciły swoim pięknem. Pod koniec spotkania Pani Dyrektor Joanna Borys podziękowała gościom, okazało się również, że niektórzy z naszych uczniów poszukują już swoich artystycznych dróg. Spotkanie utwierdziło ich w przekonaniu, że warto rozwijać swoje pasje i dążyć do samorealizacji.
Bartoszycka Grupa Literacka Barcja – relacja ze spotkania: https://www.facebook.com/barcja?locale=pl_PL
Anna Murawska
14
Program profilaktyczny Godzina dla Młodych Głów "NAZWIJ POTRZEBY"
W listopadzie 2024r., w klasach I-III odbyły się drugie zajęcia w ramach Programu profilaktycznego Godzina dla Młodych Głów: „Nazwij potrzeby". Program ten jest częścią projektu MŁODE GŁOWY Fundacji UNAWEZA założonej przez Martynę Wojciechowską. Sam projekt jest reakcją na dynamiczny wzrost zachowań samobójczych w Polsce. Ma on na celu wsparcie dzieci i młodzieży, a także nauczycieli i nauczycielek w działaniach z obszaru profilaktyki zdrowia psychicznego.
8
GMINNY KONKURS PLASTYCZNY NAJPIĘKNIJSZA OZDOBA CHOINKOWA
Dzień Pluszowego Misia
25 listopada dzieci z oddziału przedszkolnego i klasy 1, uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Tego dnia dzieci przyszły do szkoły ze swoimi maskotkami. Przybyły misie małe, średnie i bardzo duże, białe, brązowe i kolorowe. Każdy był piękny i wyjątkowy. Miś, to jedna z najpopularniejszych zabawek w Europie już od XIX wieku! Często bywa kompanem podróży, przyjacielem, któremu można wszystko powiedzieć, antidotum na nocne koszmary. Dzieci poznały historię święta, wysłuchały wierszy i piosenek o misiach. Zapoznały się z książkami o przygodach niedźwiadków. Misie towarzyszyły dzieciom podczas nauki, zabaw ruchowych, zajęć plastycznych, a nawet podczas ćwiczeń gimnastycznych. Ten dzień był pełen radości, uśmiechu i wspólnej zabawy. To misiowe święto zostanie w naszych wspomnieniach na długi czas.
Magda Zienkiewicz
19
21 listopada - Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień.
Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień obchodzono w naszej szkole w wyjątkowy sposób. Dzieci zaangażowały się w przygotowanie specjalnych "listków życzliwości". Na papierowych liściach uczniowie zapisywali miłe i życzliwe słowa, takie jak: "Miło cię widzieć", "Dzień dobry", "Dobrego dnia", "Lubię cię", "Dobrze, że jesteś", "Głowa do góry, będzie dobrze" oraz "Uśmiechnij się". Następnie wszystkie liście zostały zawieszone na symbolicznym drzewie, które stało się centralnym punktem obchodów tego święta.
Dodatkowo przygotowano gazetkę ścienną, która zawierała informacje o idei tego dnia oraz symbolice, przypominając o znaczeniu życzliwości i pozytywnego nastawienia w codziennym życiu. Ważnym elementem obchodów było wykorzystanie koloru żółtego – symbolu dobroci, życzliwości, radości i optymizmu. Uczniowie oraz kadra pedagogiczna zostali zachęceni do ubrania się na żółto lub założenia żółtych dodatków, co miało podkreślić radosny charakter tego dnia.
Dzień minął w atmosferze serdeczności, a szkolne korytarze zapełniły się uśmiechami i życzliwymi słowami, tworząc pozytywną atmosferę, która z pewnością pozostanie w pamięci wszystkich uczestników.
Pamiętajmy, że życzliwość powinna towarzyszyć nam każdego dnia, a nie tylko 21 listopada – nawet najmniejszy gest dobroci może sprawić, że świat stanie się lepszym miejscem. 😊
M. Adamczuk
Wizyta Leśniczego w Szkole Podstawowej im. Jana Henryka Dąbrowskiego w Żydowie
W dniu 21 listopada naszą szkołę odwiedził wyjątkowy gość – leśniczy Paweł Ulaniuk, który zaprezentował uczniom tajniki swojego fascynującego zawodu. Spotkanie było nie tylko okazją do poznania pracy leśniczego, ale również inspirującą lekcją o pięknie i znaczeniu lokalnej przyrody.
Podczas prezentacji Pan Ulaniuk wykorzystał piękne fotografie lokalnych krajobrazów i mieszkańców lasu, które sam wykonał. Dzięki nim uczniowie mogli zobaczyć, jak różnorodna i bogata jest przyroda naszego regionu – od majestatycznych drzew, przez delikatne kwiaty, aż po dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku.
Leśniczy opowiedział również o swoich codziennych obowiązkach, takich jak ochrona lasów, pielęgnacja drzewostanów, a także o działaniach na rzecz zwierząt i edukacji ekologicznej. Uczniowie z dużym zainteresowaniem słuchali o tym, jak ważną rolę odgrywa leśniczy w trosce o zrównoważony rozwój przyrody.
Spotkanie z panem Pawłem Ulaniukiem było nie tylko pouczające, ale również inspirujące – niektórzy uczniowie zaczęli rozważać zawód leśniczego jako swoją przyszłą ścieżkę zawodową. Serdecznie dziękujemy za wizytę i niezwykłą lekcję przyrody!
E. Knap
3
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka!
20 listopada na pamiątkę uchwalenia najważniejszego dokumentu, gwarantującego prawa wszystkim dzieciom, czyli Konwencji o Prawach Dziecka, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Z tej okazji na całym świecie organizowanych jest wiele różnych inicjatyw, których celem jest uświadamianie najmłodszym, że mają swoje prawa i powinni wiedzieć, jak z nich korzystać. Różnorodne działania zwracają również uwagę społeczeństwa na trudną sytuację dzieci w różnych zakątkach świata. W naszej szkole również uczciliśmy ten wyjątkowy dzień. Uczniowie z klas I- III oraz dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z wychowawcami obejrzeli film, który przybliżył im najważniejsze prawa i obowiązki zawarte w Konwencji o Prawach Dziecka. Następnie, przeprowadzili dyskusję zwracając uwagę na to, że wszystkie dzieci na całym świecie mają takie same prawa. Ważnym elementem zajęć było zapoznanie się z obowiązkami Rzecznika Praw Dziecka, który stoi na straży praw dziecka, określonych w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, Konwencji o prawach dziecka i innych przepisach prawa. Obecnie w Polsce funkcję tę pełni pani Monika Horna-Cieślak. Dziecięcy Telefon Zaufania Rzeczniczki Praw Dziecka 800 12 12 12. Na zakończenie zajęć nauczyliśmy się piosenki „Prawa Dziecka”, dzięki której z pewnością już wszyscy zapamiętamy jakie mamy prawa i będziemy potrafili świadomie korzystać z nich teraz i w przyszłości.
Magda Zienkiewicz
20
Tydzień Zawodów!
W piątek, 25 października, w naszej szkole odbyło się podsumowanie niezwykłego wydarzenia – Tygodnia Zawodów, który na stałe wpisał się w tradycję naszej placówki. Były to dni pełne kreatywności i świetnej zabawy!
Przez dwa dni uczniowie mieli okazję przebierać się za przedstawicieli różnych zawodów. Stroje uczniów były dowodem na ich pomysłowość i staranność w przygotowaniach. Dzięki temu każdy mógł bliżej poznać różne profesje i zastanowić się, jaką ścieżkę zawodową chciałby wybrać w przyszłości.
Podczas Tygodnia Zawodów odbył się także konkurs plastyczny pt. „Mój wymarzony zawód”. Uczniowie wykazali się dużym talentem i wyobraźnią, tworząc piękne prace przedstawiające ich marzenia o przyszłości. Jury miało niełatwe zadanie, ale udało się wyłonić zwycięzców, którzy zostali nagrodzeni.
Dziękujemy zaangażowaniu uczniów w organizację i przebieg tych wyjątkowych dni Tydzień Zawodów był nie tylko wspaniałą zabawą, ale także okazją do rozwijania pasji, i poznawania różnych możliwości na przyszłość!
E. Knap
3
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie