• Aktualności

            • Zajęcia kulinarne w klasie III!

            • „Pieczemy gofry!”

              09 maja 2024r. pięknie zapachniało w naszej szkole. To dzieci  z klasy III przyrządzały pyszne gofry.
              Aby gofra zjeść, najpierw trzeba go upiec… A do tego potrzebne jest ciasto i „gofrownica”. W takim przypadku niezbędnym okazał się sprzęt zakupiony w ramach programu MEN #LaboratoriaPrzyszłości, w który wyposażona jest nasza pracownia gastronomiczna. Najpierw przypomnieliśmy sobie zasady bezpiecznego korzystania ze sprzętu kuchennego oraz instrukcję obsługi urządzenia do wypiekania gofrów.  Następnie z wielkim zapałem zabraliśmy się do pracy: odmierzaliśmy składniki, wsypywaliśmy do miski i mieszaliśmy używając robota kuchennego. Upieczone gofry były przepyszne!!!

              Było słodko, smacznie i zdrowo, a głównymi dodatkami do gofrów  były owoce, bita śmietana i cukier puder.

               Magda Zienkiewicz

            • Laboratoria Przyszłości – eksperymenty fizyczne i chemiczne

            • Klasa druga przeprowadziła doświadczenia pozwalające ustalić jak można wytworzyć napięcie elektryczne. Powstawanie napięcia między elektrodami wbitymi w cytrynę lub w ogórek dzieci odczytywały z woltomierza zakupionego w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Dzieci poznały dzięki temu zasadę działania akumulatora. W innych doświadczeniach dzieci poznały podstawy unoszenia się ciał w powietrzu oraz warunki pływania ciał w wodzie. Ostatnie doświadczenie „wulkan” okazało się wspaniałą zabawą. Dzieci obserwowały wchodzenie w reakcje chemiczne wody z różnymi materiałami. Dzieci lubią odkrywać – w ten sposób poznają otaczający je świat. Poprzez nowe doświadczenia nie tylko wzbogacają swoją wiedzę, ale i doskonale się bawią.

              Anna Murawska

            • Dzień Wody w naszej szkole!

            • Światowy Dzień Wody został zainicjowany przez ONZ, by zwrócić uwagę społeczną, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do wody pitnej. Ideą obchodów jest uświadomienie państwom członkowskim wpływu prawidłowej gospodarki wodnej na ich kondycję gospodarczą i społeczną.

                     To jak woda jest ważna i że należy ją szanować wiedzieć powinien każdy i mamy nadzieje, że tak jest. Postanowiliśmy skorzystać z tej wiedzy organizując w szkole w ramach programu Aktywni Błękitni konkurs plastyczny pt: „Woda – wspólne dobro, wspólna troska”.

              Nagrody dla laureatów konkursu zostały wręczone podczas uroczystego apelu. Na uroczystości gościliśmy pana strażaka – nurka.

                     Na początku uroczystości uczniowie wysłuchali piosenki ekologicznej zaprezentowanej przez uczniów klasy I.

              Następnie pan strażak przedstawił prezentację na temat pracy nurków i zagrożeń z nią związanych.

              Nasz gość wziął również udział w wręczeniu nagród laureatom konkursu plastycznego.       

                    Na podsumowanie zorganizowano happening pt. "Kolejka po wodę", podczas którego każdy uczeń otrzymał butelkę wody mineralnej.

                     Cieszymy się, że uczniowie naszej szkoły mają świadomość, jak wielkie bogactwo stanowi woda i jak należy ją oszczędzać.

              E. Kubiszewska

            • Laboratoria przyszłości - koktajle owocowe w klasie pierwszej!

            • 25 kwietnia 2024 r. w klasie pierwszej był pysznym, owocowym dniem. O owocach uczniowie wiedzą bardzo dużo. Każdy wie, jak ważne jest jedzenie owoców – nie tylko dlatego, że są smaczne, ale przede wszystkim – zawierają mnóstwo witamin, które chronią i wzmacniają nasz organizm. Na początku zajęć pierwszoklasiści obejrzeli film edukacyjny o zdrowym odżywianiu  przedstawionym przez dietetyczkę, z którego również dowiedzieli się na czym polega praca dietetyka. Następnie uczniowie przygotowali pyszne koktajle owocowe korzystając ze sprzętu z Laboratorium Przyszłości.  Podczas pracy panowała miła atmosfera, a przygotowane koktajle smakowały wybornie.

            • Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci!

            •  

              Drodzy uczniowie i rodzice!

               

              Nasza szkoła przystąpiła do projektu:

               

              “WSZYSTKIE DZIECI ZBIERAJĄ ELEKTROŚMIECI”

              Celem akcji jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród Dzieci i Młodzieży oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe gospodarowanie odpadami. W zamian za przyniesiony zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny szkoła otrzyma bon, który wykorzysta na nagrody rzeczowe w postaci materiałów biurowych.

               

              Dodatkowo od 1 marca 2024 każda szkoła biorąca udział w akcji automatycznie dołącza do projektu TERAZ LAS organizowanego we współpracy z Nadleśnictwem Biała Podlaska.

              Za 500 kg zebranego sprzętu zasadzonych zostanie 50 drzew w imieniu Naszej szkoły, natomiast za tonę aż 500!

               

              Szczegóły akcji znajdziecie Państwo na stronie www.terazlas.pl.

               

              JEDYNYM WARUNKIEM JEST MOBILIZACJA DO DZIAŁANIA, PORZĄDKI DOMOWE I CHĘCI!

               

              Do akcji szkolnej mogą przyłączyć się również firmy i instytucje, które oddadzą zużyty sprzęt na rzecz wybranej szkoły.

               

              „IM WIĘCEJ SPRZĘTU UZBIERAMY, TYM WYŻSZY BON OTRZYMAMY!’’

               

              TERMIN AKCJI:  od 06.05.2024 r. do 17.05.2024 r.

              MIEJSCE AKCJI: Szkoła Podstawowa w Żydowie

              KONTAKT 89 762 28 87

               

               

              PARTNERZY:

              OPERATOR AKCJI:

              GREEN OFFICE ECOLOGIC Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie 00-074, ul. Trębacka 4

              KONTAKT TELEFONICZNY w godz. 8:00 - 16:00: +48 669-482-511 oraz 83 341 75 94 wew. 23;

              E-MAIL: eko.szkoly@greenoffice.co /

              www.dzieci-zbieraja-elektrosmieci.pl

               

              ZBIERAMY: KOMPUTERY, DRUKARKI, MONITORY, TELEFONY, SPRZĘT RTV I AGD, BATERIE, AKUMULATORY, KABLE, TUSZE ATRAMENTOWE, ITP.

              UWAGA! NIE ODBIERAMY TONERÓW I ŚWIETLÓWEK.​​​

               

              GOE-terazLAS-plakat-szkoly_dodruku.pdf

              RODZAJE_SPRZE__TU_ELEKTRYCZNEGO_I_ELEKTRONICZNEGO.pdf

            • Dzień Języków Obcych!

            • W dniu 23 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Języków Obcych. Ideą przedsięwzięcia jest promowanie wśród uczniów  znajomości języków obcych, różnorodności kulturowej i językowej Europy jako bogactwa, które warto poznawać i pielęgnować.

               Na uroczystości obecni byli zaproszeni goście z Domu Pomocy Społecznej w Szczurkowie.

              W tym roku obchody miały charakter edukacyjny, ponieważ zostały zaprezentowane lekcje języka niemieckiego i angielskiego. Lekcje te w sposób humorystyczny pokazały zmagania uczniów związane ze zdobywaniem umiejętności językowych. Uczniowie klas VI - VII czynnie uczestniczyli w przedsięwzięciu, dając przy tym popis swoich umiejętności językowych i aktorskich.

              W tym roku również postawiliśmy na ruch, muzykę oraz zabawę. Podsumowaniem Dnia Języków Obcych był konkurs „Mini Playback Show”, uczestniczyły w nim przedszkolaki oraz uczniowie klas I-VII. Jury, któremu przewodniczyła Pani Dyrektor Joanna Borys, oceniało interpretację każdej piosenki w języku obcym, charakteryzację wykonawców i oryginalność wykonania. Wszyscy uczestnicy Dnia Języków Obcych zostali nagrodzeni. Nagrody były sponsorowane przez Szkolne Koło SKO oraz Radę Rodziców naszej szkoły. Organizatorkami wydarzenia są nauczycielki języków obcych – panie Jolanta Milewska i Anna Murawska.

              Gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów!

              Anna Murawska

            • Dzień Ziemi w klasie pierwszej!

            • Dzień Ziemi obchodzony w dniu 22 kwietnia to największe ekologiczne święto świata. Ziemia jest domem nas wszystkich i należy o nią dbać na co dzień, a nie tylko w tym jednym dniu. Uczniowie klasy pierwszej posiadają sporą wiedzę na temat ochrony przyrody i ekologii, oraz sami w miarę swoich możliwości dbają o czystość naszej Planety, zaczynając od najbliższego otoczenia. W ramach obchodów Dnia Ziemi uczniowie wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę „Ekologiczne rege”, wykonali różne zadania na tablicy interaktywnej oraz  przygotowali plakaty pt. „Dzień Ziemi”.

            • XI Gminny Konkurs Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej!

            • W dniu 18 kwietnia 2024 r. w Gminnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Bezledach odbył się XI Gminny Konkurs Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej. Konkurs zorganizowała Szkoła Podstawowa im. 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej w Bezledach. Święto muzyki objął patronatem Wójt Gminy Bartoszyce Andrzej Dycha oraz Dowódca 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej w Bartoszycach pułkownik dyplomowany Tomasz Biedziak. Celem konkursu było popularyzowanie piosenki patriotycznej i żołnierskiej wśród młodych ludzi, kształtowanie postawy odpowiedzialności i patriotyzmu u młodego pokolenia oraz podniesienie świadomości narodowej. W konkursie piosenki patriotycznej wzięły również udział uczennice z naszej szkoły:

              Michalina Kabelis- I miejsce

              Klara Ładosz- II miejsce

              Magdalena Flis - III miejsce i dodatkowe wyróżnienie Wójta Gminy Bartoszyce

              Zuzanna Klimuk- udział

            • Cyrk "Szok" w naszej szkole!

            • 17 kwietnia 2024 roku mieliśmy okazję gościć w naszej szkole artystów z cyrku "Szok". Dzieci podziwiały triki cyrkowe, a także wzięły czynny udział w niektórych pokazach. Występ grupy cyrkowej bardzo się wszystkim podobał, dostarczył dużo miłych wrażeń i przeżyć. Widownia brawami podziękowała artystom za niezwykle widowisko.

            • Klasa pierwsza lepi z gliny.

            • Uczniowie klasy pierwszej w ramach zajęć technicznych i plastycznych tworzyli miseczki z gliny samoutwardzalnej. To było pierwsze spotkanie z gliną, które bardzo się spodobało dzieciom. Co to jest glina? Jest, to skała osadowa zbudowana z iłu, mułu, piasku i żwiru. Może przybierać różne barwy: żółtą, ceglastą, brunatną, szarą, a nawet szarozieloną. Glina jest plastyczna, dzięki czemu od zarania dziejów stanowi podstawowy surowiec do wyrobu ceramiki. Ludzie lepią z glinę od tysięcy lat. Z początku wypalali naczynia w ogniskach, ale ponieważ temperatura ognia nie była dostatecznie wysoka, najstarsze wyroby garncarskie były bardzo kruche i zachowały się do dziś tylko w kawałkach. Podczas lepienia z gliny dzieci świetnie się bawiły i relaksowały. Polecamy wszystkim pracę z gliną ponieważ rozwija zdolności artystyczne, uczy kreatywności i wytrwałości. Wyschnięte miseczki dzieci pomalowały, w ten sposób powstały wspaniałe prace.

            • Pierwszaki poznają zawód sprzedawcy – wycieczka do sklepu.

            • 14 kwietnia 2024 roku uczniowie z klasy pierwszej w ramach doradztwa zawodowego wybrali się na wycieczkę do pobliskiego sklepu w Żydowie celem poznania zawodu sprzedawcy. Dzieci dowiedziały się, że jest to sklep wielobranżowy, w którym można kupić zabawki, artykuły chemiczne, szkolne oraz spożywcze itp. Poznały trudną i odpowiedzialną pracę sprzedawcy oraz utwierdziły się w przekonaniu, że praca ta jest potrzebna i pożyteczna dla społeczeństwa. Ponadto dzieci dowiedziały się, co to jest kasa fiskalna, waga i paragony. Nasi milusińscy pamiętali o kulturalnym zachowaniu i o dobrych manierach.  Jednak to nie koniec atrakcji w tym dniu, ponieważ właścicielka sklepu pani Wioleta ufundowała każdemu dziecku słodką niespodziankę! Serdecznie dziękujemy pani Wiolecie, mamie naszej uczennicy, za miłą atmosferę i możliwość zwiedzenia sklepu.

            • Aktywni - kreatywni!

            • Uczniowie klasy V na lekcji techniki tworzyli według własnego pomysłu i z wybranych przez siebie materiałów sylwetkę sowy. Kreatywność to proces myślowy, jakieś twórcze działanie, którego efektem jest powstanie nowych produktów, nieistniejących wcześniej rozwiązań. To również tworzenie nowych, nieistniejących wcześniej połączeń znanych materiałów. Uczniowie wykazali się ogromną pomysłowością, czego efektem są ich oryginalne prace.

              Elżbieta Kubiszewska