• Aktualności

            • Sztuka teatralna „Ania, Sowa – magia słowa”

            • 13 września 2023 roku naszą szkołę odwiedziły aktorki ze Studia Artystycznego AKADA ze sztuką pt. „Ania, Sowa – magia słowa”. Ania – tytułowa bohaterka to niekulturalna, rozpieszczona dziewczynka, niewłaściwie odnosząca się w stosunku do swojej babci. Trafiając do Magicznej Krainy poznaje Sowę Mądrą Głowę, która postanawia nauczyć Anię dobrego wychowania. Dziewczynka rozpoznaje w Krainie  swoje uszkodzone zabawki: lalkę, misia i piłkę. Lalka była rozgoryczona zachowaniem Ani, ponieważ z powodu jej małej usterki przestała się z nią bawić, wyrzucając do kąta. W trakcie wzruszającej rozmowy z lalką obudziło się w dziewczynce współczucie. Bohaterka zdała sobie sprawę, że zniszczone zabawki można naprawić i przeprosiła za swoje zachowanie. Sowa Mądra Głowa nauczyła Anię trzech magicznych słów:

              „Proszę mówię kiedy daję,
              A dziękuję – gdy dostaję.
              Przepraszam powiem, gdy przykrość komuś zrobię”.

              Od tej pory Ania postanowiła, że już zawsze będzie szanować swoje zabawki.
               

            • „Wiedeński bal w operze”- zajęcia rozwijające kreatywność w klasie III

            • 11 września 2023 r. klasa trzecia w ramach realizacji innowacyjnego programu „Kompas kreatywności”  „wyruszyła” do Opery Wiedeńskiej na bal w rytm walca Straussa.

              Na początek poznaliśmy historię kawy po wiedeńsku oraz tortu Sachera. Nasza wyobraźnia poprowadziła nas do cukierni, gdzie samodzielnie wykonaliśmy tort z własną konfiturą o niezwykłych, zaskakujących właściwościach- kiedy się ją zje, zyskuje się supermoc- a wszystko według naszego pomysłu.  Po wypiciu kawy po wiedeńsku (szkoda, że wirtualnie, ale wszystko przed nami) i przygotowaniu niesamowitego tortu, #kompas kreatywności zaprowadził nas do Opery Wiedeńskiej. Poznaliśmy tradycję i  historię bali wiedeńskich, historię walca wiedeńskiego oraz sylwetkę austriackiego kompozytora Johanna Straussa. Na wspaniały bal, przygotowaliśmy wyjątkowe własnoręcznie wykonane stroje w kolorach zgodnych z tradycją. Debiutanki- kolor biały, debiutanci- kolor czarny. Przy pracach projektanckich bardzo pomocne były kleje na gorąco zakupione w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”.

              Magda Zienkiewicz

            • Inauguracja roku szkolnego 2023/2024

            •  

              Drodzy Rodzice i Uczniowie!

               

              Z przyjemnością zawiadamiam, że inauguracja roku szkolnego 2023/2024

              w Szkole Podstawowej im. Jana Henryka Dąbrowskiego w Żydowie odbędzie się

              04.09.2023 r. o godzinie 8.00.

               

              Harmonogram rozpoczęcia roku szkolnego:

              8.00 - uroczysta Msza Święta w kościele parafialnym w Żydowie oraz poświęcenie plecaków uczniów klasy pierwszej

              9.00 – apel na sali gimnastycznej

              9.45 – spotkania uczniów z wychowawcami w klasach

              12.20 – powrót autobusem szkolnym

               

              Odwozy pozostają bez zmian  i odbędą się według tras, godzin obowiązujących w ubiegłym roku szkolnym. W przypadku jakichkolwiek zmian będziemy informowali Państwa na stronie internetowej szkoły oraz przez dziennik elektroniczny Librus.

                                     

                                                                                                                           Dyrektor szkoły

                                                                                                                          mgr Joanna Borys

            • Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego- English Power

            •  

              Uczennica klasy 5 – Zosia Hadała  uczestniczyła  w Powiatowym   Konkursie Języka Angielskiego „English Power”  i uzyskała wyróżnienie.

              Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań językowych. Konkurs   skierowany był głównie do uczniów klasy 8, polegał na wykonaniu testu gramatyczno- językowego.  Zosia była najmłodszym uczestnikiem, ale uzyskała bardzo dobry wynik,    w wyniku czego znalazła się w gronie wyróżnionych osób.

              21 czerwca odbyło się uroczyste wręczenie nagród na które zostali zaproszeni również rodzice i nauczyciele przygotowujący uczniów do konkursu.

              Gratulujemy Zosi i życzymy dalszych sukcesów!

              Jolanta Milewska

            • Multiwitaminowa sałatka owocowa!

            • Na zajęciach technicznych przedszkolaki i pierwszoklasiści przygotowali pyszną, kolorową, witaminową sałatkę owocową. W pierwszej części zajęć dzieci opowiadały o owocach, które wchodziły w skład sałatki. Dzieci dzieliły się wiadomościami o wartościach zdrowotnych płynących z jedzenia owoców. Przypomniały również jak ważne jest mycie rąk oraz przygotowanie miejsca pracy wyposażonego w odpowiednie naczynia i przybory kuchenne.

              Dzięki sprzętowi z Laboratorium Przyszłości każde z dzieci mogło samodzielnie przygotować i pokroić składniki sałatki. Apetyty na sałatkę rosły w miarę przybywania multiwitaminowych składników. Tak przygotowaną zdrową sałatkę owocową dzieci zjadły z apetytem na drugie śniadanie. I to bez dodatku cukru!

              A. Murawska

            • DZIEŃ TRUSKAWKI W KLASIE 3 - LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

            • Zaczął się sezon truskawkowy dlatego też  uczniowie z klasy 3 obchodzili 19 czerwca ŚWIĘTO TRUSKAWKI. Te małe owoce posiadają dużo witamin i można je spożywać na wiele różnych sposobów. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli  się jak rosną truskawki, jakie są jej odmiany, jak smakują i jakie przetwory można z nich zrobić oraz dlaczego warto je jeść. Tego dnia dzieci z wykorzystaniem urządzeń zakupionych w ramach projektu  Laboratoria Przyszłości przygotowali pyszne koktajle i desery truskawkowe. Nie zabrakło degustacji oczywiście truskawek zebranych z własnych ogródków. Było smacznie i przyjemnie.

            • „Smak miodu…”

            • W czerwcowy dzień najmłodszych uczniów naszej szkoły odwiedziła Pani Bogusława Niemas,  która z zamiłowania zajmuje się pszczelarstwem. Wspólnie z mężem, który jest absolwentem naszej szkoły, prowadzą pasiekę. Celem spotkania było poznanie życia pszczół oraz roli pszczoły w przyrodzie.

              Na początku zajęć pani Bogusia przeczytała dzieciom opowiadanie na temat przygód pszczółki Mai, po czym sprawdziła, czy dzieci słuchały z uwagą, zadając im pytania dotyczące tekstu.  Następnie wyczerpująco opowiadała  uczniom o tym, jak powstaje miód i z czego się go otrzymuje. Opisała  różne rodzaje miodu, które różnią się kolorem,  smakiem i zapachem oraz znaczeniem dla naszego zdrowia. Opowiadała również o życiu i zwyczajach  pszczół, o tym jak zbierają pyłek, czym się żywią, co produkują, jak spędzają zimę. Uczniowie dowiedzieli się jak bardzo są to pracowite owady i jak ważne jest ich  znaczenie w przyrodzie. Cierpliwie i wyczerpująco odpowiadała na pytania ciekawych. Pani „pszczelarka” zwróciła również uwagę uczniom na odpowiedzialną pracę pszczelarza i związane z tym uczulenia na jad pszczoły. Uczniowie mogli obejrzeć prawdziwe ramki pszczelarskie oraz akcesoria pszczelarza, tj.: specjalny kapelusz, strój. Oczywiście wszyscy uczniowie chcieli przymierzyć strój pszczelarza, na co gość bardzo chętnie się zgodził. 

              Wyczekaną atrakcją była degustacja miodów oraz wykonanej na ich bazie lemoniady. Największą furorę zrobił niebieski miód, który barwiony był algą morską. Uczniowie oblizywali się również smakując miodu porzeczkowego i orzechowo – kakaowego. Na koniec spotkania wszyscy uczniowie otrzymali od zaproszonego gościa balony. Uczniowie oraz wychowawcy klas bardzo dziękują Pani Bogusławie za tak cenną lekcję przyrody pełną informacji i ciekawostek z życia pszczół.

               

                                                                                          Joanna Borys

            • Akcja Letniego Sprzątania Świata!

            • 14 czerwca, we środę w naszej szkole odbyła się Akcja Letniego Sprzątania Świata. Jak co kilka miesięcy, uczniowie wraz z nauczycielami zadbali, aby okolica miejscowości naszej szkoły została uwolniona od, nadających się do zebrania w worki, odpadów. Wszyscy uczniowie klas 0 – VIII z zapałem angażowali się w tą akcję mając świadomość, jak ważne jest dla naszego środowiska naturalnego utrzymanie go w jak najlepszym stanie.

              Po skończonej pracy, korzystając z pięknej pogody, wszyscy uczniowie naszej szkoły mieli ognisko z kiełbaskami i brali udział w szkolnych rozgrywkach piłki nożnej.

               Elżbieta Knap

            • PO AMERYKAŃSKU - LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI KL.VIII

            •                              Na lekcjach geografii skończyliśmy naszą podróż po Ameryce.

              Zwieńczeniem tej podróży było poznanie amerykańskich smaków.

              Dzięki urządzeniom laboratorium przyszłości, mogliśmy przygotować potrawy znane z kuchni amerykańskiej.

              Zrobiliśmy hamburgery, amerykańską pizzę, popcorn. Nie mogło zabraknąć dań na słodko – więc przygotowaliśmy pancakesy, których smak wzbogaciło kanadyjskie złoto, czyli oczywiście syrop klonowy.

              Smakowało wybornie. PO AMERYKAŃSKU!

              D. Koman

            • „Kompas Kreatywności”- realizacja projektu w klasie II

            • Miło nam poinformować, że klasa druga, jako jedna ze stu klas drugich w Polsce rozpoczęła przygodę z programem „Kompas Kreatywności” w ramach projektu „Kreatywna Polska”.

              Realizacja projektu o zasięgu ogólnopolskim rozpoczęła się w marcu 2023 r. i trwać będzie do marca 2024 roku. Projekt realizowany jest przez Uniwersytet Wrocławski, we współpracy z Akademią Pedagogiki Specjalnej i przy wsparciu Ministerstwa Edukacji i Nauki. Jego nadrzędnym celem jest wspieranie uczniów w ich rozwoju kreatywności, a także kompetencji międzykulturowych.

              Kreatywność jest niezwykle potrzebną i powszechnie pożądaną kompetencją. W dzisiejszym świecie nabierającym coraz większego tempa, konieczna jest elastyczność, umiejętność nieszablonowego myślenia i poszukiwania rozwiązań problemów, które zaskakują nas każdego dnia. Czy szkoła może wspierać kreatywność uczniów i uczennic? Zdecydowanie tak. W tym właśnie celu bierzemy udział w wyżej wymienionym projekcie.

              Naszą podróż rozpoczęliśmy w marcu. Potrzebowaliśmy paszportów, które otworzą nam drzwi do różnych zakątków Europy - zrobiliśmy je sami.

              Mistrzowie kreatywności podjęli się realizacji zajęć, które rozwiną twórcze myślenie i pozwolą na realizację nawet najbardziej zuchwałych marzeń. Co ciekawego nas spotka? Co odkryjemy? Czego nowego dowiemy się o sobie i o miejscach, do których powiedzie nas nasz KOMPAS?

              Za nami kilka ciekawych miejsc- na razie podróżujemy po Polsce, ale już niebawem wyjedziemy za granice naszego kraju. Odwiedziliśmy Kraków i Kaszuby-poznaliśmy historie i legendy związane z tymi miastami oraz piękne zabytki.  Poznaliśmy postać wybitnej Polki Marii Curi-Skłodowskiej, dowiedzieliśmy się czym jest Nagroda Nobla. Projektowaliśmy nowe środki transportu ubiegając się o uznanie w środowisku naukowym oraz PATENT w Urzędzie Patentowym. Konkurencja była ogromna, ale prezentacje wynalazków uzyskały aplauz nawet najbardziej sceptycznych!

              Z wielką radością podróżujemy i zdobywamy nowe umiejętności! Czeka na nas jeszcze więcej ciekawych przygód, ale to już w klasie 3! Do zobaczenia😊

               

              Magda Zienkiewicz

               

               

               

            • Wycieczka przedszkolaków do Alpakarni Zielony Lasek!

            • Dnia 14 czerwca dzieci z oddziału przedszkolnego wybrały się na wycieczkę do Alpakarni Zielony Lasek w Romankowie. Na miejscu przywitał nas sympatyczny Pan gospodarz, który opowiedział nam wile ciekawostek o alpakach, następnie dzieci podzieliły się na dwie grupy, jedna grupa poszła z gospodarzem do alpakarni zaś druga grupa wybrała się na zajęcia plastyczne z Panią Jolą. W alpakarni dzieciaczki mogły zobaczyć dorosłe alpaki samce i samice, a także malutkie alpaczki  które przyszły na świat zaledwie  10 dni temu. Każdy miał okazję zrobić sobie piękne zdjęcie i wyprowadzić na spacer Oriona. Po zajęciach dzieci zrelaksowały się  na placu zabaw i w indiańskim namiocie. Następnie odbyło się ognisko i zawody, było przeciąganie liny, skok w workach i zabawy z chustą animacyjną. Na koniec każdy otrzymał certyfikat przyjaciela alpak. Zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły. 

              Marlena Masiulis-Szymanowicz