Serdecznie dziękujemy wszystkim Rodzicom, Uczniom, Pracownikom oraz Przyjaciołom szkoły za zaangażowanie w akcję - "Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci". Z Waszą pomocą zebraliśmy 850 kilogramów elektrośmieci. To bardzo dobry wynik.
Serdecznie dziękujemy wszystkim Rodzicom, Uczniom, Pracownikom oraz Przyjaciołom szkoły za zaangażowanie w akcję - "Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci". Z Waszą pomocą zebraliśmy 850 kilogramów elektrośmieci. To bardzo dobry wynik.
W ramach działań w zakresie doradztwa zawodowego oraz programu „Aktywni Błękitni” dzieci z klas I, II, III i IV 27 maja 2024 roku wybrały się na spotkanie z leśniczym Panem Edwardem Mularczykiem do pobliskiej leśniczówki. Pan leśnik opowiedział o swojej pracy oraz zapoznał uczniów z podstawowymi funkcjami lasu. Omówił cykl życia lasu oraz czynności leśników związane z gospodarką leśną, jak również ochroną przyrody. Las to także magazyn wody. Pan Leśniczy przypomniał o tym ważnym znaczeniu lasu. Lasy przyczyniają się do utrzymania równowagi ekosystemów i zapobiegają suszom czy powodziom. Poznaliśmy zadania, jakie pełni leśnik w lesie. Jest on gospodarzem, opiekunem wszystkiego, co ożywione i nieożywione w lesie. Rozmawialiśmy o zagrożeniach, które człowiek stwarza dla lasu i jak ich unikać. Ważną część lasu stanowią jego mieszkańcy. Okazało się też, że nie wszystkie zwierzęta lasu z naszego terenu są dzieciom znane. Największym zaskoczeniem były korniki, które utknęły w pułapce feromonowej. Pan Leśniczy w bardzo ciekawy sposób przedstawił dzieciom wiadomości o tych groźnych dla lasu owadach. Wystarczyło tylko kilka cieplejszych dni, żeby kornik stał się bardzo aktywny. Widać to po ilości owadów w pułapkach feromonowych, które zostały wyłożone na początku maja żeby monitorować stan zagrożenia. Na zakończenie spotkania był czas na pytania i odpowiedzi. Pan Leśniczy wręczył dzieciom opaski odblaskowe. My również podziękowaliśmy za żywą lekcję przyrody.
Klasa 6 na języku angielskim realizowała projekt dotyczący ponownego wykorzystania materiałów odpadowych takich jak: plastikowe butelki i woreczki, kartony. Inspiracją do tego stał się tekst w j. angielskim dotyczący recyklingu. Uczniowie dowiedzieli się, jakie ciekawe produkty mogą powstać z zużytych korków, butelek czy słoików. Podczas kilku kolejnych lekcji dzieci z zapałem tworzyły przeróżne produkty według własnego pomysłu. Powstały między innymi: samochód, robot, dom, samolot, zwierzęta. Każdy projekt był oryginalny i wykonany z pełną starannością. Na koniec uczniowie prezentowali swoje prace oraz opisywali je w języku angielskim. Realizacja tego projektu nie tylko wpłynęła na poszerzenie słownictwa i kompetencji językowych uczniów, ale również rozwijała kreatywność oraz postawę dbania o naszą planetę.
Jolanta Milewska
Uczniowie klasy 5 w ramach programu-Laboratoria przyszłości robili zdrowe przekąski. Lekcja zaczęła się od omówienia korzyści płynących z jedzenia owoców i warzyw. Wszyscy byli zgodni, że zdrowe odżywianie daje moc. Rozmawiali też o zawodzie kucharza i wymieniali nazwiska znanych kucharz. Następnie przystąpili do kucharzenia według wcześniej przygotowanych przepisów. Pracowali w 4 grupach. Przygotowali sałatkę owocową, sałatkę warzywną, koktajl oraz szaszłyki. Praca przebiegała sprawnie, wszyscy byli bardzo zaangażowani. Efektem końcowym były zdrowe przekąski, bardzo kolorowe i apetyczne. Zajęcia zakończyły się wspólną degustacją oraz częstowaniem pracowników szkoły.
Jolanta Milewska
23 maja 2024 roku Komendant Straży Miejskiej w Bartoszycach Jerzy Szostak, odpowiadając na zaproszenie Pani Dyrektor Joanny Borys, przeprowadził w naszej szkole pogadanki edukacyjne. W klasach młodszych z zakresu bezpieczeństwa natomiast w klasach starszych na temat zawodu strażnika miejskiego. Spotkania odbyły się w miłej atmosferze z aktywnym udziałem uczniów. Serdecznie dziękujemy Panu Komendantowi Straży Miejskiej za wizytę w naszej placówce i przeprowadzenie ciekawych pogadanek.
Jednym z zadań realizowanych w ramach programu edukacyjnego „Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie” była wycieczka klas 4 – 7 do Stacji Uzdatniania Wody i ujęcia wody w Bartoszycach. Wycieczka odbyła się 20 maja 2024 roku. Po obiekcie oprowadzał nas i bardzo ciekawie opowiadał pan Paweł. Uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych informacji o zaopatrywaniu w wodę naszego miasta i najbliższych okolic. Zobaczyliśmy, jak wygląda jedyne ujęcie wody zaopatrujące miasto w wodę. Mieliśmy okazję zobaczyć, co dalej dzieje się z wodą nim trafi do naszych domów. Ze studni woda trafia na Stację Uzdatniania Wody, gdzie poddawana jest jedynie procesom napowietrzania i filtracji. Po uzdatnieniu woda magazynowana jest w krytych zbiornikach ziemnych a następnie z wykorzystaniem pomp podnoszących ciśnienie wtłaczana do sieci wodociągowej. Wycieczka okazała się bardzo pouczająca. To był dopiero pierwszy etap naszej wycieczki. Czeka nas jeszcze spotkanie z przewodnikiem pania Danutą Koman i zwiedzanie miasta – poznanie największych zabytków Bartoszyc. Zwiedzanie miasta było doskonałą okazją do edukacyjnej gry terenowej. Warunkiem wykonania zadań było uważne słuchanie i oglądanie historycznych obiektów Bartoszyc. Poznaliśmy historię lokacji miasta i jego najstarsze zabytki. Mieliśmy okazję wejść do Bramy Lidzbarskiej i zobaczyć mechanizm zegara, który wybija kwadranse i godziny mieszkańcom Bartoszyc. Jak na każdej wycieczce na zakończenie musiał być czas na odpoczynek i na lody.
Elżbieta Kubiszewska
26 kwietnia w naszej szkole odbył się konkurs kostiumowy pod nazwą „ Dzień Idola”. Tego dnia chętni uczniowie mieli możliwość zaprezentowania się w przygotowanych przez siebie strojach osób, które uważają za swoich idoli lub po prostu, w przygotowanych własnoręcznie ciekawych kostiumach.
Kolejnym etapem zabawy było głosowanie wszystkich uczniów szkoły i jej pracowników na najtrafniejsze przebranie. Wszystkie przebrania okazały się pomysłowe, więc ciężko było podejmować decyzję, kto zasłużył na zdobycie miejsc, na podjum konkursu. Społeczność szkolna zadecydowała w sposób następujący:
I miejsce – Tomasz Pietraniuk , kl VII (SkibidiToilet)
II miejsce – Mikołaj Komarzewski , kl V (Cristiano Ronaldo)
III miejsce – Antonina Kowalczyk (Julia Żugaj), Antoni Barna, kl VI (Ronaldo Nazario), i Konrad Kozdroń, kl V (Batman).
Wszystkim uczestnikom należały się gratulacje i wszyscy otrzymali drobne upominki.
E. Knap
Szanowni Państwo!
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie literacko-ekologicznym, już IV edycji ,,Tu jest moja mała ojczyzna".Tym razem zadaniem konkursowym będzie stworzenie przewodnika rowerowego po małej ojczyźnie.
Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych klas IV-VIII województwa warmińsko-mazurskiego.
Terminy konkursu:
Szczegóły na plakacie i w regulaminie.
karta_zgloszenia_i_karta_rodo_Tu_jest_moja_mala_ojczyzna.pdf
„Pieczemy gofry!”
09 maja 2024r. pięknie zapachniało w naszej szkole. To dzieci z klasy III przyrządzały pyszne gofry.
Aby gofra zjeść, najpierw trzeba go upiec… A do tego potrzebne jest ciasto i „gofrownica”. W takim przypadku niezbędnym okazał się sprzęt zakupiony w ramach programu MEN #LaboratoriaPrzyszłości, w który wyposażona jest nasza pracownia gastronomiczna. Najpierw przypomnieliśmy sobie zasady bezpiecznego korzystania ze sprzętu kuchennego oraz instrukcję obsługi urządzenia do wypiekania gofrów. Następnie z wielkim zapałem zabraliśmy się do pracy: odmierzaliśmy składniki, wsypywaliśmy do miski i mieszaliśmy używając robota kuchennego. Upieczone gofry były przepyszne!!!
Było słodko, smacznie i zdrowo, a głównymi dodatkami do gofrów były owoce, bita śmietana i cukier puder.
Magda Zienkiewicz
Klasa druga przeprowadziła doświadczenia pozwalające ustalić jak można wytworzyć napięcie elektryczne. Powstawanie napięcia między elektrodami wbitymi w cytrynę lub w ogórek dzieci odczytywały z woltomierza zakupionego w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Dzieci poznały dzięki temu zasadę działania akumulatora. W innych doświadczeniach dzieci poznały podstawy unoszenia się ciał w powietrzu oraz warunki pływania ciał w wodzie. Ostatnie doświadczenie „wulkan” okazało się wspaniałą zabawą. Dzieci obserwowały wchodzenie w reakcje chemiczne wody z różnymi materiałami. Dzieci lubią odkrywać – w ten sposób poznają otaczający je świat. Poprzez nowe doświadczenia nie tylko wzbogacają swoją wiedzę, ale i doskonale się bawią.
Anna Murawska
Światowy Dzień Wody został zainicjowany przez ONZ, by zwrócić uwagę społeczną, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do wody pitnej. Ideą obchodów jest uświadomienie państwom członkowskim wpływu prawidłowej gospodarki wodnej na ich kondycję gospodarczą i społeczną.
To jak woda jest ważna i że należy ją szanować wiedzieć powinien każdy i mamy nadzieje, że tak jest. Postanowiliśmy skorzystać z tej wiedzy organizując w szkole w ramach programu Aktywni Błękitni konkurs plastyczny pt: „Woda – wspólne dobro, wspólna troska”.
Nagrody dla laureatów konkursu zostały wręczone podczas uroczystego apelu. Na uroczystości gościliśmy pana strażaka – nurka.
Na początku uroczystości uczniowie wysłuchali piosenki ekologicznej zaprezentowanej przez uczniów klasy I.
Następnie pan strażak przedstawił prezentację na temat pracy nurków i zagrożeń z nią związanych.
Nasz gość wziął również udział w wręczeniu nagród laureatom konkursu plastycznego.
Na podsumowanie zorganizowano happening pt. "Kolejka po wodę", podczas którego każdy uczeń otrzymał butelkę wody mineralnej.
Cieszymy się, że uczniowie naszej szkoły mają świadomość, jak wielkie bogactwo stanowi woda i jak należy ją oszczędzać.
E. Kubiszewska
25 kwietnia 2024 r. w klasie pierwszej był pysznym, owocowym dniem. O owocach uczniowie wiedzą bardzo dużo. Każdy wie, jak ważne jest jedzenie owoców – nie tylko dlatego, że są smaczne, ale przede wszystkim – zawierają mnóstwo witamin, które chronią i wzmacniają nasz organizm. Na początku zajęć pierwszoklasiści obejrzeli film edukacyjny o zdrowym odżywianiu przedstawionym przez dietetyczkę, z którego również dowiedzieli się na czym polega praca dietetyka. Następnie uczniowie przygotowali pyszne koktajle owocowe korzystając ze sprzętu z Laboratorium Przyszłości. Podczas pracy panowała miła atmosfera, a przygotowane koktajle smakowały wybornie.
Nasza szkoła przystąpiła do projektu:
“WSZYSTKIE DZIECI ZBIERAJĄ ELEKTROŚMIECI”
Celem akcji jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród Dzieci i Młodzieży oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe gospodarowanie odpadami. W zamian za przyniesiony zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny szkoła otrzyma bon, który wykorzysta na nagrody rzeczowe w postaci materiałów biurowych.
Dodatkowo od 1 marca 2024 każda szkoła biorąca udział w akcji automatycznie dołącza do projektu TERAZ LAS organizowanego we współpracy z Nadleśnictwem Biała Podlaska.
Szczegóły akcji znajdziecie Państwo na stronie www.terazlas.pl.
JEDYNYM WARUNKIEM JEST MOBILIZACJA DO DZIAŁANIA, PORZĄDKI DOMOWE I CHĘCI!
Do akcji szkolnej mogą przyłączyć się również firmy i instytucje, które oddadzą zużyty sprzęt na rzecz wybranej szkoły.
TERMIN AKCJI: od 06.05.2024 r. do 17.05.2024 r.
KONTAKT 89 762 28 87
PARTNERZY:
OPERATOR AKCJI:
GREEN OFFICE ECOLOGIC Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie 00-074, ul. Trębacka 4
KONTAKT TELEFONICZNY w godz. 8:00 - 16:00: +48 669-482-511 oraz 83 341 75 94 wew. 23;
E-MAIL: eko.szkoly@greenoffice.co /
www.dzieci-zbieraja-elektrosmieci.pl
ZBIERAMY: KOMPUTERY, DRUKARKI, MONITORY, TELEFONY, SPRZĘT RTV I AGD, BATERIE, AKUMULATORY, KABLE, TUSZE ATRAMENTOWE, ITP.
UWAGA! NIE ODBIERAMY TONERÓW I ŚWIETLÓWEK.
W dniu 23 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Języków Obcych. Ideą przedsięwzięcia jest promowanie wśród uczniów znajomości języków obcych, różnorodności kulturowej i językowej Europy jako bogactwa, które warto poznawać i pielęgnować.
Na uroczystości obecni byli zaproszeni goście z Domu Pomocy Społecznej w Szczurkowie.
W tym roku obchody miały charakter edukacyjny, ponieważ zostały zaprezentowane lekcje języka niemieckiego i angielskiego. Lekcje te w sposób humorystyczny pokazały zmagania uczniów związane ze zdobywaniem umiejętności językowych. Uczniowie klas VI - VII czynnie uczestniczyli w przedsięwzięciu, dając przy tym popis swoich umiejętności językowych i aktorskich.
W tym roku również postawiliśmy na ruch, muzykę oraz zabawę. Podsumowaniem Dnia Języków Obcych był konkurs „Mini Playback Show”, uczestniczyły w nim przedszkolaki oraz uczniowie klas I-VII. Jury, któremu przewodniczyła Pani Dyrektor Joanna Borys, oceniało interpretację każdej piosenki w języku obcym, charakteryzację wykonawców i oryginalność wykonania. Wszyscy uczestnicy Dnia Języków Obcych zostali nagrodzeni. Nagrody były sponsorowane przez Szkolne Koło SKO oraz Radę Rodziców naszej szkoły. Organizatorkami wydarzenia są nauczycielki języków obcych – panie Jolanta Milewska i Anna Murawska.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów!
Anna Murawska
Powered by aSc EduPage