• Aktualności

            • Zajęcia edukacyjne "Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie"

            • 28 marca 2023 r. uczniowie klasy 3 wzięli udział w zajęciach edukacyjnych na świeżym powietrzu w ramach programu Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie. Organizatorem akcji było Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Zarząd Zlewni w Olsztynie wraz z partnerami: Policją, Strażą Pożarną, Strażą Rybacką, Powiatem Bartoszyckim, Gminą Bartoszyce, Wojewódzkim Inspektoratem Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Misją programu jest promowanie ekologicznych zachowań, wiedzy o zrównoważonej gospodarce wodnej, szczególnie w zakresie ochrony środowiska, ochrony przeciwpowodziowej i zapobieganiu skutkom suszy, a także dbałości o wodę i znajomości zasad bezpiecznego korzystania z rekreacji wodnej. Nadrzędnym celem programu jest wykształcenie wśród dzieci i młodzieży poprawnych nawyków i postaw, które wraz z otrzymaną wiedzą, w przyszłości będą mogły wykorzystywać i przekazywać dalej przyczyniając się do ochrony środowiska.

              Podczas zajęć edukacyjnych uczniowie dowiedzieli się:

              ✓ Do czego służy jaz i inne obiekty hydrotechniczne?

               ✓Jak woda krąży w przyrodzie?

               ✓ Jak oszczędzać wodę – dobre praktyki.

              ✓ Czym jest susza i jak możemy przeciwdziałać jej skutkom?

               ✓ Dlaczego ważna jest retencja?

              ✓ Jakie ryby można spotkać w naszych rzekach i jeziorach?

              ✓ Jak wybierać produkty spożywcze – zdrowa żywność.

              Dzieci miały również okazję uczestniczyć w:

              ✓ Pokazie sprzętu policyjnego i tresury psów policyjnych.

               ✓ Prezentacji wozu strażackiego OSP Bartoszyc.

               ✓ Pokazie ratownictwa na wodzie.

            • Warsztaty rękodzieła - palmy wielkanocne!

            • Święta Wielkanocne to czas wielkiej radości i wzniosłego nastroju. To również czas pięknych przygotowań i ciekawych tradycji. W naszej szkole to szczególny okres, w którym jak co roku trwają wytężone prace połączone z przyjemnością nad  kultywowaniem tradycji podczas tworzenia przepięknych regionalnych ozdób wielkanocnych. Pani dyrektor – Joanna Borys wspólnie z nauczycielami zorganizowała w Szkole Podstawowej im. Jana Henryka Dąbrowskiego w Żydowie przedświąteczne warsztaty rękodzieła, które odbyły się w ramach wolontariatu. Przy dobrej kawie i słodkim poczęstunku, 23 marca br. spotkaliśmy się wspólnie z rodzicami i pracownikami Gminnego Centrum Kulturalno-Bibliotecznego w Bezledach by w życzliwej atmosferze pod cierpliwym okiem pani Elżbiety Kubiszewskiej „dziergać” prześliczne plamy. Wytwory naszej przyjemnej pracy długo będą cieszyć oko. Wspólnie spędzony czas okazał się bardzo owocny. Tradycja, współpraca, wolontariat tryumfowały i przyniosły nam dużo radości, zaś palmy są piękną i trwałą pamiątką naszego przedświątecznego spotkania.

            • ,,Wielkanocna bajka - czyli kto podbiera kurom jajka" –Teatr AKADA z Suwałk

            • 23 marca naszą szkołę odwiedzili aktorzy ze Studia Artystycznego AKADA z Suwałk z przedstawieniem pt: „Wielkanocna bajka czyli kto podbiera kurom jajka”. Aktorzy w humorystyczny sposób zachęcali do pomagania rodzicom w świątecznych porządkach. Przybliżyli dzieciom zwyczaje świąt wielkanocnych jakie panują w polskich domach. Dzieci brały czynny udział w całym przedstawieniu, a na koniec nagrodzili aktorów gromkimi brawami.

            • Noc w szkole

            •     Uczniowie klasy ósmej, we współpracy z Wychowawczynią oraz przy współudziale Rodziców, zorganizowali „Noc w szkole”.  Przygotowali się bardzo starannie, każdy z uczestników miał ze sobą koc, śpiwór, przekąski i mnóstwo dobrego humoru. Okazało się, że pomysłów na spędzenie czasu w szkole o tak nietypowej porze było wiele. Pierwszą atrakcją była zabawa w chowanego, pojawiły się także inne gry towarzyskie, np. Twister, tańce, karaoke, seans filmowy oraz gry i zabawy sportowe na sali gimnastycznej.

                  Korzystając ze sprzętu zakupionego w ramach „Laboratoriów przyszłości” uczestnicy spotkania samodzielnie przygotowali zarówno kolację, jak i śniadanie, które zjedliśmy wspólnie.

                  W imieniu uczniów i swoim chciałabym podziękować Pani Dyrektor Joannie Borys za wyrażenie zgody, a Mamom – p. Agnieszce Sinkiewicz i p. Agnieszce Rucińskiej za pomoc w opiece nad młodzieżą.

              Ewa Hadała

            • Akcja Narodowego Funduszu Zdrowia „Czysta woda zdrowia doda”

            • Uczniowie klasy 2 i 3 uczestniczyli podczas lekcji w zajęciach edukacyjnych dotyczących znaczenia wody w życiu każdego człowieka. Wydarzenie odbywało się w ramach Akcji Narodowego Funduszu Zdrowia „Czysta woda zdrowia doda”. Podczas spotkania wykorzystano prezentację multimedialną, która przedstawiała zawartość cukru w ulubionych napojach młodych ludzi. Mieliśmy możliwość porozmawiać o negatywnych skutkach nadmiaru cukru w naszej diecie, korzyściach wypływających ze spożywania wody. Wykonaliśmy wspólnie eksperyment „Ile cukru zawierają przykładowe napoje słodzone?Dzieci obejrzały etykietę z zawartością różnych dodatków i dowiedziały się, że w każdym z napojów znajduje się bardzo duża ilość cukru, którego nie wyczuwamy. Dowiedziały się ile kostek cukru, znajduje się w poszczególnych, przykładowych napojach. Następnie w  dużym kubku z czystą wodą, objętości napoju licząc łyżeczki dzieci dodawały do kubka z wodą cukier, zgodnie ze wskazaniami nauczyciela. Dzieci mieszały wodę, tak by cały cukier rozpuścił się. Następnie każde dziecko  łyżeczką spróbowało odrobinę przyrządzonego samodzielnie napoju. Taki napój nie smakował dzieciom, które doszły do wniosku iż najlepiej pić czystą wodę. Podczas zajęć dzieci nauczyły się piosenki pt. „Piosenka o zdrowej wodzie”, rozwiązywały zadania o wodzie na tablicy multimedialnej oraz wykonały plakat zachęcających do dbania o czystość  wód, ponieważ czysta woda jest niezbędna do życia dla wszystkich organizmów żywych. Podsumowaniem akcji był happening zorganizowany w ramach „Dnia Wody” 21 marca podczas, którego uczniowie obejrzeli film edukacyjny pt. „Bez wody nie ma życia”, wspólnie zaśpiewali piosenkę o zdrowej wodzie, a następnie  każdy uczeń otrzymał butelkę wody mineralnej.

            • Obchody Pierwszego Dnia Wiosny i Światowego Dnia Wody!

            • Jak co roku w naszej szkole 21 marca miało miejsce uroczyste powitanie wiosny. Najpierw uczniowie klasy piątej pod czujnym okiem pani Ewy Hadała zaprezentowali krótkie przedstawienie mitu „Kora i Demeter”. Aktorzy wcielili się w mitologiczne postacie, które przyciągały naszą uwagę. Przedstawienie bardzo się wszystkim podobało. Młodzi artyści pięknie się zaprezentowali odgrywając kolejno bohaterów mitów. Byli ubrani we własnoręcznie zrobione kostiumy. Taka żywa lekcja języka polskiego z mitologicznymi postaciami w tle, bardziej przemówiła do wyobraźni uczniów, niż zwykłe czytanie tekstów. Po przedstawieniu wspólnie uczciliśmy Światowy Dzień Wody, który odbywa się co roku w dniu 22 marca w celu uświadomienia, jak wielką rolę odgrywa woda i jak wielkie zagrożenie niesie ze sobą spadek jej zasobów. W dniu szkolnego obchodu "Dnia Wody" uczniowie obejrzeli film edukacyjny „Bez wody nie ma życia” oraz wszyscy razem zaśpiewali piosenkę pt. „Piosenka o zdrowej wodzie”. Na podsumowanie zorganizowano happening pt. "Kolejka po wodę", podczas którego każda klasa otrzymała wody mineralne i zaprezentowała swój strój zgodnie z wylosowanym kolorem w ramach obchodu „Dnia Wiosny”. Następnie cała szkoła wyruszyła w kolorowy pochód z kukłą - Marzanną, symbolizującą zimę. Kulminacyjnym punktem pochodu było wypędzenie zimy poprzez jej spalenie.

            • "Dzień gofra" w klasie 3

            • Każda z okazji jest dobra aby... upiec gofry ! Uczniowie klasy trzeciej, postanowili na zajęciach technicznych przetestować własne umiejętności kulinarne oraz sprzęt z projektu #Laboratoria Przyszłości. Tym razem na warsztat wzięto uwielbiane przez wszystkich gofry. Ile głów, tyle pomysłów - każdy z zapałem zabrał się do przyozdabiania gofrów nadając im smakowity wygląd za sprawą różnego rodzaju kolorowych dodatków - bitej śmietany, owoców, konfitur, cukru pudru oraz innych posypek. Nieoceniona w przygotowaniu gofrów okazała się pomoc rodziców, którzy zadbali aby nie zabrakło ciasta do wypieków. Wszystkim dopisywały humory i, co ważne, zaangażowanie w zorganizowanie tego wydarzenia. Gofry udały się przepysznie!

            • Zdrowe, odżywcze Koktajle kl. VI

            • Zdrowe, odżywcze Koktajle, w ramach Projektu Laboratorium Przyszłości i Programu Trzymaj Formę, na lekcji wychowania fizycznego przygotowali uczniowie klasy szóstej.

            • Przepis na zdrowe drugie śniadanie – Laboratorium Przyszłości

            • Drugie śniadanie jest posiłkiem zapewniającym uczniowi zastrzyk energii,  który gwarantuje utrzymanie odpowiedniego poziomu koncentracji w czasie lekcji i ma wpływ na wyniki w nauce. Najczęściej drugie śniadanie ucznia to gotowa kanapka. Uczniowie klasy 0-I korzystając z zasobów Laboratorium Przyszłości podjęli wyzwanie skomponowania bogatego w składniki odżywcze i smacznego  drugiego śniadania. Najważniejszy był pomysł na swój własny przepis na pożywną kanapkę lub sałatkę. Dzieci z fantazją tworzyły przepisy na drugie śniadanie. Kanapki i sałatki kusiły swoim wyglądem i smakiem. To najlepszy start w nowy dzień! Mamy nadzieję, że zdrowe śniadania na co dzień zagoszczą wśród naszych uczniów.

              A. Murawska

            • „Wyprawa na biegun północny i południowy”

            • W ostatnim czasie na lekcjach w klasie II powiało chłodem...

              Przenieśliśmy się w świat wiecznego lodu. Zainspirowani lekturami Aliny i Czesława Centkiewiczów poznaliśmy życie na Grenlandii i Antarktydzie.  Dowiedzieliśmy się jakie zwierzęta żyją na północnym i południowym biegunie. Oglądaliśmy zorze polarne i wiemy już jakie znaczenie dla nauki ma Antarktyda. W atrakcyjny i ciekawy sposób poznaliśmy życie i zwyczaje sympatycznych pingwinów. Tak nam się spodobała ta przygoda, że postanowiliśmy pozostać w tym temacie nieco dłużej. W grupach wykonaliśmy makietę Grenlandii.. Indywidualnie każdy z nas wykonał swój projekt w postaci lapbooka i plakatu o Antarktydzie. Zabawa była super! Było wesoło i kreatywnie- dzięki temu zdobyta wiedza pozostanie z nami na znacznie dłużej. W wykonywaniu zadań plastyczno- technicznych niezbędne były pistolety na klej na gorąco zakupione w ramach programu MEN # Laboratoria Przyszłości.
               

              Magda Zienkiewicz

            • Pomyśl i wykorzystaj. Nie marnuj!

            •           Na lekcjach geografii zakończyliśmy podróż po Afryce.

              To najbiedniejszy kontynent na Ziemi. Spośród 30 najbiedniejszych państw na świecie,  26 znajduje się w Afryce. W większości państw afrykańskich ludność boryka się z głodem i niedożywieniem. W Etiopii i w wielu innych krajach Afryki,  co trzeci mieszkaniec cierpi głód, wielu przez to choruje a nawet umiera. Najbardziej narażone są dzieci.

              A my bez zastanowienia kupujemy ogromne ilości jedzenia i tak samo ogromne ilości wyrzucamy do śmieci, marnujemy.

              Dzięki urządzeniom z Laboratorium przyszłości pokazaliśmy, że wcale tak nie musi być. Końcówki z naszej lodówki wcale nie muszą trafiać na śmieci. Można je wykorzystać i przygotować pełnowartościowy, smaczny posiłek.

              Przynieśliśmy i wykorzystaliśmy to, co już się kończyło lub lada moment skończyłoby termin przydatności.

              Zrobiliśmy smaczne i zdrowe sałatki, koktajle, zapiekanki, gofry i bajaderki.

              Smakowało wybornie.

              Zanim wyrzucisz kolejną porcję jedzenia, uruchom swoja wyobraźnię i zrób całkiem nową potrawę.

              I koniecznie pomyśl o głodującej Afryce. Może zamiast wyrzucać do koszy tony niewykorzystanej żywności, pomyśl ile kupujesz,  a ile naprawdę potrzebujesz. A to co zaoszczędzisz, przeznacz na pomoc tym, którzy tej pomocy potrzebują.

              D. Koman

            • Dzień Kobiet w kl.4- Pieczemy gofry!

            • 8 marca klasa 4 świętowała Dzień Kobiet. Tego dnia chłopcy z pomocą rodziców przygotowali i wręczyli prezenty dla dziewcząt. Złożyli życzenia oraz odśpiewali gromkie 100 lat.

              Na zakończenie tak miłego dnia dzieci piekły gofry wykorzystując sprzęt z projektu -Laboratorium Przyszłości.  Uczniowie świetnie sobie radzili z obsługą gofrownic. Współpracowali w grupach,  w wyniku czego  w krótkim czasie powstało mnóstwo  gofrów ozdobionych smakowitymi dodatkami. 4 klasa poczęstowała swoimi wypiekami pracowników szkoły a także kolegów. 

              Był to naprawdę „słodki dzień” nie tylko dla dziewcząt, ale również dla chłopców.

               

              J. Milewska

            • Dzień Kobiet w Szkole Podstawowej w Żydowie!

            • ​​​​​​​​​​

              Jak ptak śpiewający o mgły błękicie, jak kwiat, w którym nagle budzi się życie, jak

              piękne marzenie, co nie chce się spełnić, jak kolorowanka, którą trzeba zapełnić, jak

              różowy pokoik, który słońce opromienia, tak z okazji Dnia Kobiet składamy najlepsze

              życzenia...

            • Konkurs plastyczny ,,Myję ręce, bo wiem więcej - Ty nam powiedz, czy wiesz więcej, jak nalezy dbac o ręce?"

            • Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bartoszycach zaprasza do udziału w wojewódzkim konkursie plastycznym pt. ,,Myję ręce, bo wiem więcej - Ty nam powiedz, czy wiesz więcej, jak należy dbać o ręce?", którego organizatorem jest Wojew6dzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczny w Olsztynie, Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne województwa warmińsko-mazurskiego oraz Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Higieny i Zdrowia Publicznego w Olsztynie.

              Adresatami konkursu są uczniowie klas I-III szkół podstawowych a zadaniem uczestników jest samodzielne wykonanie pracy w formacie A3 dowolną techniką plastyczną. W pracy należy uwzględnić znaczenie mycia rąk oraz nawiązać do tematyki jak, kiedy, dlaczego i w jakich sytuacjach powinniśmy myć ręce. Prace plastyczne należy przesłać do PSSE w Bartoszycach do dnia 14 kwietnia 2023 r. Szczegóły w regulaminie konkursu.

              Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie.

              regulamin.pdf

              zgoda_na_udzial_w_konkursie(1).pdf

              PSSE_Bartoszyce-_Pismo_Konkurs_plastyczny.pdf​​​​​​​

            • Żywe lekcje przyrody- spotkanie ze skunksem Filipem

            • W piątek odwiedził nas niesamowity gość- skunks albinos o imieniu Filip. Żywa lekcja przyrody z udziałem Filipa to ciekawe doświadczenie dla wszystkich. 

              Podczas spotkania dzieci dowiedziały się wiele ciekawostek na temat życia skunksów, miały okazję pogłaskać Filipa i zrobić sobie z nim zdjęcie. Były zachwycone jego miękkim futerkiem. Wizyta Filipa sprawiła uczniom wiele radości. 

              Ciekawostki o skunksach: 

              - chmurę śmierdzącego zapachu potrafią wystrzelić na odległość 3 metrów

              - ludzki nos jest w stanie wyczuć zapach skunksa z odległości 5 kilometrów

              - zapach skunksa może wywołać u ludzi chwilową ślepotę

              -skunksy nie lubią zapachu owoców cytrusowych 

              - skunksy mają bardzo słaby wzrok, ale za to doskonały węch i słuch

              Marlena Masiulis-Szymanowicz