• Aktualności

            • PUDEŁKO WSPOMNIEŃ

            •           Na zajęciach techniki uczniowie klasy VI wykonali "Pudełka wspomnień". Wykonane własnoręcznie, według własnego pomysłu szkatułki na ważne wspomnienia, to więcej niż zwykłe pudełka. Każdy własnoręcznie wykonany kuferek pomieści wszystkie ważne wspomnienia.

                                                                                                                Elżbieta Kubiszewska

            • My animal / Moje zwierzę- projekt

            • Klasa  3  w listopadzie na języku angielskim realizowała tematy związane ze zwierzętami. Dzieci poznawały nazwy części ciała, dowiadywały się na jakie gromady dzielą się zwierzęta oraz jakie są ich cechy charakterystyczne. Poznawały ciekawostki związane ze zwierzętami oraz rozwiązywały quiz.

                        Podsumowaniem działu było wykonanie projektu polegającego na przedstawieniu wybranego przez siebie zwierzęcia w formie plastyczno-technicznej z wykorzystaniem sprzętu z Laboratorium Przyszłości. Uczniowie również, z pomocą nauczyciela, dokonali opisu w języku angielskim danego zwierzęcia, a następnie każdy zaprezentował swoją pracę na forum klasy.

                        Powstały ciekawe prace, dzieci poszerzyły słownictwo w języku angielskim oraz wykorzystały swoje zdolności plastyczno-techniczne.

               

                        Jolanta  Milewska

            • Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami

            • 3 grudnia przypada Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, który został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. To święto ma na celu zwrócenie uwagi na problemy osób z niepełnosprawnościami, a przede wszystkim na potrzebę integracji i współistnienia z resztą społeczeństwa.

              W klasie trzeciej uczniowie zostali wprowadzeni do tematu niepełnosprawności poprzez różnorodne działania, tj. definiowanie pojęcia „niepełnosprawność” poprzez „burzę mózgów”, obejrzenie filmów edukacyjnych, nt. niepełnosprawności oraz bajki terapeutycznej. Uczniowie z wielkim przejęciem angażowali się w wykonywane zadania. Poznali rodzaje niepełnosprawności oraz trudności i ograniczenia z jakimi muszą się na co dzień borykać osoby nią dotknięte.

              Trzecioklasiści obejrzeli nagraną  inscenizację teatralną, która ukazuje historie dwóch niepełnosprawnych dziewczynek. Przedstawione scenki, miały na celu kształtowanie właściwych postaw dzieci wobec swoich niepełnosprawnych rówieśników. Poprzez taką formę aktywności, dzieci miały okazję dostrzec i zrozumieć potrzeby osób niepełnosprawnych, nauczyły się właściwych wobec nich zachowań, tj. dostrzegania ich wartości, zdolności i zainteresowań.

              Interesującym punktem zajęć była prezentacja alternatywnych sposobów komunikowania się. Uczniowie nauczyli się wielu gestów Makaton, które będą mogli wykorzystać w kontakcie z niemówiącymi rówieśnikami.

              Na korytarzu szkolnym przygotowano tematyczną gazetkę ścienną. Uświadomiła ona wszystkim uczniom czym jest niepełnosprawność, jak pomóc osobom z niepełnosprawnością oraz jak zachowywać się w kontaktach z nimi. Uczniowie wykonali również pracę plastyczną pod hasłem: „Kiedy spotkam niepełnosprawnego kolegę”, za pomocą której przedstawili możliwości spędzania wolnego czasu z rówieśnikami z niepełnosprawnościami.

              Uczniowie pokazali, że są bardzo wrażliwi na potrzeby osób niepełnosprawnych, w pełni je akceptują i są otwarte na wspólną pracę. Uświadomili sobie jak ważną rolę w życiu osób niepełnosprawnych odgrywa akceptacja, zrozumienie i równe traktowanie.

               

              Magda Zienkiewicz

            • „Bezpieczeństwo, ważna sprawa”- spotkanie z Policjantkami

            • W środę, (29.11.23r.), odwiedziły nas panie policjantki: które kolejny raz przypomniały najmłodszym o konieczności noszenia odblasków i rozdały odblaskowe zawieszki. Z uwagi na panujące zimowe warunki, nie mogło zabraknąć informacji o bezpiecznej zabawie na śniegu i lodzie. Było o bezwzględnym zakazie: wchodzenia na zamarznięte zbiorniki wodne, rzucaniu śnieżkami w twarz i głowę, zjeżdżaniu saneczkami wprost na ulicę i niebezpiecznych kuligach.

              Podczas spotkania poruszono również temat przemocy. Policjantki rozpoczęły spotkanie od pytania: Co to jest przemoc? Dzieci definiowały ją, jako krzywdzenie innej osoby poprzez zadawanie bólu fizycznego. Dowiedziały się, że przemoc emocjonalna potrafi boleć bardziej niż ta fizyczna. Zrozumiały, że naśmiewanie się z innych, dokuczanie, przezywanie, poniżanie to też przemoc, na którą nie ma miejsca zarówno w szkole jak i w domu. Dowiedziały się, że nikt nie może ich krzywdzić i że zawsze mogą liczyć na pomoc policjantów i nauczycieli.

              Kolejno realizowane spotkania, częste wizyty i rozmowy policjantów z dziećmi znoszą barierę lęku, co daje możliwość szczerej rozmowy. Dzieci otwierają się i mówią o swoich doświadczeniach, troskach i radościach. Chcą dzielić się z dobrze znanymi im osobami trudami codzienności w szkole i w domu.

               

              Magda Zienkiewicz

            • Drugie śniadanie w klasie pierwszej

            • 30 listopada 2023 r. dzieci z klasy pierwszej piekły tosty. Uczniowie mogą uczestniczyć w warsztatach kulinarnych, dzięki zakupionemu sprzętowi z projektu edukacyjnego Laboratoria Przyszłości, realizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Uczniowie po starannym umyciu rąk rozpoznawali i nazywali przyniesione produkty. Po krótkim zapoznaniu z artykułami spożywczymi zostały omówione zasady bezpiecznego korzystania z tosterów, oczywiście wyłącznie w obecności osoby dorosłej. Następnie dzieci przystąpiły do samodzielnego przygotowania tostów ze swoimi ulubionymi składnikami. Jak się okazało, nic nie smakuje lepiej, niż własnoręcznie przygotowane danie. Była to ciekawa podróż do świata smaków, zapachów i kolorów. Dzięki takim zajęciom dzieci rozwijają swoją kreatywność, samodzielność, a także uczą się planowania swoich działań. Wspólne przyrządzanie posiłków jest okazją do aktywnego współdziałania w grupie i sprawia dzieciom mnóstwo radości.

            • Słodki dzień w klasie trzeciej!

            • Trzecioklasiści, z okazji zbliżających się Andrzejek, postanowili upiec coś słodkiego. Tym razem były to babeczki. Na początku zajęć dzieci rozpoznawały i nazywały przygotowane produkty potrzebne do wykonania muffinek, następnie omawiały przybory i urządzenia wykorzystywane podczas pieczenia, aż w końcu zabrały się do pracy. Uczniowie z wielkim zapałem odmierzali składniki na ciasto, mieszały je i nakładały do foremek. Zapach piekących się babeczek wypełnił całą szkołę. Gdy już babeczki były gotowe nadszedł czas na ich udekorowanie. Uczniowie  świetnie się bawili i z przyjemnością próbowali swoich wypieków. Było smacznie i zabawnie. Wszystkie przybory i urządzenia, które zostały wykorzystane podczas zajęć kulinarnych, znajdują się w naszej pracowni kulinarnej, wyposażonej w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości.

              Magda Zienkiewicz

            • ANDRZEJKI W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM

            • W grupie Kotki zapanowała magiczna atmosfera, a wszystko dzięki wróżbom andrzejkowym. Sprawdziliśmy co nas czeka w najbliższej przyszłości, dziewczynki dowiedziały się jak będzie miał na imię ich wybranek, a chłopcy poznali imiona swoich wybranek, dowiedzieliśmy się także kto z grupy pierwszy wyjdzie za mąż 😃. Z okazji andrzejek w naszej grupie odbyły się zajęcia kulinarne na których upiekliśmy pyszne ciasteczka z czekoladą, w tym celu wykorzystaliśmy sprzęt zakupiony w ramach programu " Laboratorium przyszłości". Na koniec zajęć zorganizowaliśmy w klasie seans filmowy z popcornem. 

            • ANDRZEJKI

            • Dnia 30 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Andrzejki. Zgodnie ze zwyczajem, uczennice klas starszych , na przerwach międzylekcyjnych, przepowiadali przyszłość wszystkim chętnym uczniom. Młodsi koledzy i koleżanki mogli dowiedzieć się, jaki będzie ich przyszły zawód, jakie będzie imię ich małżonków i wiele innych intrygujących informacji. Wszyscy uczestnicy świetnie się bawili i wesoło spędzili dzień szkolny.

                                                                                                                                             E. Knap

            • Razem w klasie

            • 29 listopada 2023 r. w klasie pierwszej odbyły się zajęcia integrujące grupę „Razem w klasie”, które poprowadziła p. Elżbieta Żuławska. Celem zajęć było budowanie poczucia bezpieczeństwa dzieci i rozwijanie relacji w klasie oraz wzmacnianie poczucia własnej wartości. Głównym bohaterem tego dnia był Miś najlepszy przyjaciel, który pomagał dzieciom sprostać misiowym wyzwaniom. Zajęcia bardzo podobały się dzieciom. Dziękujemy p. Eli za wspólnie spędzony czas.

            • ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

            • Dnia 24 listopada 2023 r. wszystkie misie i  inni pluszowi przyjaciele dzieci, opuścili swoje zaciszne pokoiki i przybyli wraz z uczniami klasy pierwszej do szkoły. Na korytarzu  zrobiło się kolorowo i „misiowo". Pluszowe maskotki towarzyszyły swoim opiekunom w czasie przerw i na lekcjach.  Tego dnia dzieci zapoznały się z historią pluszowego misia. A zaczęło się to tak… W 1902 r. prezydentowi USA Teodorowi Roosveltowi wystawiono na strzał niedźwiadka. Mimo, że Prezydent był zapalonym myśliwym, nie dopuścił do zastrzelenia przestraszonego małego niedźwiadka. Świadkiem tego zdarzenia był rysownik Clifford Berryman, który opublikował w waszyngtońskich gazetach komiks. Miś z obrazka wyglądał jak rasowy "pluszak", toteż   Morris Michtom,  właściciel sklepu z zabawkami,  postanowił wyprodukować i sprzedawać sobowtóra. Za zgodą Prezydenta, nazwał go "Teddy's Bear" - miś Teddy'ego. Nazwa ta do dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów. Od tej pory rozpoczęło się „misiowe” szaleństwo, które trwa do dziś. W 2002 roku w setną rocznicę powstania maskotki ustanowiono Światowy Dzień Pluszowego Misia. 

            • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

            • W dniach 13 – 17 listopada w naszej szkole została przeprowadzona akcja „Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia”

              Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Natomiast dorośli mogą dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia.

              W trakcie całego tygodnia, na lekcjach matematyki, rozwiązując łamigłówki matematyczne, uczniowie przypominali sobie tabliczkę mnożenia. Wykonane zostały plakaty promujące akcję i powołano egzaminatorów do sprawdzania wiedzy z tabliczki mnożenia całej społeczności szkolnej. 

              W piątek 17 listopada odbyła się kulminacja całej akcji. „Tabliczkowa wiedza” sprawdzana jest w niecodzienny sposób – podczas krótkich egzaminów z tabliczki mnożenia. Egzaminatorami byli uczniowie klasy piątej. Stworzą oni specjalne Komisje oraz Patrole Egzaminacyjne. Zaopatrzeni w losy przepytywali starszych kolegów oraz dorosłych. Ci, którym udało się rozwiązać przykłady tabliczki mnożenia w ustalonym czasie otrzymali imienny Certyfikat Eksperta Tabliczki Mnożenia. Pięć uczniów, którym udało się w najkrótszym czasie sprostać zadaniu zostało nagrodzonych drobnymi upominkami.

              Pomimo towarzyszącemu stresowi przy rozwiązywaniu przykładów tabliczki mnożenia wszyscy uczestnicy dobrze się bawili a klasa piąta świetnie  sprawdziła się jako uczniowie prowadzący całą akcję.

              Elżbieta Knap

            • Przygotowania do Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia w Naszej Szkole

            • Dnia 15 listopada uczniowie klasy piątej przygotowywali plakaty mające zdobić korytarz naszej szkoły w związku ze zbliżającymi się obchodami Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Pracując w grupach okazali się nie tylko kreatywni ale mieli także okazję powtarzać tabliczkę mnożenia i dzielenia w zakresie 100. W ramach tej akcji zrealizowali także zadania „ Laboratoriów Przyszłości”.

                                                                                                                 Elżbieta Knap

            • „Dziel się uśmiechem" – program w kl. I - III

            • Z inicjatywy PCK w naszej szkole realizowano program „Dziel się uśmiechem”. Przystąpili do niego uczniowie kl. I – III. Program "Dziel się uśmiechem" powstał we współpracy Polskiego Czerwonego Krzyża i firmy Mars Polska. Do programu włączyło się również Polskie Towarzystwo Stomatologiczne oraz Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej. Celem projektu jest edukacja dzieci w wieku szkolnym w zakresie prawidłowej higieny jamy ustnej. Dzieci pod kierunkiem wychowawców uzupełniali samodzielnie zeszyty ćwiczeń. Korzystali z plansz z modelem szczęki oraz grafiku mycia zębów, który następnie uczniowie uzupełniali w domu. Wysłuchali także pogadanek na temat budowy, roli i funkcji zębów. Poruszona została również kwestia próchnicy oraz sposoby zapobiegania chorobom zębów: prawidłowe ich szczotkowanie, przybory do utrzymania czystości zębów, właściwe odżywianie. Uczniowie z ogromnym zaciekawieniem i zaangażowanie brali udział w zajęciach. Zdobyta wiedza płynąca z programu zostanie z dziećmi na długie lata i zachęci je do dzielenia się uśmiechem w dorosłym życiu. Wszak dziecięcy uśmiech to jedno z najpiękniejszych zjawisk na świecie. Jest synonimem szczęścia i radości. Aby był także symbolem zdrowia, od najmłodszych lat warto dbać o budowanie odpowiednich nawyków.

            • „Szkolenie z samoobrony kobiet”

            • Kampania "Biała Wstążka" to międzynarodowa kampania skierowana do mężczyzn, mająca na celu walkę z przemocą wobec kobiet oraz wspieranie działań na rzecz jej przeciwdziałania.

              Kampania zrodziła się w Kanadzie w 1991 r. Rozpoczyna się 25 listopada w Międzynarodowym Dniu Przeciw Przemocy Wobec Kobiet, a jej koniec przypada na 10 grudnia w Międzynarodowym Dniu Praw Człowieka. Podkreśla ona, że przemoc wobec kobiet jest łamaniem podstawowych praw człowieka.

              Biała wstążka symbolizuje zobowiązanie do przerwania milczenia w kwestiach przemocy wobec kobiet i powstrzymania się od wszelkich form jej stosowania. Przyjęcie i noszenie podczas kampanii przez mężczyzn BIAŁEJ WSTĄŻKI pokazuje, że mężczyźni wspierają kobiety i również są przeciwni stosowaniu wobec nich przemocy.

              W ramach kampanii odbyło się w naszej szkole praktyczne szkolenie z samoobrony dla kobiet, w którym udział wzięła damska część kadry pedagogicznej i Rady Rodziców naszej szkoły. Szkolenie przebiegało w żywej, miłej atmosferze, przyniosło dużo praktycznej wiedzy.

              Dodatkowo w ramach udziału w kampanii planowany jest szereg działań profilaktycznych, wśród których, oprócz dnia drzwi otwartych w naszej szkole, organizowane będą pogadanki wychowawców klas i przedstawiciela Policji na temat zapobiegania różnym formom przemocy domowej i innej, pedagogizacja rodziców poprzez uświadomienie ich, gdzie mogą szukać pomocy w przypadku doznania form przemocy oraz konkurs plastyczny dotyczący źródeł pomocy osobom pokrzywdzonym.

              Już dzisiaj zapraszamy wszystkich na dzień drzwi otwartych – 8.12.2023 r. w godzinach 9.00-13.00 w murach naszej szkoły.

                                                                                                                     Joanna Borys

            • Lampo, Leonardo i Mona Lisa- klasa trzecia zwiedza Włochy

            • Klasa trzecia na przełomie października i listopada wyruszyła w wirtualną podróż
              do Włoch. Do podróży zainspirowała nas lektura, pt. „O psie który jeździł koleją” Romana Pisarskiego. Przygodę rozpoczęliśmy wspólnie z Lampo- głównym bohaterem opowieści. To ten wspaniały i wyjątkowy pies był naszym przewodnikiem po jakże ciekawym kraju jakim są Włochy. Podróżując razem z Lampo poznaliśmy wiele ciekawych miejsc oraz postaci, nie tylko bohaterów lektury, ale również znanych na całym świecie. Na pamiątkę po podróży przygotowaliśmy książkę związaną z omawianą lekturą, w której umieściliśmy wiele rozwiązanych zadań, krzyżówek, łamigłówek, opisów bohaterów oraz opowiadań związanych z przygodami Lampo. Po podróży  koleją, dzięki realizacji „Kompasu kreatywności”- programu rozwijania kreatywności i kompetencji wielokulturowych poznaliśmy charakterystykę geograficzną Włoch, kulturę kraju oraz podstawy włoskiego alfabetu i języka. Ciekawym punktem „podróży” było poznanie historii pizzy, kulinarnego symbolu Włoch. Wykazaliśmy się ogromną kreatywnością pisząc opowiadanie, wyjaśniające „Dlaczego pizza jest okrągła?”. W dalszej podróży, zaciekawiła nas postać Leonarda da Vinci oraz jego obraz „Mona Lisa”, który jest prawdopodobnie najsłynniejszym obrazem na świecie. Dowiedzieliśmy się co oznacza powiedzenie „być jak człowiek renesansu”- takim człowiekiem był właśnie sam Leonardo da Vinci- był nie tylko malarzem, ale także rzeźbiarzem, muzykiem i wynalazcą. Z zamiłowania był kucharzem i cukiernikiem, potrafił wymyślać wspaniałe, oryginalne potrawy. I to właśnie od Leonarda wzięło się to powiedzenie, które oznacza być człowiekiem wszechstronnym, o wielu zdolnościach. Co ciekawe Leonardo da Vinci, robiąc notatki, pisał od tyłu do przodu, więc jego zapiski najlepiej zapisać w lustrze. W ten oto sposób napisany list otrzymaliśmy od malarza. Aby go odczytać potrzebowaliśmy lustra. Rozszyfrowaliśmy zadanie, które bardzo chętnie wykonaliśmy. Naszym pomysłom nie było końca… Napisaliśmy komiksy, które wyjaśniają zagadkę „Dlaczego Mona Lisa na obrazie uśmiecha się tak tajemniczo?”.

              Na zakończenie naszej inspirującej podróży czekała nas wielka niespodzianka. Samodzielnie wykonaliśmy przepyszne pizze. Wykorzystaliśmy do tego zdania sprzęt zakupiony w ramach programu #Laboratoria przyszłości.

              Podróż po Włoszech- mimo, że tylko wirtulana była bardzo ciekawa i inspirująca. Był to czas pełen wrażeń i oryginalnych pomysłów. Liczymy, że gdy dorośniemy odwiedzimy ten kraj osobiście, a podczas zwiedzania przypomnimy sobie o Lampo, Mona Lisie i Leonardzie da Vinci poznanych w szkolnej ławce.

              Magda Zienkiewicz

            • "Plastusiowy Pamiętnik" - lekcja biblioteczna

            • W tym roku swoje 87. urodziny obchodzi jedna z najbardziej popularnych postaci literatury dziecięcej – Plastuś. Z tej okazji zorganizowano lekcję biblioteczną w oddziale przedszkolnym naszej szkoły.

              „Trzeba dzieciom dać serce, piękno i uśmiech,

              aby nauczyły się kochać ludzi i wszystko, co je otacza.

              I aby omijał je smutek”

                                                                                                          Maria Kownacka

              Przedszkolaki chętnie wysłuchały krótkiego fragmentu na temat tego,
              w jakich okolicznościach powstał „Plastusiowy pamiętnik” - Marii Kownackiej. Opowiadały również, skąd wziął się Plastuś, kto go wymyślił
              i ulepił z plasteliny. Nieodłącznym elementem spotkania było głośne czytanie – tym razem były to oczywiście fragmenty „Plastusiowego pamiętnika”. 

              Ukoronowaniem zajęć były ćwiczenia plastyczne, podczas których dzieci stworzyły własne Plastusie.

               

                                                                                                  Joanna Borys

            • Gminne Zawody w Biegach Przełajowych!

            • W Gminnych zawodach w Biegach Przełajowych, bardzo dobrze zaprezentowali się uczniowie naszej szkoły, zdobywając wiele czołowych miejsc, m. in. : Anna Jasiukiewicz 3 miejsce, Sebastian Sieminski 2 miejsce, Oskar Księżnik 2 miejsce. Serdecznie gratulujemy!

              A. Binięda

            • Uroczysty apel - 11 Listopada Narodowe Świeto Niepodległości

            • Co roku z okazji Narodowego Święta Niepodległości organizujemy w naszej szkole uroczysty apel. To ważna data dla każdego Polaka. Radosna to data, bo przecież przyniosła upragnioną wolność. W tym roku i my postanowiliśmy świętować radośnie. Młodzi strzelcy i legioniści, którzy o niepodległość tak ofiarnie walczyli, spełnili marzenia kilku pokoleń Polaków. Kiedy szli na bój, towarzyszyły im pieśni i piosenki. Pozwalały przetrwać trudy walki, dodawały otuchy, rozweselały. W taki właśnie sposób postanowiliśmy świętować rocznicę niepodległości – poprzez śpiew. Nasze wspólne śpiewanie to hołd, jaki składamy tym, którzy wywalczyli przed laty wymarzoną niepodległość. To także nasza radość, że mamy dziś wolną Polskę. Śpiewając, kolejny raz przeżyliśmy wzruszenie i radość z faktu, że po 123 latach niewoli, nasza ojczyzna powróciła na mapę Europy.

                                                                                                                  Elżbieta Kubiszewska