Zbliża się okres Świąt Bożego Narodzenia, czas świątecznych wypieków, ubierania choinki i innych przedświątecznych przygotowań. I to właśnie ta przedświąteczna „gorączka” stała się doskonałą okazją do zabawy w cukierników i wykonania przepysznych pierników przez uczniów klasy pierwszej. Wypieki mogły powstać dzięki wyposażeniu szkolnej pracowni w profesjonalny sprzęt i narzędzia kuchenne w ramach programu MEN #Laboratoria przyszłości. Podczas zajęć uczniowie mogli poznać historię pieczenia pierników oraz dowiedzieli się na czym polega praca cukiernika. Pieczenie sprawiło dzieciom wielką radość, w sposób miły i praktyczny utrwaliło tradycje Świąt Bożego Narodzenia i pozwoliło na efektywne wykorzystanie pozyskanych pomocy kulinarnych.
#Laboratoria przyszłości klasa 1 - wypieki świąteczne
- 20
Klasa 5 piecze pierniczki!
15 grudnia uczniowie klasy 5 zgodnie z tradycją piekli pierniczki. Musieli najpierw samodzielnie wykonać ciasto według przepisu. Następnie z zapałem przystąpili do wykrawania najróżniejszych wzorów piernikowych.
Kiedy pierniki były gotowe, dzieci ozdabiały swoje wypieki. Każdy piernik był oryginalny. Uczniowie dokonali degustacji swoich wytworów, a także poczęstowali pracowników szkoły oraz kolegów z innych klas.
Gwoździem programu był konkurs na najpiękniej ozdobiony pierniczek. Emocje były wielkie. Jury złożone z kilku nauczycieli wybrało najciekawsze prace. Zwycięzcy otrzymali nagrody, a pozostali uczestnicy nagrody pocieszenia.
Należy podkreślić, że wszyscy wykazali się wielką pomysłowości i zaangażowaniem. Pierniczki cieszyły oczy swoimi barwami i kształtami. Jednocześnie była to świetna zabawa
i sposób na poczucie „magii świąt”.
J. Milewska
5
Święta pachnące piernikami klasa VII i IV
Przedświąteczny czas wiąże się z wieloma przygotowaniami. W oczekiwaniu na święta Bożego Narodzenia, uczniowie klasy 7 i 4 piekli i dekorowali pierniki cukrowymi pisakami, lukrem i posypką. Trudno było oprzeć się pokusie schrupania słodkich, pachnących ciasteczek.
Elżbieta Kubiszewska
9
Laboratoria Przyszłości - Drukarka 3D
- 4
Laboratoria Przyszłości - Mikołajki
Święty Mikołaj znany jest przede wszystkim jako wielki przyjaciel dzieci, który co roku obdarowuje je wspaniałymi prezentami. W naszej szkole wszyscy uczniowie zasłużyli na takie upominki, co potwierdził 6 grudnia św. Mikołaj przybywając do każdej z klas z workiem wypchanym po brzegi słodkościami.
Na ten dzień czekali wszyscy, jednak szczególnie najwięcej emocji i radości „niecodzienna wizyta” wzbudziła w najmłodszych uczniach „Oddziału przedszkolnego” oraz klas I – III. W podziękowaniu za otrzymane prezenty nasi uczniowie śpiewali piosenki i recytowali wierszyki pod kierunkiem swoich wychowawców. Była to również niezwykła okazja do zrobienia sobie pamiątkowych zdjęć ze św. Mikołajem.
Ten szczególny dzień był również doskonałą okazją do zrobienia pamiątkowych zdjęć w pięknej mikołajkowej scenerii. Wykorzystując aparaturę fotograficzną zakupioną w ramach projektu LABIRATORIUM PRZYSZŁOŚCI uczniowie najstarszej klasy pod kierunkiem nauczycieli bawili się w fotografów.
23
SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW!
„Sukces to nie przypadek, to ciężka praca, wytrwałość, nauka i poświecenie, a przede wszystkim miłość do tego, co robisz” (Pele)
W ostatnich miesiącach uczniowie naszej szkoły odnosili liczne sukcesy, zarówno w konkursach szkolnych, pozaszkolnych, jak i w realizowanych przez siebie pasjach sportowych. Przygotowania do wszystkich konkursów wymagały od uczniów zaangażowania i wytrwałości. Bardzo się cieszymy, że ich trud przyniósł takie efekty!
Oto wyniki:
Ogólnopolski konkurs w ramach programu "Zachowaj Trzeźwy umysł"
wyróżnienia: Mateusz Perlejewski, Nataniel Biały, Marcin Perlejewski, Wiktor Maranowski, Julia Obcarska, Mateusz Bazarnik
Powiatowy konkurs plastyczny "Zabawka z recyklingu"
Kategoria 6-7 lat: I m-ce Maja Karpińska, II m-ce Alex Michalski, Katarzyna Mikita, wyróżnie Jessika Skrzypa, Milena Siedlecka,
Kategoria 8-9 lat: II m-ce Nadia Kołodziej,
Kategoria 10-12 lat: wyróżnienie Michał Ulewicz, Arkadiusz Rurka,
Kategogoria wiek 13-15 lat: III m-ce Mateusz Bazarnik, Julia Obcarska,
Gminny konkurs "Pocztówka dla Niepodległej": III m-ce Wiktor Maranowski
Gminny Turniej Tenisa Stołowego: III m-ce Gabriela Zajchowska
Gminne zawody w Biegach Przełajowych
II m-ce Oskar Księżnik, Sebastian Siemiński
III m-ce Anna Jasiukiewicz
Szkolny Konkurs "Baśniowi bohaterowie"
I m-ce Emil Lewandowski, II m-ce Szymon Suchcicki, III m-ce Antonina Kowalczyk, wyróżnienia Maja Łojewska, Lena Kowalska, Nadia Kołodziej
17
Gminny Turniej Tenisa Stołowego
W Bezledach odbył się Gminny Turniej Tenisa Stołowego. Każda ze szkół, mogła wystawić po 4 zawodników. Naszą szkołę reprezentowali: Gabriela Zajchowska, Anna Jasiukiewicz, Eryk Ziatyk oraz Wojciech Pawelec. Duży sukces odniosła Gabrysia, która zajęła 3 miejsce w grupie dziewcząt.
A. Binieda
Robimy kebaby, burita i burgery – Realizacja zadań „ Laboratoriów Przyszłości”
8 grudnia klasa VI przygotowywała zdrowe i pożywne kebaby, burita i burgery. Potrawy składały się z soczystych , świeżych warzyw , pełnoziarnistych bułek, wrapów oraz oczywiście chudego mięska.
Do w pełni satysfakcjonujących przysmaków nie mogło zbraknąć ostrej papryczki chilli i domowego sosu czosnkowego.
Wszyscy uczniowie zaangażowali się w pracę, zgodnie wykonując wyznaczone w grupach zadania, w wyniku której powstały pachnące pyszności.
E. Knap
9
Kampania "Biała Wstążka" w Szkole Podstawowej w Żydowie
Kampania "Biała Wstążka" to międzynarodowa kampania skierowana do mężczyzn, mająca na celu walkę z przemocą wobec kobiet oraz wspieranie działań na rzecz jej przeciwdziałania.
Kampania zrodziła się w Kanadzie w 1991 r. Rozpoczyna się 25 listopada w Międzynarodowym Dniu Przeciw Przemocy Wobec Kobiet, a jej koniec przypada na 10 grudnia w Międzynarodowym Dniu Praw Człowieka. Podkreśla ona, że przemoc wobec kobiet jest łamaniem podstawowych praw człowieka.
Biała wstążka symbolizuje zobowiązanie do przerwania milczenia w kwestiach przemocy wobec kobiet i powstrzymania się od wszelkich form jej stosowania. Przyjęcie i noszenie podczas kampanii przez mężczyzn BIAŁEJ WSTĄŻKI pokazuje, że mężczyźni wspierają kobiety i również są przeciwni stosowaniu wobec nich przemocy.
W ramach kampanii odbyło się w naszej szkole szereg działań profilaktycznych: szkolenie z samoobrony dla kobiet, w którym udział wzięła damska część kadry pedagogicznej i Rady Rodziców naszej szkoły. Dzień drzwi otwartych w naszej szkole, pogadanki wychowawców klas i przedstawiciela Policji na temat zapobiegania różnym formom przemocy domowej i innej, pedagogizacja rodziców poprzez uświadomienie ich, gdzie mogą szukać pomocy w przypadku doznania form przemocy oraz konkurs plastyczny dotyczący źródeł pomocy osobom pokrzywdzonym.
Joanna Borys
9
Pieczemy pierniczki
Zgodnie z przedświąteczną tradycją uczniowie klasy VI na lekcji techniki i godzinie z wychowawcą piekli świąteczne pierniczki. Praca z przygotowaniem wypieków szła sprawnie i bez trudu. Wszystkim podobało się wykrawanie świątecznych kształtów przy pomocy foremek i ich dekorowanie. Następnie słodkie ciasteczka piekły się w szkolnej kuchni. W szkole unosił się wspaniały zapach pieczonych pierniczków, który wprawił wszystkich w świąteczny nastrój.
Elżbieta Kubiszewska
Elżbieta Knap
3
PUDEŁKO WSPOMNIEŃ
Na zajęciach techniki uczniowie klasy VI wykonali "Pudełka wspomnień". Wykonane własnoręcznie, według własnego pomysłu szkatułki na ważne wspomnienia, to więcej niż zwykłe pudełka. Każdy własnoręcznie wykonany kuferek pomieści wszystkie ważne wspomnienia.
Elżbieta Kubiszewska
My animal / Moje zwierzę- projekt
Klasa 3 w listopadzie na języku angielskim realizowała tematy związane ze zwierzętami. Dzieci poznawały nazwy części ciała, dowiadywały się na jakie gromady dzielą się zwierzęta oraz jakie są ich cechy charakterystyczne. Poznawały ciekawostki związane ze zwierzętami oraz rozwiązywały quiz.
Podsumowaniem działu było wykonanie projektu polegającego na przedstawieniu wybranego przez siebie zwierzęcia w formie plastyczno-technicznej z wykorzystaniem sprzętu z Laboratorium Przyszłości. Uczniowie również, z pomocą nauczyciela, dokonali opisu w języku angielskim danego zwierzęcia, a następnie każdy zaprezentował swoją pracę na forum klasy.
Powstały ciekawe prace, dzieci poszerzyły słownictwo w języku angielskim oraz wykorzystały swoje zdolności plastyczno-techniczne.
Jolanta Milewska
4
Mikołajki w Szkole Podstawowej w Żydowie
- 107
Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami
3 grudnia przypada Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, który został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. To święto ma na celu zwrócenie uwagi na problemy osób z niepełnosprawnościami, a przede wszystkim na potrzebę integracji i współistnienia z resztą społeczeństwa.
W klasie trzeciej uczniowie zostali wprowadzeni do tematu niepełnosprawności poprzez różnorodne działania, tj. definiowanie pojęcia „niepełnosprawność” poprzez „burzę mózgów”, obejrzenie filmów edukacyjnych, nt. niepełnosprawności oraz bajki terapeutycznej. Uczniowie z wielkim przejęciem angażowali się w wykonywane zadania. Poznali rodzaje niepełnosprawności oraz trudności i ograniczenia z jakimi muszą się na co dzień borykać osoby nią dotknięte.
Trzecioklasiści obejrzeli nagraną inscenizację teatralną, która ukazuje historie dwóch niepełnosprawnych dziewczynek. Przedstawione scenki, miały na celu kształtowanie właściwych postaw dzieci wobec swoich niepełnosprawnych rówieśników. Poprzez taką formę aktywności, dzieci miały okazję dostrzec i zrozumieć potrzeby osób niepełnosprawnych, nauczyły się właściwych wobec nich zachowań, tj. dostrzegania ich wartości, zdolności i zainteresowań.
Interesującym punktem zajęć była prezentacja alternatywnych sposobów komunikowania się. Uczniowie nauczyli się wielu gestów Makaton, które będą mogli wykorzystać w kontakcie z niemówiącymi rówieśnikami.
Na korytarzu szkolnym przygotowano tematyczną gazetkę ścienną. Uświadomiła ona wszystkim uczniom czym jest niepełnosprawność, jak pomóc osobom z niepełnosprawnością oraz jak zachowywać się w kontaktach z nimi. Uczniowie wykonali również pracę plastyczną pod hasłem: „Kiedy spotkam niepełnosprawnego kolegę”, za pomocą której przedstawili możliwości spędzania wolnego czasu z rówieśnikami z niepełnosprawnościami.
Uczniowie pokazali, że są bardzo wrażliwi na potrzeby osób niepełnosprawnych, w pełni je akceptują i są otwarte na wspólną pracę. Uświadomili sobie jak ważną rolę w życiu osób niepełnosprawnych odgrywa akceptacja, zrozumienie i równe traktowanie.
Magda Zienkiewicz
20
„Bezpieczeństwo, ważna sprawa”- spotkanie z Policjantkami
W środę, (29.11.23r.), odwiedziły nas panie policjantki: które kolejny raz przypomniały najmłodszym o konieczności noszenia odblasków i rozdały odblaskowe zawieszki. Z uwagi na panujące zimowe warunki, nie mogło zabraknąć informacji o bezpiecznej zabawie na śniegu i lodzie. Było o bezwzględnym zakazie: wchodzenia na zamarznięte zbiorniki wodne, rzucaniu śnieżkami w twarz i głowę, zjeżdżaniu saneczkami wprost na ulicę i niebezpiecznych kuligach.
Podczas spotkania poruszono również temat przemocy. Policjantki rozpoczęły spotkanie od pytania: Co to jest przemoc? Dzieci definiowały ją, jako krzywdzenie innej osoby poprzez zadawanie bólu fizycznego. Dowiedziały się, że przemoc emocjonalna potrafi boleć bardziej niż ta fizyczna. Zrozumiały, że naśmiewanie się z innych, dokuczanie, przezywanie, poniżanie to też przemoc, na którą nie ma miejsca zarówno w szkole jak i w domu. Dowiedziały się, że nikt nie może ich krzywdzić i że zawsze mogą liczyć na pomoc policjantów i nauczycieli.
Kolejno realizowane spotkania, częste wizyty i rozmowy policjantów z dziećmi znoszą barierę lęku, co daje możliwość szczerej rozmowy. Dzieci otwierają się i mówią o swoich doświadczeniach, troskach i radościach. Chcą dzielić się z dobrze znanymi im osobami trudami codzienności w szkole i w domu.
Magda Zienkiewicz
Drugie śniadanie w klasie pierwszej
30 listopada 2023 r. dzieci z klasy pierwszej piekły tosty. Uczniowie mogą uczestniczyć w warsztatach kulinarnych, dzięki zakupionemu sprzętowi z projektu edukacyjnego Laboratoria Przyszłości, realizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Uczniowie po starannym umyciu rąk rozpoznawali i nazywali przyniesione produkty. Po krótkim zapoznaniu z artykułami spożywczymi zostały omówione zasady bezpiecznego korzystania z tosterów, oczywiście wyłącznie w obecności osoby dorosłej. Następnie dzieci przystąpiły do samodzielnego przygotowania tostów ze swoimi ulubionymi składnikami. Jak się okazało, nic nie smakuje lepiej, niż własnoręcznie przygotowane danie. Była to ciekawa podróż do świata smaków, zapachów i kolorów. Dzięki takim zajęciom dzieci rozwijają swoją kreatywność, samodzielność, a także uczą się planowania swoich działań. Wspólne przyrządzanie posiłków jest okazją do aktywnego współdziałania w grupie i sprawia dzieciom mnóstwo radości.
20
Słodki dzień w klasie trzeciej!
Trzecioklasiści, z okazji zbliżających się Andrzejek, postanowili upiec coś słodkiego. Tym razem były to babeczki. Na początku zajęć dzieci rozpoznawały i nazywały przygotowane produkty potrzebne do wykonania muffinek, następnie omawiały przybory i urządzenia wykorzystywane podczas pieczenia, aż w końcu zabrały się do pracy. Uczniowie z wielkim zapałem odmierzali składniki na ciasto, mieszały je i nakładały do foremek. Zapach piekących się babeczek wypełnił całą szkołę. Gdy już babeczki były gotowe nadszedł czas na ich udekorowanie. Uczniowie świetnie się bawili i z przyjemnością próbowali swoich wypieków. Było smacznie i zabawnie. Wszystkie przybory i urządzenia, które zostały wykorzystane podczas zajęć kulinarnych, znajdują się w naszej pracowni kulinarnej, wyposażonej w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości.
Magda Zienkiewicz
23
ANDRZEJKI W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM
W grupie Kotki zapanowała magiczna atmosfera, a wszystko dzięki wróżbom andrzejkowym. Sprawdziliśmy co nas czeka w najbliższej przyszłości, dziewczynki dowiedziały się jak będzie miał na imię ich wybranek, a chłopcy poznali imiona swoich wybranek, dowiedzieliśmy się także kto z grupy pierwszy wyjdzie za mąż 😃. Z okazji andrzejek w naszej grupie odbyły się zajęcia kulinarne na których upiekliśmy pyszne ciasteczka z czekoladą, w tym celu wykorzystaliśmy sprzęt zakupiony w ramach programu " Laboratorium przyszłości". Na koniec zajęć zorganizowaliśmy w klasie seans filmowy z popcornem.
8
ANDRZEJKI
Dnia 30 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Andrzejki. Zgodnie ze zwyczajem, uczennice klas starszych , na przerwach międzylekcyjnych, przepowiadali przyszłość wszystkim chętnym uczniom. Młodsi koledzy i koleżanki mogli dowiedzieć się, jaki będzie ich przyszły zawód, jakie będzie imię ich małżonków i wiele innych intrygujących informacji. Wszyscy uczestnicy świetnie się bawili i wesoło spędzili dzień szkolny.
E. Knap
13
Razem w klasie
29 listopada 2023 r. w klasie pierwszej odbyły się zajęcia integrujące grupę „Razem w klasie”, które poprowadziła p. Elżbieta Żuławska. Celem zajęć było budowanie poczucia bezpieczeństwa dzieci i rozwijanie relacji w klasie oraz wzmacnianie poczucia własnej wartości. Głównym bohaterem tego dnia był Miś najlepszy przyjaciel, który pomagał dzieciom sprostać misiowym wyzwaniom. Zajęcia bardzo podobały się dzieciom. Dziękujemy p. Eli za wspólnie spędzony czas.
71
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie