MIĘDZYNARODOWY PROJEKT EDUKACYJNY wspierający rozwój czytelnictwa wśród uczniów klas I-III
Powiatowy konkurs plastyczny "Szlakiem europejskiej baśni. Ilustrujemy baśnie duńskie"
ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA!
30 września 2021 r. uczniowie naszej szkoły, jak co roku urządzili „Święto Pieczonego Ziemniaka”. Dzień ten był obfity w atrakcje, ponieważ świętowaliśmy również Dzień Chłopaka. Najpierw chłopcy w klasach otrzymali drobne upominki, a potem wspólnie spędziliśmy czas przy słodkim poczęstunku zorganizowanym przez Samorząd Uczniowski i ognisku. Takie święto to dobra okazja na integrację. Dzieci mają okazję poznać się lepiej i przekonać się, że szkoła to nie tylko nauka, lecz także miejsce wspaniałych imprez, podczas których zdobywamy wyjątkowe, bezcenne doświadczenia. Od rana pachniało goframi. Nieco później płonęło duże ognisko, zapachniały smażone kiełbaski. Zajęcia organizowane na świeżym powietrzu są wspaniałą okazją do aktywnego i zdrowego spędzania czasu wolnego dzieci. Tak wspaniałe działanie i wspólny głośny śmiech z pewnością integrują.
Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie za rok.
9
Mała retencja - więcej wody dla przyrody
Rosnący deficyt wody stanowi coraz większe wyzwanie dla ludzkości. Mała retencja to proste sposoby na gromadzenie wody, które przynoszą wymierne korzyści zarówno dla ludzi, jak i przyrody.
Nasza szkoła została zaproszona do wzięcia udziału w projekcie realizowanym przez Zarząd Główny Ligi Ochrony Przyrody „Mała retencja - więcej wody dla przyrody”. Celem programu jest zwrócenie uwagi na potrzebę spowolnienia odpływu wody i tym samym jak najdłuższe jej zmagazynowanie na obszarze, gdzie nastąpił opad atmosferyczny. Woda jest przecież niezwykle cennym i niezbędnym surowcem, o który musimy dbać, aby przeżyć. W ramach projektu „Mała retencja – więcej wody dla przyrody” uczniowi klas III-VIII wzięli udział w prelekcjach dotyczących małej retencji, które przeprowadzone zostały w oparciu o materiały dostarczone przez organizatora. Grupa uczniów klas IV i V uczestniczyła również w wycieczce – zajęciach terenowych, które odbyły się w miejscowościach Prosity i Bartniki. Uczniowie mieli okazję zobaczyć działania leśników wspomaganych przez bobry w zakresie małej retencji oraz posłuchać ciekawych opowieści pana leśniczego.
E. Kubiszewska
6
Zajęcia w sali edukacyjnej ,,OGNIK" w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bartoszycach!
28 września 2021 roku uczniowie klas 0-III odwiedzili strażaków z jednostki Państwowej Straży Pożarnej w Bartoszycach. W trakcie spotkania dzieciom została przedstawiona przez funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej specyfika pracy w zawodzie strażak. Strażacy zaprezentowali wyposażenie, a także sprzęty niezbędne podczas akcji ratunkowych. Przypomnieli też zasady udzielania pierwszej pomocy. Uczniowie przez chwilę mogli wcielić się w rolę strażaka zakładając hełmy oraz kurtki strażackie. W sali edukacyjnej „Ognik” odbyły się krótkie przeszkolenia dla małego pomocnika Strażaka. Celem spotkania było przybliżenie uczniom specyfiki pracy straży pożarnej oraz zasad bezpiecznego zachowania się podczas zagrożenia pożarowego w domu, w szkole i w miejscu publicznym. Wzięli również udział w akcji ewakuacyjnej z zadymionego pomieszczenia. Podczas spotkania uczniowie uzyskali cenną wiedzę dotyczącą niebezpiecznej i odpowiedzialnej pracy straży pożarnej i przede wszystkim poznali zasady bezpiecznych zachować podczas zagrożenia.
407
PSSE Bartoszyce- Akcja Moje dziecko idzie do szkoły!
- 1
Zajęcia w Centrum Kultury Gminy Bartoszyce
RUSZAMY Z HARCERSTWEM W GMINIE BARTOSZYCE
Ruszamy z harcerstwem w Gminie Bartoszyce!
Jesteś poszukiwaczem przygód?
Zapraszamy serdecznie na spotkanie organizacyjne, które odbędzie się 1 października 2021 r. o godz. 16:00 w Domu Kultury w Bezledach Zapraszamy osoby od 6 do 14 roku życia.
Szczegóły na plakacie!
NABÓR DO ZESPOŁU WOKALNEGO
Serdecznie zapraszamy na nabór do dziecięcego zespołu wokalnego "MASKOTKI"
Zajęcia odbywają się w poniedziałki, środy i piątki w godzinach 17-19 w Domu Kultury w Bezledach.
NAUKA GRY NA INSTRUMENTACH
Szanowni Mieszkańcy Gminy Bartoszyce,
Wraz z nowym rokiem szkolnym, rozpoczynamy rekrutacje i zapisy na zajęcia tematyczne odbywające się w Centrum Kultury Gminy Bartoszyce.
Zapraszamy na zajęcia instrumentalne dla dzieci, młodzieży i dorosłych (wymagany wiek 12 lat).
Naukę gry na gitarze, basie lub perkusji będzie prowadził instruktor: Patryk Wąsowicz, tel. 538 413 902
W przypadku nauki gry na gitarze i basie wymagany jest własny instrument.
Pierwszeństwo zapisów mają osoby aktywnie uczestniczące w zajęciach w poprzednich latach.
Serdecznie zapraszamy!!
KONKURS FOTOGRAFICZNY „LAS W BARWACH JESIENI”
Konkursu ,,Moja mała ojczyzna”
A może zostanę bibliotekarzem?
20 września 2021 r. odbyło się w naszej szkole spotkanie z panią Barbarą Knifką – bibliotekarzem z Biblioteki Pedagogicznej przy Powiatowym Centrum Rozwoju Edukacji w Bartoszycach. Celem spotkania było rozbudzenie zainteresowań czytelniczych oraz zaciekawienie zawodem bibliotekarza.
Pani Basia przeprowadziła wśród uczniów szkoły 3 spotkania biblioteczne, podczas których nasi podopieczni mieli okazję poznać również, na czym polega praca bibliotekarza w tak dużej bibliotece, jaką jest Biblioteka Pedagogiczna.
Uczniowie klas I-III uczestniczyli w spotkaniu dotyczącym historii Polski. Poznali legendy mówiące o powstaniu Państwa Polskiego, przypomnieli sobie historię symboli narodowych oraz burzliwe dzieje Polski. Wiedzę utrwalili rozwiązując quizy i krzyżówki interaktywne. Na koniec przeprowadzili wywiad z panią Knifką na temat jej drogi kariery zawodowej. Przedszkolaki pochłonął natomiast przygotowany i przedstawiony przez zaproszonego gościa teatrzyk kamishibai. Maluchy z zaciekawieniem słuchały opowieści i uczestniczyły w rozmowach. Pełnię relaksu podczas ćwiczeń rozluźniających i relaksacyjnych przeżyli uczniowie klas IV-V. Wtuleni w przyniesione maskotki i poduszki nie chcieli kończyć zajęć.
Takim oto miłym akcentem zakończyło się nasze spotkanie z panią Basią. Liczymy na dalszą współpracę i serdecznie dziękujemy.
Joanna Borys
11
Wybory samorządowe
W dniu 17 września 2021 r. odbyły się w naszej szkole wybory Samorządu Uczniowskiego, opiekuna SU oraz Rzecznika Praw Ucznia. Dla przeprowadzenia wyborów Samorządu Uczniowskiego przeprowadzonych w Szkole Podstawowej im. Jana Henryka Dąbrowskiego w Żydowie utworzono 1 okręg wyborczy.
Wszyscy uczniowie klas I-VIII oraz pracownicy szkoły mieli możliwość zagłosować na swojego kandydata.
Do głosowania uprawnionych były 104 osoby, głosowało 84 osób, co stanowi 80,77 %.
Pięć głosów było nieważnych, w tym: 2 - na Opiekuna SU, 2 - na Rzecznika Praw Ucznia, 1 – na członka Samorządu Uczniowskiego.
Skład Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2021/2022:
- Przewodnicząca SU - Aleksandra Borys
- Z-ca przewodniczącej - Błażej Kaliszewski
- Skarbnik - Kalina Rurka
- Sekretarz – Eryk Ziatyk
Opiekunem Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2021/2022 została pani Elżbieta Knap.
Rzecznikiem Praw Ucznia została pani Elżbieta Kubiszewska.
6
Narodowe Czytanie
Narodowe Czytanie organizowane jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Głównym celem Narodowego Czytania jest promocja czytelnictwa jako podstawowej formy kontaktu z kulturą, propagowanie dzieł polskiej literatury.
Tegoroczne Narodowe Czytanie odbyło się w sobotę 4 września 2021 roku.
Podczas dziesiątej odsłony akcji wspólnie czytano „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. „To utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i ironię, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło.”– napisał Prezydent RP Andrzej Duda.
Uczniowie naszej szkoły również chętnie włączyli się w ogólnopolską akcję czytelniczą. Wysłuchali słuchowiska fragmentu utworu Zapolskiej oraz rozwiązali krzyżówkę czytelniczą ze słodkimi nagrodami. Akcję szkolną zorganizował nauczyciel biblioteki.
Joanna Borys
NARODOWY SPIS POWSZECHNY 2021
List_Prezesa_GUS_do_rodzicow.pdf
1 kwietnia 2021 r. w całej Polsce rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021.
Spis powszechny jest organizowany w odstępach 10-letnich. Jest on najważniejszym badaniem statystycznym nie tylko w Polsce, ale i w większości krajów w Europie i na świecie.
NSP 2021 będzie realizowany na podstawie ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. Do przeprowadzenia spisu zobowiązują nas także przepisy Unii Europejskiej, jak chociażby rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie spisów powszechnych ludności i mieszkań.
Kogo obejmuje spis powszechny, jak się spisać i o co będziemy pytani?
NSP 2021 jest obowiązkowy i dotyczy wszystkich Polaków mieszkających w Polsce, bądź czasowo przebywających za granicą oraz cudzoziemców, którzy mieszkają w naszym kraju na stałe lub czasowo. Odmowa udziału w spisie powszechnym wiąże się z możliwością nałożenia kary grzywny, co jest ujęte w art. 57 ustawy o statystyce publicznej.
Podstawową metodą NSP 2021 będzie spis internetowy, czyli samospis. Przeprowadzimy go na własnych komputerach lub urządzeniach mobilnych, uzupełniając wymagane dane w interaktywnym formularzu, dostępnym od 1 kwietnia br. na stronie internetowej spis.gov.pl.
W każdej gminie funkcjonują gminne biura spisowe, w których możemy zasięgnąć wszelkich informacji na temat NSP 2021. Dla osób, które nie posiadają komputera lub dostępu do Internetu w domu, już od 1kwietnia w każdej gminie zostaną utworzone punkty spisowe, w których można się będzie spisać samodzielnie przez Internet lub skorzystać z pomocy pracowników gminnych biur spisowych. Ponadto punkty, w których możemy dokonać samospisu zostaną utworzone w Urzędzie Statystycznym w Rzeszowie i jego oddziałach w: Krośnie, Przemyślu i Tarnobrzegu.
Osoby, które nie będą mogły samodzielnie spisać się poprzez formularz internetowy (np. ze względu na zaawansowany wiek, stan zdrowia czy niepełnosprawność), zostaną spisane za pomocą jednej z dwóch innych metod uzupełniających: wywiadu telefonicznego wspomaganego komputerowo lub wywiadu bezpośredniego przeprowadzonego przez rachmistrza spisowego. Będzie on rejestrował odpowiedzi osoby spisywanej na urządzeniu mobilnym.
Na jakie pytania będziemy odpowiadać podczas wypełnienia formularza spisowego?
W NSP 2021 zostaną zebrane informacje, według stanu na dzień 31 marca br., dotyczące następujących tematów: stan i charakterystyka demograficzna, poziom wykształcenia, aktywność ekonomiczna, niepełnosprawność, migracje wewnętrzne i zagraniczne, charakterystyka etniczno-kulturowa, gospodarstwa domowe i rodziny, stan i charakterystyka zasobów mieszkaniowych.
Wszystkie przekazywane w czasie spisu dane zostaną objęte tajemnicą statystyczną – będą należycie i starannie zabezpieczone oraz nie zostaną nikomu ujawnione. Stosowane przez statystykę publiczną narzędzia oraz procedury w zakresie bezpieczeństwa danych zapewniają całkowitą ochronę gromadzonych informacji. Statystyka publiczna prezentuje jedynie dane wynikowe, których nie można powiązać z konkretnymi osobami.
Więcej informacji o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 dostępnych jest na stronie internetowej spis.gov.pl. Ponadto od 15 marca br. uzyskać je można dzwoniąc na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99.
Informacje o wydarzeniach związanych ze spisem na terenie województwa podkarpackiego znajdują się na stronie Urzędu Statystycznego
w Rzeszowie rzeszow.stat.gov.pl.
Więcej informacji: https://bip.erzeszow.pl/1465-narodowy-spis-powszechny-2021/30097-informacja-dotyczaca-punktow-spisowych-w-urzedzie-miasta-rzeszowa.html
Szanowni Państwo!
800 800 605 - ruszyła całodobowa bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i pedagogów „Pomagamy”
W związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego 2021/2022, chcemy kontynuować pomoc dzieciom i młodzieży przeżywającym kłopoty i trudności, spowodowane m.in. skutkami izolacji rówieśniczej podczas epidemii COVID-19 oraz zapewnić im adekwatne wsparcie psychologiczne.
Od 6 września działa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów. Pod numerem telefonu 800 800 605 dzieci i młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników.
Aby skorzystać z pomocy wystarczy zadzwonić na infolinię, gdzie profesjonalni konsultanci odpowiedzą na wszystkie pytania, doradzą, co można zrobić w danej sytuacji. Rozmówcy nie muszą się przedstawiać, mają zapewnioną dyskrecję i anonimowość.
Zachęcamy także do skorzystania z kontaktu mailowego pomagamy@1815.pl
„Dentobus” - mobilny gabinet dentystyczny!
6 września wszyscy chętni uczniowie naszej szkoły mieli okazję skorzystania z bezpłatnego przeglądu uzębienia i jamy ustnej w ramach program mobilnego gabinetu stomatologicznego przeznaczonego dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18 roku życia. Pacjenci zostali przyjęci przez wykwalifikowany personel: lekarza i asystentkę stomatologiczną.
Mobilny gabinet dentystyczny cieszył się dużym zainteresowaniem. Wszyscy uczniowie – począwszy od oddziału przedszkolnego, a skończywszy na ósmoklasistach zostali zbadani i otrzymali profesjonalną indywidualną diagnozę dotyczącą stanu uzębienia oraz rady dotyczące dalszego leczenia i profilaktyki. Goście przeprowadzili również prelekcje profilaktyczne na temat higieny jamy ustnej wśród uczniów klas 0-III. Wszystko odbyło się z zachowaniem wszelkich środków niezbędnych do tego, aby wizyta była bezpieczna dla pacjenta i personelu.
Zachęcamy inne szkoły do skorzystania z bezpłatnej wizyty stomatologa.
Joanna Borys
3
Nabór do Gminnej Sekcji Piłki Ręcznej Dziewcząt i Chłopców!
UBEZPIECZENIE - ROK SZKOLNY 2021/2022
Szanowni Rodzice!
Informujemy, że w roku szkolnym 2021/2022 Rada Rodziców Szkoły Podstawowej im. Jana Henryka Dąbrowskiego w Żydowie wybrała ofertę grupowego ubezpieczenia uczniów NNW firmy AVIVA. Wpłaty będą przyjmowane w sekretariacie szkoły do 30 września 2021 roku.
Umowa ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) dzieci i młodzieży szkolnej jest dobrowolną umową ubezpieczenia. Może być ona zawarta wyłącznie z woli rodziców. Rodzice uczniów, którzy nie skorzystają z możliwości ubezpieczenia grupowego proponowanego w szkole, zobowiązani są do złożenia stosownego oświadczenia o zawarciu indywidualnego ubezpieczenia swojego dziecka.
Inauguracja roku szkolnego 2021/2022
Rozpoczęcie nowego roku szkolnego to ważny dzień w życiu każdego ucznia. Uczniowie zazwyczaj z niecierpliwością czekają na pierwszy dzień w szkole, a szczególnie na spotkanie z koleżankami i kolegami po wakacjach. Inauguracja roku szkolnego 2021/2022 odbyła się 01.09.2021 r. Najpierw miała miejsce msza święta w kościele parafialnym, podczas której ksiądz proboszcz Roman Gałęzowski powitał pierwszoklasistów i poświęcił uczniowskie tornistry wraz z przyborami szkolnymi. Następnie uczniowie wraz z nauczycielami udali się do szkoły, gdzie o godzinie 9.00 w sali gimnastycznej, z zachowaniem rezimu sanitarnego, odbył się uroczysty apel. Uroczystość rozpoczęto od wprowadzenia pocztu flagowego i odśpiewania hymnu państwowego. Następnie głos zabrała Dyrektor Szkoły, Joanna Borys, która powitała wszystkich uczniów, grono pedagogiczne, rodziców oraz pracowników administracji i obsługi. Uczniom pani dyrektor życzyła wielu sukcesów oraz satysfakcji ze zdobywania nowej wiedzy i umiejętności. Nauczycielom satysfakcji z pracy, a rodzicom zadowolenia z sukcesów dzieci. Dopełnieniem uroczystości było odczytanie listu Ministra Edukacji Narodowej do Dyrektorów Szkół, Nauczycieli, Rodziców i Uczniów. Pani dyrektor podczas przemówienia przypomniała również o obowiązujących procedurach sanitarnych. Po oficjalnym rozpoczęciu roku szkolnego dzieci udały się do klas na spotkanie ze swoimi wychowawcami, gdzie zostali zapoznani z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi w szkole szczególnie w odniesieniu do pandemii koronawirusa i planami na nowy rok szkolny.
DRODZY RODZICE!
Z przyjemnością zawiadamiam, że inauguracja roku szkolnego 2021/2022
w Szkole Podstawowej im. Jana Henryka Dąbrowskiego w Żydowie odbędzie się
01.09.2021r. o godzinie 8.00.
W związku z obowiązującymi wytycznymi Ministra Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Edukacji Narodowej oraz Procedurami bezpieczeństwa mającymi na celu zapobieganie i przeciwdziałanie COVID-19 wśród uczniów, rodziców i pracowników szkoły obowiązującymi na terenie Szkoły Podstawowej im. Jana Henryka Dąbrowskiego w Żydowie od 1 września 2021r., informuję, co następuje:
Dotyczy 01.09.2021r.:
- Rodzice zobowiązani są zapoznać się z procedurami obowiązującymi w szkole w czasie trwania epidemii COVID-19 zamieszczonymi na stronie internetowej szkoły, zanim puszczą dziecko do szkoły.
- Do szkoły nie mogą przychodzić osoby (dzieci i rodzice), które są chore, przebywają na kwarantannie lub w izolacji.
- Wszyscy uczniowie i rodzice przebywający na terenie szkoły zobowiązani są do zakrywania ust i nosa maseczkami oraz dezynfekcji rąk lub używania rękawiczek jednorazowych.
- Uczniowie klas III-VIII przychodzą do szkoły obowiązkowo bez rodziców/opiekunów.
- Wyjątkowo dopuszcza się obecność jednego rodzica na dziecko uczęszczające do oddziału przedszkolnego i klas I-II.
Harmonogram rozpoczęcia roku szkolnego:
8.00 – uroczysta Msza Święta w kościele parafialnym w Żydowie oraz poświęcenie plecaków uczniów klasy pierwszej
9.00 – apel na sali gimnastycznej
9.30 – spotkania uczniów z wychowawcami w klasach
Około 10.30 – odwóz dzieci
Odwozy pozostają bez zmian i odbędą się według tras, godzin obowiązujących w ubiegłym roku szkolnym. Przypominam o obowiązku zakrywania ust i nosa w autobusie.
Dyrektor szkoły
mgr Joanna Borys
List Ministra Zdrowia do dyrektorów szkół, pedagogów, rodziców w sprawie wykonywania szczepienia przeciwko SARS-CoV-2 wśród nieletnich uczniów w wieku od 12 do 15 roku życia
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie