Zabawy grafiką kl. II
- 3
UKŁADANKI - PRASOWANKI - zajęcia w ramach programu LABORATORIUM PRZYSZŁOŚCI!
LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI DRZEWKO SZCZĘŚCIA
Na lekcji techniki uczniowie klasy VI wykonywali swoje własne drzewka szczęścia. Małe, większe, każdy według własnego pomysłu, według własnej fantazji. W dodatku ta magia nazwy. Nie była to wcale trudna praca. Za to efekt końcowy wspaniały.
W wykonaniu zadania pomogły nam urządzenia zakupione w ramach projektu Laboratorium Przyszłości.
Elżbieta Kubiszewska
6
Konkurs SKO – Nagroda dla szkoły!
Szkoła Podstawowa w Żydowie znalazła się w gronie laureatów Konkursu SKO dla Szkół i Nauczycieli i zdobyła nagrodę finansową w wysokości 1000 zł, która zasiliła konto szkolnej Rady Rodziców.
Na sukces naszej szkoły w konkursie złożyły się: edukacja ekonomiczna, zajęcia z pracownikami PKO Banku Polskiego, uzyskany przez uczniów wysoki wynik testu wiedzy SKO, organizacja wydarzeń szkolnych ukierunkowanych na promocję przedsiębiorczości i oszczędzania oraz multimedialna prezentacja opisująca udział szkoły w programie SKO.
Gratulacje!!!
Opiekun Szkolnego Koła SKO – Anna Murawska
Laboratoria przyszłości - maski karnawałowe kl. III
Karnawał to czas radości i zabawy. W trakcie trwania karnawału nie może zabraknąć kolorowych kostiumów i barwnych masek karnawałowych. Maski karnawałowe są idealnym pomysłem na nietypowe urozmaicenie stroju oraz świetnym dodatkiem do przebrania. Na zajęciach technicznych uczniowie klasy trzeciej wykonywali maski karnawałowe używając sprzętu zakupionego w ramach programu „Laboratoria przyszłości”. Do wykonania masek używali: gotowych szablonów, kolorowego papieru, brokatów, cekinów, błyszczących ozdób oraz wielobarwnych piórek. Tworzenie masek sprawiło dzieciom wiele radości.
7
„Poznajemy samogłoski”- cykliczne zajęcia w „Zerówce” z wykorzystaniem symultaniczno- sekwencyjnej metody nauki czytania.
Metoda symultaniczno-sekwencyjna (metoda sylabowa, metoda krakowska) to skuteczna metoda nauki czytania, opracowana przez doświadczonego logopedę prof. Jagodę Cieszyńską. Metoda ta stosowana jest z powodzeniem od wielu lat, a jej podstawy oparte są na wynikach współczesnych badań neuropsychologicznych oraz na wieloletnich doświadczeniach terapeutycznych i logopedycznych. W naszej szkole- w „zerówce” stosuje się elementy tej metody w pracy z chętnymi dziećmi, które wykazują zainteresowanie nauką czytania.
Metoda daje doskonałe efekty, gdyż wykorzystuje naturalną skłonność każdego człowieka do mówienia sylabami. Metoda symultaniczno-sekwencyjna jest niezwykle skutecznym sposobem nabywania umiejętności czytania ze zrozumieniem.
Dzieci systematycznie uczestniczą w aktywnościach w formie zabawowo- zadaniowej, mających na celu wczesną naukę czytania sylabami. Dzieci układają historyjki obrazkowe, sekwencje, kategoryzują, grają w dobble, manipulują najpierw samogłoskami, a na dalszym etapie sylabami, wykonują ćwiczenia utrwalające na kartach pracy. Wszystkie działania nakierowane są na usprawnianie funkcji prawej i lewej półkuli mózgu, ćwiczenia małej i dużej motoryki oraz eliminowanie zagrożeń związanych z dysleksją. Dzieci zgodnie z założeniami metody poznają samogłoski i sylaby, bawią się w powtarzanie, rozpoznawanie i nazywanie ich. Wszystkim tym działaniom towarzyszy miła atmosfera zabawy oraz akceptacja indywidualnych osiągnięć dziecka. Wśród dzieci zauważyć można codzienną pomoc
i wykorzystanie przez nich zabaw w czasie swobodnej aktywności co raduje na za każdym razem.
Magda Zienkiewicz9
Laboratoria przyszłości- karmniki przedszkole
Zima to trudny czas dla ptaszków, gdy spadnie śnieg ciężko im znaleźć pożywienie. Przedszkolaki z grupy "Kotki" postanowiły pomóc ptaszkom przetrwać ten trudny czas. Dzięki narzędziom z programu Laboratoria Przyszłości mogliśmy wykonać karmniki. Zanim dzieci przystąpiły do działania, dowiedziały się jak mądrze dokarmiać zwierzęta zimą, aby nieświadomie nie wyrządzić im krzywdy. Wiedzą, że lepszy już jest głód niż zepsute jedzenie, albo odpadki z obiadu!
Dzięki naszemu dokarmianiu zima naszym skrzydlatym przyjaciołom nie będzie straszna, wiosną w podziękowaniu napewno nam pięknie zaśpiewają.
Marlena Masiulis-Szymanowicz
3
Kartki świąteczne dla pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Szczurkowie!
Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia uczniowie klasy drugiej i trzeciej przygotowali kartki świąteczne dla pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Szczurkowie. To piękny zwyczaj dzielić się dobrym słowem i życzyć wszystkiego najlepszego drugiemu człowiekowi. Kolorowe kartki świąteczne zostały wykonane różnymi technikami plastycznymi. Podczas aktywności uczniowie nie tylko wykazali się swoimi talentami plastycznymi ale również nauczyli się redagować życzenia świąteczne oraz adresować koperty.
Cieszymy się, że mogliśmy się podzielić swoim talentem i sercem z potrzebującymi
i wywołać uśmiech na niejednej twarzy.Magda Zienkiewicz
4
Konkurs SKO „List do Świętego Mikołaja”!
Podczas szkolnych jasełek odbyło się podsumowanie konkursu na list do świętego Mikołaja pod hasłem „Marzenia z SKO”. W rywalizacji mogli wziąć udział uczniowie klas I-VIII i przedszkolaki. Konkurs miał na celu promowanie działalności SKO, propagowanie idei oszczędzana, kształcenie umiejętności redagowana listu i stosowania zwrotów grzecznościowych w korespondencji w języku ojczystym i w językach obcych, rozwijanie wyobraźni, twórczej aktywności oraz ekspresji plastycznej. W konkursie udział wzięli:
Zuzanna Sinkiewicz (I miejsce), Anna Jasiukiewicz i Zofia Hadała (II miejsce), Magdalena Kucharska i Oliwia Rucińska (III miejsce), Antonina Kowalczyk i Michalina Kabelis (wyróżnienie), Klaudia Rucińska, Magdalena Rucińska, Oliwia Szczepara, Bartosz Rząd.
Podczas uroczystości również zostali wyróżnieni uczniowie, którzy brali udział w Powiatowym Konkursie Plastycznym „KWIATY, KWIATKI, KWIATUSZKI” zorganizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury w Bartoszycach. Wyniki tego konkursu zamieszczono na stronie internetowej: http://mdk-bartoszyce.pl/wp-content/uploads/2022/11/PROTOKPOSIEDZENIAKMISJIKWIATYKWIATKIKWIATUSZKI-1.pdf
Pani Dyrektor Joanna Borys wręczyła dyplomy i upominki wszystkim uczestnikom konkursów.
Serdecznie gratulujemy!
Opiekun SKO – Anna Murawska
8
SPOTKANIA WIGILIJNE I JASEŁKA W SZKOLE PODSTAWOWEJ W ŻYDOWIE
Święta Bożego Narodzenie to czas kiedy wszyscy są blisko siebie, panuje magiczny nastrój, przepełniony rodzinnym ciepłem, radością i miłością. Dla nas Polaków obchody tych świąt to wielowiekowa tradycja, z którą silnie związani jesteśmy od najmłodszych lat. Uczniowie naszej szkoły, jak co roku zapragnęli godnie uczcić te święta. 22 grudnia 2022 roku przygotowali dla wszystkich oryginalne Jasełka wykonane pod kierunkiem p. Krzysztofa Nowodzielskiego. Zaprezentowany występ wprowadził uczestników spotkania w prawdziwie świąteczny nastrój. Słowa płynące ze szkolnej sceny uświadomiły nam, dlaczego co roku z taką niecierpliwością czekamy właśnie na nie. Po części artystycznej Pani dyrektor Joanna Borys podziękowała młodym artystom oraz ich opiekunowi za przygotowanie interesującej akademii. Pani dyrektor nie zapomniała także o ciepłych słowach i życzeniach, które skierowała do wszystkich z okazji świąt Bożego Narodzenia. W tym dniu odbyły się również wigilie klasowe oraz zostały podsumowane konkursy szkolne i pozaszkolne.
46
LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI DRUKARKA 3D KL. 8
- 6
LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI- LAMPIONY PRZEDSZKOLE
LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI WF KL. V
W ramach programu Lobaratoria Przyszłości oraz Programu Trzymaj Formę, na lekcji wychowania fizycznego uczniowie klasy 5, przygotowywali zdrowe, odżywcze koktajle będące bogatym źródłem witamin.
A. Binięda
-
„Są jeszcze drobne serca drgnienia, dzwonków świątecznych kołysanie,
uściski dłoni i westchnienia, i ciepło, które w nas zostanie...
Są jeszcze złote gwiazd promienie zaklęte w małej łez kropelce,
bez słów uśmiechy i spojrzenia, i radość podzielona sercem...”
Wesołych Świąt Bożego Narodzenia
oraz
Szczęśliwego Nowego Roku
Niech magiczna moc Wigilijnego Wieczoru przyniesie spokój i radość
Niech każda chwila Świąt Bożego Narodzenia żyje własnym pięknem
A Nowy Rok obdaruje pomyślnością i szczęściemNajpiękniejszych Świąt Bożego Narodzenia,
niech spełniają się wszystkie życzenia
życzy Joanna Borys
Sukcesy naszych uczniów w Powiatowych Konkursach Plastycznych!
Wręczenie nagród w konkursach plastycznych "Szlakiem europejskiej baśni. Ilustrujemy baśnie francuskie", "Czujka na straży naszego bezpieczeństwa" w Szkole Podstawowej w Żydowie.
Ryż w roli głównej!
Klasa 8 na lekcjach geografii zakończyła swoją podróż po Azji. Pośród różnorodnych tematów związanych z tym największym na świecie kontynentem, pełnym rekordów i geograficznych kontrastów, nie mogło zabraknąć tematów związanych z ryżem. Dowiedzieliśmy się co to znaczy, że ryż rośnie wtedy ,gdy ,, głowę ma w słońcu, a nogi w wodzie’’, poznaliśmy mieszkańców takich regionów, w których panuje ,, kultura ryżu’’. Dzięki zaś urządzeniom z Laboratorium Przyszłości, mogliśmy się przekonać w praktyce, na jak wiele sposobów można wykorzystać ryż w kuchni. Pojawiło się risotto, chińska potrawka, zapiekanka ryżowa z bananami i jabłkiem, sushi, czy karmelowe szyszki. Było ciekawie i smacznie!
D. Koman
2
Pieczemy pierniczki – zajęcia klasy VI w ramach programu Laboratoria Przyszłości!
Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia kojarzą się nam z choinką, kolędami, dekoracjami, prezentami, ciastami i ich zapachami. W tym radosnym nastroju uczniowie klasy VI 16 grudnia piekli świąteczne pierniczki. Z wielkim zaangażowaniem wycinali foremkami różne kształty z przygotowanego ciasta. Ciasteczka zostały upieczone z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach programu Laboratoria Przyszłości. W całej szkole rozchodził się niezmiernie apetyczny, świąteczny zapach. Czeka nas jeszcze jedno zadanie – piękne udekorowanie własnych wypieków.
Elżbieta Kubiszewska
4
PASOWANIE NA CZYTELNIKA!
9 grudnia br. w Szkole Podstawowej im. Jana Henryka Dąbrowskiego w Żydowie przebiegał pod znakiem czytelnictwa. Odbyła się tego dnia lekcja biblioteczna, a mianowicie uroczyste pasowanie uczniów pierwszej klasy oraz zerówki na czytelników biblioteki szkolnej, którą przygotowała pani Joanna Borys. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem i zapałem przystąpili do ceremonii. Dzieci brały udział w przygotowanych przez bibliotekarza konkurencjach. Układali tytuły znanych i lubianych wierszy oraz baśni. Wykazały się tu dużą wiedzą i znajomością biblioteki. Nie obyło się bez czytelniczych zgadywanek – rymowanek, na które dzieci odpowiadały bezbłędnie. Wynotowano najważniejsze „prośby” książki względem przyszłych czytelników, zilustrowano wylosowane tytuły i bohaterów książek. Większość zadań wykonywana była z wykorzystaniem najnowszego monitora interaktywnego. Aby pasowanie nabrało mocy, podopieczni złożyli uroczystą przysięgę „na encyklopedię”. Po krótkim przedstawieniu uczniom zasad funkcjonowania biblioteki szkolnej, zapoznaniu z regulaminem i księgozbiorem, wszyscy zostali pełnoprawnymi czytelnikami. Na pamiątkę tego wydarzenia wychowankowie otrzymali słodkości, dyplomy, książki oraz list do rodziców na temat wpływu czytania na rozwój dzieci. Dodatkowo złożyli podpisy pod przyrzeczeniem w kronice czytelników, które stanie się piękną pamiątką z tej uroczystości. Cała uroczystość przypieczętowana została wypożyczeniem przez uczniów pierwszych w ich szkolnej karierze książek. Tym miłym akcentem pożegnali się na krótko z biblioteką. Mamy nadzieję, że zapał do czytania naszych uczniów rozkwitnie jeszcze bardziej, a otrzymana lekcja zostanie na długo w ich pamięci.
Borys Joanna
9
Warsztaty - stroiki świąteczne!
- 8
#Laboratoria przyszłości kl. 3 - wypieki świąteczne!
Zbliża się okres Świąt Bożego Narodzenia, czas świątecznych wypieków, ubierania choinki i innych przedświątecznych przygotowań. I to właśnie ta przedświąteczna „gorączka” stała się doskonałą okazją do zabawy w cukierników i wykonania przepysznych pierników przez uczniów klasy trzeciej. Wypieki mogły powstać dzięki wyposażeniu szkolnej pracowni w profesjonalny sprzęt i narzędzia kuchenne w ramach programu MEN #Laboratoria przyszłości. Podczas zajęć uczniowie mogli poznać historię pieczenia pierników oraz dowiedzieli się na czym polega praca cukiernika. Pieczenie sprawiło dzieciom wielką radość, w sposób miły i praktyczny utrwaliło tradycje Świąt Bożego Narodzenia i pozwoliło na efektywne wykorzystanie pozyskanych pomocy kulinarnych.
15
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie