• Aktualności

            • #SZKOŁA PAMIĘTA!

            • „Szkoła pamięta” to akcja odbywająca się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii Polski. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci nie tylko o bohaterach narodowych, ale także o tych lokalnych. W ramach akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej pod nazwą „Szkoła pamięta” 28 października 2022 roku uczniowie naszej szkoły odwiedzili Cmentarz Parafialny w Żydowie, zapalili znicze na zapomnianych grobach oraz odwiedzili groby swoich bliskich. Przygotowali również prace plastyczne nawiązujące do polskiej tradycji świąt zadusznych.

            • Mali cukiernicy - Laboratoria Przyszłości oddział przedszkolny!

            • Wiadomo nie od dziś, że dzieci uwielbiają słodkości, dlatego maluchy z oddziału przedszkolnego zaangażowały się w przygotowanie ich ulubionych przysmaków. Najmłodsi mieli okazję zamienić się w cukierników i zobaczyć jak przyrządza się wyśmienite muffinki przy okazji uczestnicząc w ich przygotowaniu: pieczeniu i dekorowaniu. Wszystko to mogliśmy wykonać dzięki urządzeniom zakupionym z programu Laboratoria Przyszłości. Maluszki z zajęć wyszły bardzo zadowolone, w klasie urządziliśmy słodki poczęstunek. Myślę że jeszcze nie raz wspólnie przygotujemy domowe słodycze.

              Marlena Masiulis-Szymanowicz

            • Tydzień Głośnego Czytania - kl. 0-I

            • Uczniowie klasy pierwszej i sześciolatki włączyli się do „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”, który był realizowany w naszej szkole. Najpierw uczniowie odwiedzili bibliotekę szkolną, gdzie każdy z nich samodzielnie wybrał książkę i zapoznał się z nią w domu. Następnie w ramach Tygodnia Głośnego Czytania dzieci słuchały wybranych przez nauczycielkę tekstów, a ostatniego dnia to dzieci prezentowały przeczytane w domu książki. Zajęcia z książką były pouczającym doświadczeniem i świetną zabawą. Akcja miała na celu promocję czytelnictwa, kształcenie umiejętności pięknego czytania oraz przekazywanie wartości literatury młodym czytelnikom. Czytanie książek odgrywa bardzo ważną rolę w życiu dziecka, kształtuje wyobraźnię, rozwija zainteresowania i wzbogaca wiedzę dlatego czas spędzony z książką jest zawsze czasem wygranym.

              Anna Murawska

            • „Jesienny album liści” - warsztaty przyrodnicze w klasie drugiej.

            • „Jesień z wiatrem zatańczyła,
              kolorowe liście rozrzuciła…
              Drugoklasiści je pozbierali
              i piękne albumy przygotowali”

               

              Uczniowie klasy drugiej w ramach edukacji przyrodniczej przygotowali piękne albumy jesiennych liści. Do ich wykonania wykorzystali skarby zebrane podczas wspólnych rodzinnych spacerów i wycieczek do parku, sadu, lasu. Wykonanie albumu miało na celu nabycie umiejętności rozpoznawania rodzajów i gatunków drzew i krzewów, poznanie siedlisk, w których występują.

              Przy okazji wykonywania albumów, uczniowie zapoznali się z obsługą pistoletów
              do kleju na gorąco, w które wyposażona jest nasza pracownia szkolna w ramach inicjatywy edukacyjnej realizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki #Laboratoria Przyszłości.

               

              Magda Zienkiewicz

            • Światowy Dzień Zwierząt - „One czekają na naszą pomoc”.

            •             4 października obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt. Kolejny już raz społeczność naszej szkoły wzięła udział w charytatywnej akcji zbiórki karmy dla zwierząt ze schroniska, pod hasłem: „One czekają na naszą pomoc”.

              Dzięki dużemu zaangażowaniu mogliśmy zebrać wiele kilogramów karmy, smakołyków, puszek i zabawek. Wszystkie dary zostały przekazane w ręce opiekunów schroniska w Sędławkach.

              Cieszymy się, że tak wielu uczniów wzięło udział w naszej akcji. Los bezdomnych, porzuconych zwierząt nie jest obojętny dzieciom naszej szkoły. Dlatego dziękujemy serdecznie wszystkim uczniom i rodzicom za włączenie się w zorganizowaną akcję charytatywną. Dzielenie się tym, co mamy – to dobry nawyk!

               

                                                                                                                  Elżbieta Kubiszewska

            • Laboratoria przyszłości - pizza klasa 8

            • Bycie uczniem klasy 8 to wielka odpowiedzialność za dalszą edukację. Wszyscy pamiętamy o czekających uczniów egzaminach, do których należy się bardzo dobrze przygotować. Uczniowie klasy 8 w październiku pisali swój pierwszy próbny egzamin. Po trzech dniach wytężonej pracy postanowiliśmy się zrelaksować oraz miło i smacznie spędzić czas.

              Wykorzystując sprzęt zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłości wszyscy świetnie się bawili piekąc przepyszne pizze. Zakupione urządzenia dały uczniom możliwość wypróbowania swoich możliwości i talentów kulinarnych.

            • „Pomagamy Marlence”

            • Uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły, rodzice oraz pensjonariusze
              i pracownicy Domu Pomocy Społecznej w Szczurkowie zorganizowali zbiórkę pieniędzy na leczenie i rehabilitację dla walczącej z nowotworem – Marleny Wiśniewskiej.

              Z puszką odwiedzali mieszkańców wiosek, w których mieszkają. Dodatkowo wspólnymi siłami przygotowano gipsowe ozdoby świąteczne, które przeznaczono na zbiórkę pod kościołem w Żydowie oraz w Judytach. Na tym jednak nie koniec. Uczniowie deklarują dalszą pomoc.

              Bardzo dziękujemy wszystkim darczyńcom za wsparcie. Zebrano blisko 4363,00 złotych. Pieniądze zostały przekazane dla organizatorów zbiórki i za ich pośrednictwem dla Marlenki. Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia i sił do walki.

              Uczniowie, pracownicy szkoły oraz DPS – u w Szczurkowie

            • #CodeWeek2022!

            • ​​​​

              W dniach 10 - 23 października 2022 r. dzieci z odzdziału przedszkolnego i uczniowie z klasypierwszej oraz trzeciej w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania, czyli Code Week, wzięli udział w zajęciach rozwijających umiejętności analitycznego, logicznego i kreatywnego myślenia. EU CODE WEEK czyli Europejski Tydzień Kodowania to społeczna inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród osób w każdym wieku, w ramach której europejskie państwa konkurują w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z kodowaniem. Akcja promuje kreatywność, umiejętność rozwiązywania problemów oraz współpracy przy programowaniu, a także innych działaniach związanych z kodowaniem.

            • Laboratoria przyszłości - tosty kl. 4

            • W piątek 21 października  klasa 4 na zajęciach z wychowawcą robiła tosty. Uczniowie   z dużym zaangażowaniem pracowali w grupach, czego wynikiem były stosy własnoręcznie wykonanych kanapek. W szkole rozchodziły się smakowite zapachy. Na koniec była degustacja. Dzieci chętnie też podzieliły się swoimi kulinarnymi wytworami z pracownikami szkoły oraz uczniami innych klas.  

              Jolanta Milewska

            • Warsztaty "Motywacja do działania"

            • 18 października 2022 roku w Szkole Podstawowej im. Jana Henryka Dąbrowskiego w Żydowie gościliśmy panie z Powiatowego Centrum Rozwoju Edukacji w Bartoszycach; Emilę Deleżuch i Monikę Dąbkowską. Przeprowadziły one lekcje otwarte w klasie VI i VIII inspirujące uczniów do efektywnej pracy oraz warsztaty dla Rady Pedagogicznej na temat "Motywacja do działania". Bardzo dziękujemy za ciekawą formę przekazania praktycznej wiedzy, pomocną w pracy każdego nauczyciela. 

            • Dzień Edukacji Narodowej. Pasowanie na ucznia Szkoły Podstawowej w Żydowie.

            • 14 października 2022 roku w Szkole Podstawowej im. Jana Henryka Dąbrowskiego w Żydowie odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Tradycją naszej szkoły w tym dniu jest ślubowanie i pasowanie na uczniów pierwszoklasistów. Artystyczną część akademii zainaugurował występ pierwszoklasistów. Dzieci zaprezentowały piosenki i wiersze oraz taniec. Następnie w obecności społeczności szkolnej, rodziców i zaproszonych gości pierwszoklasiści złożyli ślubowanie na sztandar szkoły. Uroczystego pasowania na ucznia dokonał Wójt Gminy Bartoszyce Pan Andrzej Dycha. Pod koniec uroczystości pasowania na ucznia klasy II i III przedstawiły kilka wesołych wierszyków oraz piosenkę.

              W Dniu Edukacji Narodowej Pan Wójt Gminy Bartoszyce przekazał życzenia nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi oraz wręczył Nagrodę Wójta Gminy Bartoszyce Pani Dyrektor Joannie Borys. Nagrodę Dyrektora Szkoły otrzymali: Pani Joanna Siwińska, Pani Ewa Hadała, Pani Anna Murawska, Pani Beata Czaplicka oraz Pan Andrzej Stypik. Serdeczne życzenia w Dniu Edukacji Narodowej popłynęły również od Rady Rodziców szkoły.

              Na zakończenie akademii uczniowie klasy ósmej i Samorząd Uczniowski zaprezentowali okolicznościowy program, w którym docenili pracę nauczycieli i wyrazili swoją wdzięczność za ich codzienny trud. Uroczystość przebiegała w miłej i radosnej atmosferze, a na zakończenie wszyscy nauczyciele i pracownicy szkoły otrzymali od uczniów własnoręcznie wykonane upominki.

              Anna Murawska

            • Wycieczka do Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie.

            • 13 października 2022 roku uczniowie klasy VI wzięli udział w wycieczce do Węgorzowa. Celem wycieczki było poznanie warunków życia, zajęć, sztuki ludowej dawnych mieszkańców Mazur.

              Odwiedziliśmy muzeum, które mieści się w zabytkowym budynku z pierwszej połowy XVIII wieku, a sąsiaduje z nim Park Etnograficzny nad Węgorapą. Eksponowane są tutaj m.in. tradycyjne budowle mazurskie – drewniane chaty, drewniana remiza i szachulcowa kuźnia. W skansenowskich pomieszczeniach mogliśmy zobaczyć przedmioty codziennego użytku, sprzęt gospodarczy, tkaniny i odzież, akcesoria obrzędowe, rękodzieło, sztukę ludową terenu Mazur.

              Wzięliśmy również udział w warsztatach szkolnych. Dowiedzieliśmy się, jak wyglądały warunki nauki dzieci zamieszkujących dawniej tereny Warmii i Mazur. Dodatkowo każdy                z nas mógł  poczuć klimat  dawnej szkoły pisząc stalówką i atramentem.

                         Wycieczka dała nam również możliwość zawarcia nowych znajomości i przyjaźni, ponieważ pojechaliśmy na nią wspólnie z uczniami SP nr 1 w Bartoszycach.

                          Elżbieta Kubiszewska

            • Laboratoria przyszłości klasa 3 - stroiki

            • Gdy nadejdzie czas ciszy i zadumy wszyscy niezależnie od tego, w co wierzymy odwiedzamy cmentarze, odwiedzamy groby bliskich nam zmarłych. Zapalamy znicze i modlimy się przy mogiłach. Uczniowie klasy trzeciej na zajęciach technicznych używając sprzętu zakupionego w ramach projektu „Laboratoria przyszłości”, wykonali piękne ozdobne stroiki na mogiły, które zostaną sprzedane, a zdobyte fundusze przeznaczone dla Marlenki na pomoc w walce z nowotworem. 

            • Laboratoria przyszłości klasa 5 - różańce

            • Październik to miesiąc modlitwy różańcowej. Uczniowie kl. 5 na lekcji religii oprócz modlitwy własnoręcznie wykonywały różańce używając sprzętu zakupionego w ramach projektu "Laboratoria przyszłości". Praca sprawiła dzieciom dużo radości, a nowe narzędzia stały się inspiracją do realizacji nowych pomysłów.

              Krzysztof Nowodzielski

            • Konkurs „Stawiam na zdrowe, drugie śniadanie”

            • ZALaCZNIK_NR_1.pdf​​​​​​​

                  Regulamin konkursu fotograficznego -

              pt. „Stawiam na zdrowe, drugie śniadanie”

               

               

              I. Tematyka konkursu:

              Zadaniem uczestników konkursu jest stworzenie przepisu na zdrowe drugie śniadanie, przygotowanie go oraz sfotografowanie.

              Celem konkursu jest promowanie zdrowego odżywiania,  uświadamianie jak ważne jest spożywanie wartościowych posiłków, jak również inspirowanie do twórczych działań kulinarnych i radości z przyrządzania posiłków.

               

              II. Organizator konkursu:

              • Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Bartoszycach.

               

              III. Adresaci konkursu:

              Uczniowie szkół podstawowych klas V – VIII

               

              IV. Czas trwania konkursu:

              Od  11.10. 2022 do 07.11. 2022 r.

               

              V. Przedmiot i przebieg konkursu:

              1. Przedmiotem konkursu jest wyłonienie i nagrodzenie na zasadach określonych w dalszej części Regulaminu uczestników konkursu, którzy wykażą się kreatywnością i stworzą najciekawsze, autorskie, zdrowe i  zbilansowane śniadanie.
              • Zdjęcie powinno  być zrobione w formacie jpg o maksymalnej pojemności 500 kB.
              • Każdy Uczestnik ma zgłosić  do konkursu  3 zdjęcia (1 zdjęcie – efekt końcowy,
                2 zdjęcia – z etapu powstawania śniadania).
              • Zdjęcie nie może zawierać nazw i znaków handlowych.
              • Do zdjęć powinien być załączony przepis/opis na autorskie śniadanie.

               Autorem pracy może być tylko jedna osoba.

               Każdemu uczestnikowi przysługuje zgłoszenie najwyżej jednej pracy.

               

               

               

               

              1. Przygotowane zdjęcia  z przepisem  należy przesłać na adres :

              pzioz.psse.bartoszyce@sanepid.gov.pl  (podpisane imieniem i nazwiskiem uczestnika konkursu) wraz z wypełnionym załącznikiem   ( nr 1- dla uczestnika  niepełnoletniego, załącznik nr 2 - karta zgłoszeniowa), w terminie do 07.11. 2022 r.

               

              1. Konkurs rozstrzygnie komisja, w skład której wejdą:
              • Przewodniczący komisji - Magdalena Dmitruk/ Promocja Zdrowia i Oświata Zdrowotna – PSSE w Bartoszycach;
              • Członek komisji – Anna Krawczyk/ Higiena Dzieci i Młodzieży – PSSE
                w Bartoszycach.
              • Członek komisji – Anna Szulżycka/ Higiena Żywności, Żywienia i Przedmiotów Użytku – PSSE w Bartoszycach.

              Prace konkursowe spełniające wymagania formalne, tzn.:

              • przesłane w terminie przewidzianym w regulaminie,
              • zgodne z tematyką i wytycznymi konkursowymi,
              • z dołączonym odpowiednim i  wypełnionym załącznikiem (załącznik nr 1 – dla osoby niepełnoletniej , załącznik nr 2 - karta zgłoszeniowa).

               

              1. Kryteria oceny prac konkursowych:
                • zgodność pracy z regulaminem i tematyką konkursu (0-5pkt),
                • pomysłowość, kreatywność, wykonanie (0-5 pkt),
                • walory estetyczne (0-5 pkt).

               

              5. Komisja spośród nadesłanych prac wybierze trzech zwycięzców (I, II, III miejsce), których wyróżni nagrodami, ufundowanymi przez Państwowego Powiatowego  Inspektora Sanitarnego w Bartoszycach.

                  Nagrody będzie można odebrać w Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej
              w Bartoszycach.

              1. Informacja o laureatach konkursu zostanie zamieszczona na stronie internetowej
                oraz Facebooku Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Bartoszycach.

               

               

               

              VI. Prawa autorskie i dane osobowe

              Przedmiotem Konkursu mogą być jedynie prace będące wynikiem indywidualnej pracy twórczej uczestników, które nie naruszają praw osób trzecich.

              Z chwilą zgłoszenia pracy do konkursu uczestnicy  wyrażają  zgodę na korzystanie z tej pracy przez Organizatorów dla celów konkursowych.

              Z chwilą ogłoszenia wyników konkursu i wyłonienia laureatów konkursu następuje ostateczne przeniesienie z uczestników konkursu na Organizatora praw autorskich do korzystania
              i rozporządzania zwycięskimi i wyróżnionymi pracami. Laureatowi konkursu, poza uprawnieniem do uzyskania nagrody określonej w Regulaminie, nie przysługują żadne inne roszczenia do Organizatora. Na warunki te Uczestnik wyraża zgodę poprzez przystąpienie do Konkursu.

               

              VII. Postanowienia końcowe

              Organizator zastrzega sobie prawo do opublikowania imion i nazwisk uczestników konkursu.

              Poprzez przystąpienie do konkursu uczestnicy wyrażają zgodę na warunki zawarte w regulaminie.

              Decyzja komisji konkursowej, co do wyboru pracy jest ostateczna i nie podlega odwołaniu.

              Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmiany nagród na równorzędne lub do zmiany podziału nagród w związku z ustaleniami, podjętymi w czasie obrad komisji konkursowej.

              Niniejszy regulamin jest jedynym określającym zasady konkursu.

              Wszystkie kwestie, których nie obejmuje niniejszy regulamin ustala organizator.

              Organizator nie zwraca nadesłanych prac, ani materiałów o których mowa w regulaminie.

               

              Regulamin dostępny jest na  stronie internetowej oraz Facebooku PSSE w Bartoszycach. (https://www.gov.pl/web/psse-bartoszyce / https://www.facebook.com/Powiatowa-Stacja-Sanitarno-Epidemiologiczna-w-Bartoszycach-102024445515661)

            • POZNAJEMY ZAWÓD RATOWNIKA MEDYCZNEGO!

            • 03 października 2022 r. w ramach zajęć z cyklu „Poznajemy zawody”, uczniów z klas I-III odwiedził pan Karol, który opowiedział o pracy i obowiązkach ratownika medycznego. Spotkanie dostarczyło nam wielu wrażeń a także bardzo cennych wiadomości. Mieliśmy okazję wysłuchać informacji na temat zasad udzielania pierwszej pomocy. Nauczyliśmy się w jaki sposób można pomóc osobie poszkodowanej zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Pan Ratownik zaprezentował na fantomie sposób wykonania sztucznego oddychania, masażu serca, a także użycia defibrylatora, po czym również i my mogliśmy być „małymi ratownikami”  ćwicząc czynności ratownicze na fantomie. Pan Karol, pokazał nam zawartość torby reanimacyjnej,  która jak się okazało jest bardzo ciężka, gdyż mieści w sobie wiele niezbędnych środków do ratowania życia. Po zajęciach przyszedł czas na obejrzenie „miejsca pracy” ratowników, czyli karetki. Z wielkim zaciekawieniem oglądaliśmy wyposażenie pojazdu, a szczególną naszą uwagę zwróciły nosze do przenoszenia pacjentów oraz sygnał dźwiękowy karetki. Dziękujemy panu Karolowi za tak atrakcyjne i wartościowe zajęcia a także Stowarzyszeniu Joanitów za udostępnienie nam do zwiedzenia karetki pogotowia.

              13 października obchodzony jest Dzień Ratownictwa Medycznego
              – wszystkim Ratownikom składamy serdeczne życzenia
              oraz podziękowania za ich ciężką pracę.

              Magda Zienkiewicz

            • KONKURS „BEZPIECZNIE NA WSI MAMY-UPADKOM ZAPOBIEGAMY”

            • formularz.pdf​​​​​​​

              Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, mając na względzie bezpieczeństwo najmłodszych mieszkańców wsi oraz konieczność upowszechnienia wiedzy o zasadach bhp w gospodarstwie rolnym, zaprasza dzieci rolników, urodzone w latach 2008 – 2016, do udziału w kursie e-learningowym „BEZPIECZNIE NA WSI MAMY-UPADKOM ZAPOBIEGAMY”.

              Przygotowane przez KRUS szkolenie w nowoczesnej formie przybliża zagrożenia wypadkowe w gospodarstwach rolnych, a także uczy prawidłowych zachowań podczas przebywania na terenie obejścia. Kurs podzielony jest na trzy moduły: „Maszyny i Narzędzia”, „Zwierzęta” oraz „Siedlisko”. Każdy z modułów zawiera zagadki i quizy, dzięki którym łatwiej jest przyswoić dzieciom wiedzę na temat bezpieczeństwa w środowisku wiejskim.

              Wśród uczestników, którzy ukończą kurs e-learningowy i prześlą swoje zgłoszenia zostanie rozlosowanych 50 hulajnóg.

               

              Aby wziąć udział w losowaniu nagród należy:

               

              1. zrealizować kurs dostępny pod adresem: krus.gov.pli rozwiązać test końcowy;
              2. pobrać certyfikat ukończenia kursu oraz formularz zgłoszeniowy;
              3. przesłać do 06 listopada 2022 r. certyfikat oraz wypełniony i podpisany formularz zgłoszeniowy pocztą tradycyjną na adres: Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, al. Niepodległości 190, 00-608 Warszawa lub pocztą elektroniczną na adrese-mailhulajnoga@krus.gov.pl z dopiskiem/w tytule:  „Kurs e-learningowy dla dzieci”

               

              Więcej informacji dostępnych jest na stronie internetowej: www.krus.gov.pl

            • POMAGAMY MARLENCE!

            • Drodzy Rodzice, Uczniowie

              w przyszłym tygodniu (już od poniedziałku 10 października), na terenie szkoły zostanie przeprowadzona zbiórka pieniędzy dla chorej na nowotwór 12 - letniej dziewczynki - Marlenki Wiśniewskiej. W imieniu dziewczynki bardzo proszę o wsparcie. Rodzina Marleny pochodzi z Żydowa
              i pilnie potrzebuje pomocy. Wszelkie informacje na temat dziewczynki można znaleźć na Feacebooku wpisując: Marlena Wiśniewska.

              Ponadto uczniowie szkoły zorganizują w przyszłym tygodniu zbiórkę do puszek w miejscowościach,
              w których mieszkają oraz przy kościele w Żydowie (termin zbiórki zostanie ogłoszony przez proboszcza parafii Żydowo).  Wspólnie z pracownikami Domu Pomocy Społecznej w Szczurkowie wykonamy świąteczne dekoracje gipsowe. Szkolny wolontariat planuje również garażową wyprzedaż. Zachęcamy do przekazywania fantów. Cały dochód ze sprzedaży dekoracji i z garażowej wyprzedaży zostanie przeznaczony na potrzeby powrotu do zdrowia Marlenki.

              Z góry dziękujemy za okazane wsparcie. 

                        Dyrektor - Joanna Borys