Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) 3bchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata. Z pełną listą zaangażowanych państw i instytucji oraz podjętymi przez nie działaniami można zapoznać się na stronie www.saferinternetday.org. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility - CEF). Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Dzień Bezpiecznego Internetu 2023 obchodzimy 7 lutego.
W tym roku nasza szkoła po raz kolejny włączyła się w obchody „Dnia Bezpiecznego Internetu”. Hasło akcji #Działamy Razem, nabiera szczególnego znaczenia, gdyż jedynie wspólny wysiłek zarówno dorosłych, jak i samych dzieci, zapewnić może bezpieczeństwo w czasie częstego korzystania z sieci.
Na lekcjach informatyki zostały przeprowadzone zajęcia poświęcona tematyce zagrożeń w Sieci oraz zasad bezpiecznego korzystania z niej.
ZASADY KULTURY W SIECI
1. Nie odpowiadaj na hejterski komentarz pod wpływem chwili.
2. Jeżeli bardzo się złościsz, napisz odpowiedź, a potem weź głęboki oddech i ją skasuj.
3. Nie odpowiadaj agresją na agresję.
4. Nie przesyłaj hejterskich komentarzy dalej.
5. Jeżeli możesz, kasuj nienawistne komentarze.
6. Zgłaszaj hejt korzystając z opcji dostępnych w serwisach internetowych.
7. Odróżniaj hejt od konstruktywnej krytyki.
8. Gdy coś Ci się nie podoba, wyraź to kulturalnie.
9. Nie rezygnuj z tego, co robisz, myślisz i mówisz tylko ze względu na hejterów.
10.Jeżeli nie możesz poradzić sobie z hejterem, zgłoś to osobie zaufanej lub zadzwoń do telefonu zaufania 116 111