• Nasza szkoła

• Historia szkoły

•    O wsi wspomniano po raz pierwszy w źródłach w 1414 roku z okazji spisywania szkód wojennych po wojnie polsko-krzyżackiej z tego roku. Była to wtedy wieś pruska. Szkołę utworzono tu w połowie XVIII wieku. W 1935 roku zatrudniało dwu nauczycieli, uczęszczało zaś do niej 94 dzieci. Według powszechnego spisu ludności z 17 maja 1939 roku wieś miała 266 mieszkaców. Zwała się wtedy urzędowo Siddau.

W latach 1954-1959 Żydowo było stolicą gromady i siedzibą Gromadzkiej Rady Narodowej. Według ganych z 1983 roku Żydowo miało elektryczne oświetlenie ulic, zabudowę zaś zwartą, składającą się z 27 budynków mieszkalnych. Żyło tu 147 mieszkańców. Do wsi należały 34 indywidualne gospodarstwa rolne, zajmujące łącznie obszar 307 ha. Hodowano tam 224 sztuki bydła(w tym 122 krowy), 215 sztuk nierogacizny, 1 konia i 69 owiec. We wsi znajdowały się: lenictwo, szkoła podstawowa pięcioizbowa, realizująca program ośmiu klas, punkt biblioteczny, sala kinowa na 50 miejsc, uspołeczniony sklep wielobranżowy.

źródło: Bartoszyce. Z dziejów miasta i okolic. Wydanie drugie zmienione. Wydawnictwo Pojezierze Olsztyn 1987